Ahogy azt az NHS is írja, teljesen normális, ha pubertás korban a kamasz ciklusa az első menstruációja után még nem kiszámítható. Hozzáteszik, hogy a 28 napos szabály még a felnőtteknél is inkább egy átlag, mint állandó szabály – írja az NHS alapján a HuffPost.
(Ahogy azt a HáziPatika is írja, egy menstruációs ciklus átlagosan 28 napig tart, de a 21 és a 35 napos periódus is normálisnak tekinthető.)
Mennyi idő után lesz a ciklus rendszeres?
A menstruációs ciklus rendszerességét az ösztrogén és a progeszteron hormonok szabályozzák. Ezeknek a hormonoknak a szintje a menstruációs ciklus során ingadozik, és ezek felelhetnek olyan tünetekért is, mint a PMS, a puffadás, vagy akár a pattanások. Azonban ezekre a hormonokra nem csak a menstruációs ciklus van hatással. A szülés, a menopauza, a szoptatás, és persze a pubertáskor mind olyan időszakok, amikor változik az ösztrogén- és a progeszteronszint.
Az NHS szerint „akár két év is lehet, amíg az ösztrogén- és a progeszteronszint, és a menstruációs ciklus rendeződik”.
A John Hopkins Medicine szerint ez azt jelenti, hogy a menstruáció ekkor még akár havonta többször vagy éppen sokkal hosszabb időközökkel is jelentkezhet.
A John Hopkins Medicine szerint, ha a menstruáció túl gyakori, például havonta többször, hét napnál tovább tart, vagy ha nagyon erős a vérzés, az vashiányhoz is vezethet, ezért ilyen esetben tanácsos felkeresni egy szakorvost. Szintén javasolt orvoshoz fordulni, ha a gyereknek fájdalmai vannak, hányingere van vagy hányt, vagy ha általában nem tud iskolába menni a menstruációja alatt.
Javasolt orvoshoz fordulni akkor is, ha 1-2 óránként cserélni kell a betétet vagy tampont, betétet és tampont is hordani kell egyszerre, migrénnel jár együtt a menstruáció, fájdalmas vagy erős a menstruáció, kismedencei fájdalmat érez, illetve fájdalmat vagy kellemetlenséget érez, amikor vécére megy.