Kamasz

Nemcsak az anyákkal tudnak a kamaszok lelkizni, hanem az apákkal is

Elvesztjük a szülői tekintélyünket, ha elmeséljük a kamasz gyerekünknek, hogy mennyi hülyeséget csináltunk tinikorunkban? Jobban tudnak kapcsolódni az anyák, mint az apák? Jó az, ha mi vagyunk a gyerek haverja? Szécsi Judit gyermek – és ifjúsági szakpszichológus volt az Apaidő vendége.
2025. Február 17.
kamasz lány apjával

Kép: Getty Images

Kamasszal az élet nem könnyű, rengeteg csata, napi szintű konfliktus és persze sok aggódás jellemző. A kamasz lázad, a szülő úgy érzi, elveszíti, nem találja a hozzá vezető utat. Kertész András arra a kérdésre kereste a választ az Apaidő podcast adásában, hogy mégis hogyan kapcsolódjunk apaként a kamasz gyerekünkhöz? Van-e egyáltalán különbség az anya és apa kapcsolódási nehézsége/könnyebbsége között vagy ez csak sztereotípia.

Szécsi Judit gyermek – és ifjúsági szakpszichológus szerint abban lehet különbség a nők és a férfiak között, hogyan fejezik ki az érzelmeiket, mennyire megy ez könnyen, mennyiben más a kitárulkozás. Ám ha van egy jó, bizalmi kapcsolat a gyerek és az apa között, ami oda-vissza működik, akkor képesek ezt megőrizni még a legnehezebb kamasz években is.

Ne titkoljuk el, mi milyen kamaszok voltunk

A pszichológus szerint fontos, hogy először a szülők beszélgessenek egymással a saját kamasz élményeikről és ezt nyugodtan meg lehet majd osztani a kamasszal is. Sok szülő hiszi azt, hogy lerombolja a tekintélyét, ha a saját kamasz hülyeségeiről mesél a gyereknek, noha épp az ellenkezője igaz. Nem baj, sőt, ha a kamaszunk nem hiszi azt, hogy az apja egy szent volt, aki például soha nem ivott, nem rúgott be kamaszkorában. Nagyon hálásak ezért a fiatalok és nem az történik, amire elsőre gondolnánk, hogy ha te megtetted, akkor megyek én is megteszem – szögezi le a szakértő. Ha túl tökéletes képet mutatunk magunkról, akkor a kamasz könnyen érezheti azt, hogy ő túl rossz, túl deviáns, vele van valami baj.

Ne minősítsünk és ne is haverkodjunk

Kertész egyik nagy dilemmája, hogy vajon a fiúkat jobban megértik-e az apák, mint a lányokat? Mivel nincs tapasztalati megélés, vajon mennyire szembesülni azzal, ahogy a kislányunkból nő lesz. A pszichológus siet leszögezni, hogy ez az időszak a lányoknak sem könnyű és ami biztosan megnehezíti az életüket, azok a minősítések: a ne hisztizz, ne drámázz típusú mondatok. Ezt mindenképp el kell kerülni. “Ebben nagyon tudatosnak kell lenniük az édesapáknak” – tanácsolja a pszichológus.

Ahogy abban is minden szülőnek, hogy ő nem a haverja a gyerekének, hanem az, aki megadja a kereteket, amiket aztán persze a kamasz feszegetni fog.

Az Apaidő podcast, amit ITT tudsz megnézni, olyan kérdésekre keresi még a választ, hogy miért fontos, hogy a szülők egymás mellé álljanak, mi az a 3 dolog, amire egy kamasz nevelése során figyelni kell, elvárják-e a gyerekek, hogy a szülő tökéletes legyen, valamint hogyan kellene apaként hozzáállnunk az anya-lánya konfliktushoz?