A meleg időjárás általában azt jelenti, hogy a gyerekek a napon játszanak. Amikor azonban a hőmérséklet (és a páratartalom) a magasba szökik, a kicsiket a hőkimerülés és a hőguta veszélye fenyegeti.
A Centers for Disease Control and Prevention szerint a kisgyermekeknél különösen nagy a kockázata a hőséggel összefüggő betegségeknek, mivel kisebb testfelületet tudnak használni a hőmérséklet szabályozására. Mivel kevesebb az izzadsághoz szükséges felület, és a szabályozó képességük is fejletlen, a kisebb gyerekek hajlamosak viszonylag gyorsan túlhevülni.
Ebben a páratartalom és a kiszáradás is szerepet játszik. Ha a környezet páratartalma meghaladja a 60 százalékot, a gyerekek nehezebben hűsítik magukat, mivel izzadási mechanizmusuk nem működik olyan jól. A kiszáradás tovább rontja a helyzetet, és ez egy másik tényező, amely hozzájárul a kisgyermekek fokozott kockázatához: egyszerűen nem kérnek annyit vizet, mondja Dr. Rebecca Juliar, a coloradói Boulder Medical Center háziorvosa a parents.com cikkében.
- Kapcsolódó: Ne csak vizet igyon a gyerek kánikulában
A hőkimerülés jelei
A hőkimerülés előbb jelentkezik, mint a hőguta. Ha kisgyermeked a napon játszik, figyelj ezekre az árulkodó tünetekre:
- túlzott izzadás
- ingerlékenység
- szédülés/ájulás
- sápadt bőr
- hányinger és/vagy hányás
- fejfájás
- izomgörcsök
- fokozott szomjúság
- gyengeség
- hűvös, nyirkos bőr
- a testhőmérséklet emelkedése
Hogyan kezeljük a hőkimerülést?
Ha gyermeked a hőkimerülés bármelyik tünetét mutatja, vidd be a házba vagy vidd el/be a napról, még ha csak árnyékba is. Segíthetsz a hűtésben úgy, ha leveszed róla a ruhát, nedvesíted a bőrét és ha éber, akkor hideg vízzel itatod vagy alacsony cukortartalmú itallal az elektrolitok pótlása miatt. “Ha a tünetek súlyosbodnak, vagy ha a fenti kezelés ellenére 20-30 percen belül nem javulnak, forduljunk orvoshoz, hogy elkerüljük a hőguta kialakulását” – mondja Dr. Juliar.Ettől függetlenül, ha gyermeked a hőkimerülés jeleit mutatja, mindenképpen keresd fel az orvost, hogy megbizonyosodj arról, hogy nincs szükség további ellátásra – mondja Dr. Juliar. “Szerencsére a hőkimerülés általában gyorsan – a kezeléstől számított 30 percen belül – elmúlik és utólag sincsenek egyéb problémák, szövődmények.”
- Kapcsolódó: 6+1 tipp: Így védd a gyermeked a kánikulában!
A hőguta jelei
Hőguta akkor fordulhat elő, ha a hőkimerülés észrevétlen vagy kezeletlenül marad. Ilyenkor az történik, hogy a szervezet hőszabályozó központja leáll, ami miatt a testmaghőmérséklet ellenőrizetlenül emelkedik.A hőguta életveszélyes vészhelyzet. Az első teendő, ha azt gyanítod, hogy a gyermeked hőgutában szenved, hogy hívod a mentőket.A hőguta tünetei:
- kipirult/forró bőr, amely száraz tapintású
- magas testhőmérséklet (40 Celsius fokos vagy azt meghaladó)
- ájulás
- rohamok
- súlyos fejfájás
- zavartság
- eszméletvesztés
- szapora légzés és szívverés
- gyengeség/szédülés
Hogyan kezeljük a hőgutát?
Ha gyermeknek nagyon meleg van, de a bőre száraz tapintású, az azt jelzi, hogy nem tudja szabályozni a hőmérsékletét, és már nem tud izzadni, hogy lehűtse magát.A hőguta azonnali sürgős kezelést igényel, ezért rögtön hívni kell a mentőket. Addig amíg megérkeznek hűvös helyre vidd a gyereked, fektesd le kissé megemelt lábbal, nedvesítsd be a bőrét, vedd le a ruháit és erőteljesen legyezd.
- Kapcsolódó: A kisgyerekek érzékenyebbek a melegre
Hogyan előzhetjük meg a hőség okozta megbetegedéseket gyermekeknél?
A hőkimerülés és a hőguta jeleinek ismerete fontos, de mindez megelőzhető az alábbiakkal: árnyékolással, hidratálással, megfelelő ruházattal.Ha meleg időben, kánikulában a szabadban vagytok, árnyékos helyen játszanak a gyerekek, gyakran kínáld meg őket vízzel és mindig könnyű, lélegző ruházatot viseljenek – mondj a szakértő. Ne várj arra, hogy ő kérjen inni, folyamatosan kínáld vízzel, még az előtt, hogy szomjas lenne. Ne engedd, hogy hosszú ideig napon legyen. A babakocsit, autósülést ne árnyékold takaróval vagy törölközővel, mert ez csökkenti a légáramlást és a kicsi könnyen túlmelegedhet. Soha ne hagyd az autóban a gyereket, akkor sem, ha csak néhány percre, pillanatra mennél el.(Cikk forrása: parents.com)