Ha gyermeked sikít vagy motyog álmában, az azt jelentheti, hogy rémálmai vannak. A Parents.com szakértői elmagyarázzák, mi az éjszakai rettegés, és hogyan kezelhetjük.
„A fiam hároméves volt, amikor első éjszakai rettegését átéltük. Ijesztő volt. Szemei tágra nyíltak, de úgy tűnt, nem vett észre minket, és semmit maga körül. Úgy tűnt, olyan dolgokat lát és reagál azokra, amelyeket mi nem láthattunk, és nem tudtunk megállítani. Sikított és motyogott. Mozdulatai kiszámíthatatlanok voltak” – meséli egy édesapa.
„Az elmúlt két évben ez a késő esti forgatókönyv sokszor lezajlott. Persze kidolgoztam a saját módszereimet, hogy átsegítsem a fiamat a nehézségeken. Amikor teljesen alszik, mégis vonaglik és sikoltozik az ágyban, nyugodt hangon elmondom kedvenc Star Wars-szereplőinek a névsorát. Ahogy haladok lefelé a listán, Luke-kal kezdődően, és mindig Jabbával befejezve, a fiam légzése lelassul, és a feszültsége végül megszűnik. Bármilyen démonokkal harcoljon is, mire elérem a hatalmas Chewbaccát, a fiam általában mélyen alszik, és ismét minden rendben van az Erővel.
Persze nem minden saját szülői módszer ilyen hatékony. De lássuk, mi is az az éjszakai rettegés, és mi a legjobb gyakorlat ahhoz, hogy véget vessenek neki, vagy legalább megszelídítsék?
A Cleveland Clinic szakértői szerint az éjszakai rettegés a gyerekek 7%-át érinti, és általában 4 és 7 éves kor között éri el csúcspontját. A babák is megtapasztalhatják, de ez nem jellemző.
Félelmetes lehet látni ezt. A jó hír az, hogy az éjszakai rémületek általában nem károsak, és ritkán jeleznek valamilyen mögöttes egészségügyi problémát – mondja Matt Davis, M.D., alvásspecialista, neurológus.
Sok szülő összekeveri gyermeke éjszakai rémületét a rémálmokkal, de ezek nem azonosak. Dr. Davis szerint a rémálom csak egy nyugtalanító álom, de az éjszakai rémület egyfajta alvászavar, amelynek során az agy egy része ébren van, a másik része pedig még alszik. A rémálmokkal ellentétben a gyerekek általában nem emlékeznek ezekre az epizódokra, még akkor sem, ha ijedt szüleik minden bizonnyal emlékeznek rájuk. Ezek az éjszakai jelenetek általában 10-30 percig tartanak, de lehetnek hosszabbak vagy rövidebbek is.
Az éjszakai rémületek szoros kapcsolatban állnak más típusú alvászavarokkal (paraszomniákkal), mint például az alvajárással. A leggyakoribb okok a gyermek alvási ütemtervének rendellenességei, az elégtelen alvás és a stressz, de az éjszakai rettegés genetikai eredetű is lehet.
Az éjszakai rémületek általában maguktól, beavatkozás nélkül megszűnnek. A legtöbb gyerek, aki átéli ezeket, serdülőkorára hajlamos kinőni belőlük. Vannak azonban módok arra, hogy a szülők csökkentsék, és esetleg megelőzzék kisgyermekük éjszakai félelmeit.
Tartsuk be az alvási ütemtervet!
Gyermektől függően akár már egyórás eltérés is az alvási ütemtervben kiválthat éjszakai rémületet. “A szigorú alvási ütemterv betartása nagyon fontos” – mondja Dr. Davis. “Ezek a viselkedések általában akkor jelentkeznek, ha a gyermeknek valamilyen szabálytalanság van az időbeosztásában. Nagyon fontos annak biztosítása is, hogy a gyermek a korának megfelelő mennyiségű alváshoz jusson.”
Ébreszd fel még a rémület előtt!
Ha az alvási ütemterv nem hozza meg az enyhülést, az alvásszakértők azt javasolják, próbálják ki az úgynevezett „előre ébresztést”, amelynek során a szülők rövid időre felébresztik gyermeküket, mielőtt az éjszakai rémület általában bekövetkezne. Bár az ilyesmi enyhe zavart jelent a gyermek alvási ciklusában, az alvásszakértők úgy vélik, hogy ez jótékony hatással van a még zavaróbb éjszakai rémület elkerülésére.
Ne szakítsd meg az éjszakai rettegést, amikor megtörténik!
Ha az erőfeszítések ellenére az éjszakai rémületek folytatódnak, a legtöbb szakértő azt javasolja, hogy a szülők ne foglalkozzanak túl sokat gyermekeikkel az epizódok alatt. Próbálják meg gyermeküket ágyban tartani, és ne próbáljanak érvelni, vitázni. Ne feledjük, hogy a gyermek ilyenkor alapvetően még alszik. “Ne próbáljuk meg felébreszteni, az csak meghosszabbíthatja az epizódot” – mondja Zachary Schwab észak-kaliforniai gyermekpszichiáter. “A legjobb, amit egy szülő megtehet, ha vigyáz a kicsi biztonságára, és megpróbálja visszaaltatni.”
Kérj segítséget, ha szükséges!
Dr. Davis szerint érdemes alvásszakértőhöz fordulni, ha ez a viselkedés jelentősen befolyásolja a gyermek vagy akár a szülő életminőségét.
Próbálj meg nyugodt maradni!
„A fiam még mindig átéli az éjszakai rémületeket, de mi kezdjük megszokni ezt. Megtanultam, hogy fontos nekünk, szülőknek nyugodtnak maradni. Nem vagyok benne biztos, hogy a Csillagok háborúja hősökről szóló megnyugtató felolvasásom segít-e neki valamit, de azt tudom, hogy nekem segít. Akárcsak a fiam, én is nagy Star Wars-rajongó vagyok. Lassan lefelé haladva a karakterek színes listáján megnyugtat a stresszes szülői pillanatokban.”