Kisgyerek

Energiafokozó ételek (nem csak) gyerekeknek

Ha nem szeretnénk, hogy családunk tagjai a nap folyamán "lemerüljenek", nem árt odafigyelni az étkezésükre. Ismerkedjünk meg az energiafokozó alapanyagokkal!
2013. Szeptember 14.

Az energiát adó ételekről sokaknak a kávé, a csokoládé, a kekszek és a cukros üdítők ugranak be először, amelyek ideig-óráig valóban felpörgethetnek, mégsem ajánlatos rendszeresen fogyasztani belőlük. Gyerekeknek a koffeintartalmú ételek és italok kifejezetten károsak, hiszen a fiatal szervezetet hirtelen és nagymértékben megterhelik. Az alvászavar mellett koncentrációs- és viselkedési zavarokat is okozhatnak.

A cukrozott ételek és italok esetében a vércukor-ingadozás okozhat hosszú távon problémákat. Ha azonban okosan állítjuk össze gyermekünk étrendjét, akkor a fent említett nassokra és üdítőkre nem lesz szüksége, és úgy juttathatjuk energiához, hogy közben kiegyensúlyozott és elégedett is lesz.

Energiát adó ételek

A fehérjék, szénhidrátok és zsírok égése során hő szabadul fel a szervezetben, mely energiát ad. Mindenkinek szüksége van energiára, de nem mindegy, hogy milyen forrásból és mértékben nyeri. Egy fejlődő szervezet számára különösen fontos, hogy tartalmas és minőségi tápanyaggal lássuk el. Az egészséges és tudatos táplálkozás itt is segítségünkre lehet, megfelelő étrenddel az energiaháztartást egyenletesen tölthetjük fel.

Az állati fehérjék közül az alacsonyabb zsírtartalmúakat részesítsük előnyben, a szénhidrátoknál az összetett szénhidrátú és magas rosttartalmúakat fogyasszuk inkább, a zsiradékokból a jó zsírokat, vagyis az esszenciális, és a többszörösen telített zsírokat válasszuk.

Dolce vita: étcsokoládé és gyümölcsök

Energiafokozó ételek (nem csak) gyerekeknek

Sokat tehetünk a gyerek egészségéért, ha 60 százaléknál magasabb kakaótartalmú csokoládéval váltjuk ki az eddigi cukorbombát, ugyanis az abban található flavonoidok jó hatással vannak a szív- és érrendszerre, emellett jobban eltelíti a pocakját, mint tejes társa, így kevesebbet kíván belőle. Inkább nagyobb megmérettetések előtt érdemes majszolni, mert az energiaszintet hirtelen megnöveli, de hatása hamar el is múlik.

Fontos, hogy a gyümölcs az étrend szerves részét képezze, hiszen amellett, hogy kiváló vitaminforrás, a természetesen előforduló cukrok változatos tárházát is biztosítja. Az aszalt gyümölcsök bár magasabb cukortartalmúak, mint friss társaik, mégis kis mértékben előnyös a fogyasztásuk, mivel ásványianyag-tartalmuk kiemelkedő és pár darabbal kielégíthető a cukor iránti vágy

Izgalmas gabonánk: a köles

A köles az egyik legegészségesebb energiaforrásunk, nemcsak ásványi anyagokban, nyomelemekben és vitaminokban gazdag, hanem még lúgosít és tisztít is. Gyerekeknek szinte kötelező táplálék, a benne lévő fluor a fogakat, magas kalciumtartalma a csontokat védi. Jelentős foszfor- és magnéziumforrás, így a fáradtság leküzdésében is nagy segítséget jelent, továbbá egyenletesen emeli a vércukorszintet.

Édes, mint a cukor: zsenge zöldborsó

A friss, nyers zsenge borsónál kevés ízletesebb zöldség van. Magas antioxidáns-, flavonoid- és esszenciális aminosav-tartalommal büszkélkedhet. Kiemelkedő kálium- és foszforforrás, így a kimerültség ellen is segítséget nyújthat. A gyerekek nagy kedvencei a tésztás ételek. Mi most egy eredeti olaszos ebédet álmodtunk meg, amely egyszerre feltölt és frissít. A petrezselymes zöldborsó pestót gnocchival együtt is elkészíthetjük; a zöldborsó kifejtése és a kis burgonyanudlik formázása közös kreatív program lehet.

Petrezselymes zöldborsópesto gnocchival

Elkészítési idő: 40 perc

Hozzávalók 4 személyre:

15 dkg friss zöldborsó

1,5 dl zöldségalaplé vagy víz

1 csokor petrezselyem

5 dkg őrölt mandula

1 gerezd fokhagyma

1 dl extra szűz olívaolaj

só, őrölt fekete bors

5 dkg reszelt parmezán sajt

a gnocchihoz:

1 kg burgonya, kockákra vágva

10 dkg zabliszt

10 dkg tönköly fehér liszt

1 tojás

A borsót az alaplében puhára pároljuk, a petrezselyemmel, a mandulával, a fokhagymával és az olívaolajjal turmixgépbe töltjük, és pépesre keverjük. Sóval, borssal ízesítjük. Ha szükséges, egy kevés vizet még beleöntünk. A gnocchihoz a burgonyát sós vízben megfőzzük, majd burgonyanyomón áttörjük, a kétféle liszttel, a tojással és egy kevés sóval alaposan összegyúrjuk. Ujjnyi vastagságú rudakká sodorjuk, és 2 centis darabokra vágjuk. Villával egy kicsit megnyomkodjuk, és liszttel meghintjük, hogy érdes legyen a felülete, és ne tapadjon. Enyhén sós, forró vízben 3-4 perc alatt készre főzzük, majd egy kevés olívaolajon átforgatjuk. A pestót a tetejére halmozzuk, és a parmezánnal megszórva tálaljuk.

Kapcsolódó cikkeink:

  • Répa, retek, rebarbara
  • Az otthon ízei – babáknak
  • Forrás: Ízek és Érzések