Kisgyerek

Ezek a gyerekkori vashiány legfőbb jelei

Sok szülő áll értetlenül a jelenség előtt: gyermeke már az iskolakezdés elején, a több hónapos vakáció után is fáradt, kedvetlen és nehezen tud a feladataira összpontosítani. Mindezt vashiány is okozhatja!
2024. Szeptember 04.

A vashiány meglehetősen gyakori problémának számít a gyerekek körében, ami változatos tünetekkel jár, és többféle ok húzódhat a hátterében.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

A vasra életkortól függetlenül igaz, hogy nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működéséhez, gyerekkorban leginkább a kiegyensúlyozott növekedéshez és szellemi fejlődéshez van rá szükség.

A vas legnagyobb mennyiségben a vérben van jelen, és legfőbb feladata, hogy oxigént szállítson a testet alkotó sejteknek. Ez a kiemelkedően fontos ásványi anyag energiát ad a szervezetnek, növeli az ellenállóképességet és hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek jobban viseljék a testi és szellemi kihívásokat, valamint a rájuk nehezedő stresszt.

Kik vannak kitéve a vashiány veszélyének?

A gyerekkori vashiányt hiba félvállról venni, hosszabb távon ugyanis anémiához, azaz vérszegénységhez vezet.

A fejlődésben lévő szervezet vasigényét nem mindig sikerül kielégíteni, erre pedig még a kamaszkorban is kiemelt figyelmet kell fordítani. A vasvesztés miatt nagyobb veszélynek vannak kitéve a már menstruáló lányok, de vashiány természetesen fiúknál is kialakulhat.

Nemtől függetlenül növeli a vashiány kialakulásának kockázatát a túlsúly, ilyenkor ugyanis a hosszabb ideig fennálló gyulladás gátolja a korrekt vasfelszívódást. Bár azt gondolhatnánk, hogy a súlyvesztés rendezheti a helyzetet, nem szabad szem elől téveszteni, hogy a drasztikus diéták szintén fokozhatják a vashiány kialakulásának rizikóját. Az alacsony vasbevitel miatt a veszélyeztetettek közé tartoznak a válogatós, rossz étvágyú gyerekek-kamaszok is, akiknél érdemes különösen odafigyelni a vashiányt jelző tünetekre.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Mivel jár a vashiány?

Amikor egy kisbaba világra jön, a szervezetében megtalálható az a vasmennyiség, amely az első 3-4 hónapra elegendő, ezután azonban csak a kívülről érkező vasbevitelre támaszkodhat.

Egy közelmúltban végzett kutatás szerint tízből mindössze két gyerek jut hozzá az egészséges fejlődéshez szükséges vasmennyiséghez, ami egyáltalán nem megnyugtató.

Ahhoz, hogy elkerüljük a vashiánnyal járó kellemetlenségeket, minden életkorban, így kisgyerekek és kamaszok esetében is érdemes odafigyelni a vasbevitelre.

A kisebbek vasigénye körülbelül 6 mg naponta, 9-10 éves kor körül 8 mg, majd a serdülőkorba érve a fiúknak 11 mg, a lányoknak pedig 15 mg vasra van szükségük.

Kellő mennyiségű vas nélkül lassabb lehet a mozgásfejlődés és a kognitív képességek kibontakozása, de ezek mellett egyéb figyelmeztető jelek is utalhatnak a mikroelem hiányára:

  • Sápadt bőr, világosabb ajkak és fogíny.
  • Fáradékonyság, gyengeség, állóképesség hiánya.
  • Étvágytalanság és ebből adódó soványság.
  • Az immunvédelem csökkenése, fogékonyság a fertőzésekre.
  • Lemaradás a növekedésben.
  • Koncentrációs zavar.
  • Szapora szívverés.
  • Szédülés és gyengeségérzés.
  • Gyakran jelentkező fejfájás.
  • A körmök töredezése, hajhullás és székrekedés.
Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

A vashiány felderítése és kezelése

A vashiányra egy egyszerű laborvizsgálat is fényt deríthet, aggodalomra pedig akkor sincs ok, ha a vérvizsgálat eredménye szerint a gyermek szervezetében a kelleténél alacsonyabb a vasmennyiség.

Mivel a szervezet magától nem képes előállítani a vasat, kiemelten lényeges a vasban gazdag ételek (elsősorban húsok, belsőségek, olajos hal, de mellette hüvelyesek, dió, mandula, mogyoró, gabonafélék, csipkebogyó, ribiszke, aszalt gyümölcsök, mák) és italok (zöldturmixok, aszaltszilvalé) fogyasztása, illetve a célirányos vaspótlás.

Tudni kell, hogy a C-vitamin elősegíti a szervezetbe juttatott vas felszívódását, a B12-vitamin és a folsav szintjére pedig a vashiányos vérszegénység megelőzése érdekében jobb ügyelni.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Vasbarát ételek

A szakemberek szerint érdemes mérsékelni a gyerekek tejfogyasztását, mert annak kalcium-tartalma útját állhatja a vasfelszívódásnak. Leginkább a vasban gazdag ételekkel együtt nem szerencsés tejjel kínálni a gyerekeket.

A tejjel ellentétben viszont a C-vitamin kimondottan támogatja a vas felszívódását, ezért a citrusféléket (illetve azok frissen facsart levét) receptekben is célszerű felhasználni, különösen jó ötlet frissen sült húsra vagy a köretként kínált sötét színű zöldségekre, spenótra csepegtetni.

Nyitókép: Getty Images