A legnagyobb szobát rendezzük be játszóterületnek, így nagyobb a valószínűsége, hogy csemeténk valóban itt fog játszani. Különítsünk el egy kis sarkot alvóhelynek, pihenésre. Végezzük itt a gyerek közelében mindazt, amit lehet. Hozzuk be például a vasalóállványt, vagy tálcán a megtisztítandó zöldséget.
A kisebb és félreeső szobába menekítsük a számunkra fontos dolgokat: tévé, íróasztal, mini hifirendszer, ezekkel úgyis csak zavarnánk a gyereket. Ide vonulhatunk vissza dolgozni, pihenni, beszélgetni. Egyszerűbb, ha a felnőttek zugába egyáltalán nem engedjük be gyerkőcünket.
Biztonság a lakásban
A biztonsági felszerelések nem helyettesítik állandó jelenlétünket, sokszor inkább saját kényelmünket szolgálják. Lakásunk célszerű berendezésével és helyes szokások kialakításával is segíthetünk az állandó “ne nyúlj hozzá!” helyzeten.
Balesetmegelőzés a fürdőszobában
Attól fogva, hogy a kisgyerek kinövi a babakádat, és a nagyokat utánozva elkezdi “használni” a fürdőszobát, fokozottabban kell ügyelnünk a biztonságra.
A tisztítószereket és más vegyi anyagokat, például sebtisztításhoz használatos alkoholt, arcszeszt, jódot csak zárt szekrényben szabadna tárolni.
Megráz, vigyázz!
Életbevágóan fontos a baleset-megelőzés. Mielőtt a mászni tudó kisbabát kivesszük a járókából, járjuk körbe néhányszor hason csúszva a lakást – bármilyen viccesnek is tűnik az ötlet. Így a kicsi szemszögéből deríthetjük fel a rá leselkedő veszélyeket. Tegyünk biztonsági dugót a dugaszoló aljzatokba, tüntessük el szem elől a csatlakozásokat, elektromos vezetékeket, számoljuk fel az ideiglenesen szigetelő szalaggal javított kábeleket.
A kisgyerek nem rendelkezik a mi tudásunkkal, kíváncsisága szörnyű helyzetekbe sodorhatja. A lakásban véletlenül talált hegyes tárgyakat, hajcsatot, kötőtűt, szöget beledughatja a dugaszolóaljzatba, lecsipkedheti a szigetelőszalagot, miközben a mama porszívózik, megrághatja a vezetéket. Az áramütés izomgörcsöt okozhat, így a pici keze nem tudja elengedni az áramforrást.
Legfontosabb, hogy megszüntessük a folyamatos áramátáramlást: áramtalanítsuk a lakást, húzzuk ki a csatlakozót, vagy a gyereket húzzuk el az áramforrástól. Ne nyúljunk hozzá puszta kézzel! Tekerjünk egy kéznél levő ruhát a lábára, kotorjuk odébb a testét a söprűnyéllel vagy használjunk más, nem vezető anyagot, például bőrövet, széklábat. Hívjunk mentőt, ha nincs magánál, ám akkor is forduljunk orvoshoz, ha látszólag csak az áram be- és kilépési helyén mutatkozik égési sérülés.
Az áram károsíthatja a belső szerveket, a szívet, vesét, idegrendszert. Fontos, hogy a lakásban kisgyerekével egyedül levő anyuka saját testi épségére is ügyeljen az elektromos háztartási berendezések kezelése során. Ne ejtsünk bekapcsolt elektromos készüléket, például hajszárítót, botmixert a vízzel telt kádba, mosogatóba, illetve csak akkor nyúljunk utána, ha már kihúztuk a csatlakozóját.
Ne szárítsuk a baba haját, miközben a kádban ül! Távolítsunk el minden elektromos berendezést a fürdőkád közeléből. Ne felejtsük a kád szélén a mobiltelefont, és ne használjuk a kádban ülve.
Nem jó ötlet a kipirosodott popót hajszárítóval szárítgatni, mert az esetleges vízsugár (pisi) a hajszárítóval érintkezve áramkört hoz létre.
Biztonság a lakásban
Amikor a kisgyerek felfedezőútra indul a lakásban, szét kell néznünk az ő szemszögéből is. A gyerek fejlődésének megfelelően időről időre ellenőrizzük óvintézkedéseinket.
.
Ha csöngetnek, vagy csöng a telefon, ne hagyjuk a gyereket a konyhában, a fürdőkádban, a pelenkázón, az erkélyen, satöbbi. Házimunkánk során ne felejtsünk elöl gyógyszeres dobozt, ollót, tűt, ragasztót, körömlakkot, növénytápot és más hasonlóan veszélyes holmit. Vigyük sokat szabadba a kicsit, hogy kellően elfáradjon, kedvére mozoghasson, akkor nyugodtabban viselkedik a lakásban. Tartózkodjunk mindig abban a helyiségben, ahol ő, még ha nem is mindig vele foglalkozunk.
Balesetveszély a magasban
Erkélyünk kellemes levegőzőhely lehet, ám gondoljuk végig a veszélyforrásokat, és rendezzük be biztonságosan.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Kismama magazin