A gyomorrontás gyakori betegség a gyerekeknél, oka lehet a mértéktelen evés, a túl nehezen emészthető vagy a romlott ételek fogyasztása. Azért gyakoribb kisgyerekeknél, mert a gyermekek gyomorsav koncentrációja csekélyebb a felnőttekhez képest, így könnyebb a gyomor túlterhelése.
A gyomorrontás azonban nem csak a gyomor túlterheltsége miatt alakulhat ki, hanem vírusos- vagy bakteriális fertőzés következtében is. Ilyenkor az étellel vagy más módon bevitt kórokozók váltanak ki gyulladást.
A gyomorrontás tünetei
Hirtelen étvágytalanság, gyomorfájás, émelygés, rossz közérzet, hányinger, hányás, hasmenés jelentkezik. Ha fertőzés a gyomorrontás oka, akkor láz is lehetséges.
A gyomorrontás kezelése
Bármi is a betegség oka, hasonlóan kell eljárnunk. A hányás csillapítására általában nincs szükség, hiszen ez védekező reflex, ennek segítségével szabadul meg a gyerek a behabzsolt ételtől, vírusfertőzés esetén pedig a kórokozóktól.
A legfontosabb teendőnk, hogy megelőzzük a kiszáradást. A hányás befejezése után néhány percet várjunk, majd kezdjük a gyereket lassan, 10 percenként egy korttyal itatni, ez lehet víz, hígított gyümölcslé vagy tea is. Az ionok pótlása miatt célszerű cukrot, sót és folyadékot egyszerre adni, aminek jó módja a ropi etetése és cukros tea itatása. Gyógyszertárban is kaphatóak orális folyadékpótló sókészítmények.
Hogy mennyire kell szigorú diétát tartani, abban megoszlanak a vélemények, de abban egyetértés van, hogy pár napig kerüljük el a tejtermékeket illetve sokszor kis adagot adjunk a gyereknek. Ha nem is tartunk nagyon szigorú diétát, a fokozatosságra érdemes ügyelnünk, a zsíros, a gyomor- és bélrendszert megterhelő ételeket kerüljük el. Bízzuk rájuk, mikor jön meg az étvágyuk, és mit ennének. “Enni lehet, inni kell!”
Kapcsolódó cikkeink:
– Hányás, hasmenés: ami megmentette a kórháztól
Forrás: Kismama magazin