Egyre gyakoribb, hogy már tejfogaknál is jelentkezik a fogkopás – erre hívta fel a figyelmet Dr. Tóth Zsuzsanna. a Semmelweis Egyetem Konzerváló Fogászati Klinikájának igazgatója. A cukros ételektől fogszuvasodás, a gyakran fogyasztott gyümölcsöktől, gyümölcslevektől, szénsavas italoktól, energiaitaloktól pedig a savas kémhatás miatt fogkopás alakulhat ki, már gyerekeknél is. Ha étkezés után szájöblítőt használunk, sajtot eszünk vagy tejet iszunk, akkor ezek segítenek a savas környezet semlegesítésében. Fogmosással érdemes egy órát várni az étkezés után. A vízivás is mérsékli a savhatást.
A fogkopás a fogzománc vastagságát csökkenti, idővel a fogak érzékennyé válnak, sárgábbak lesznek. A fogzománc teljesen el is tűnhet, az érzékenység fájdalmat is jelenthet. Ilyenkor tömésre vagy koronára is szükség is lehet.
Lényeges, hogy félévente fogorvos lássa a fogakat, így már akkor észlelhető az elváltozás, amikor még nincsenek tünetei. A fogorvos lassítani tudja a folyamatot.
Fogkopás a rágás során is keletkezik, a folyamatot az éjszakai fogcsikorgatás felgyorsítja. A helytelen fogmosási technika sem kedvez a folyamatnak. A fogorvosok a puha, sűrű sörtéjű és kisfejű fogkefét ajánlják, ezzel ugyanis minden felszínt jól el lehet érni és a lepedéket eltávolítani.
Kapcsolódó cikkeink fogápolás témában:
- Mi okozhatja a tipegők fogszuvasodását?
- Elszürkült a gyerek foga – Okok és teendők
- Tanítsd meg fogat mosni!
Forrás: Semmelweis Médiasarok