Kisgyerek

Mennyi idősen engedjük, hogy műkörme legyen a gyereknek?

Van, akiben már a körömlakkozás gondolata is rossz érzést kelt, hát még a műkörömé. Pedig ma már az az igazán menő, ráadásul egyre fiatalabb korban!
2024. Szeptember 14.

Azt, hogy hány éves kortól viselhet egy gyermek műkörömöt, alapvetően a szülő értékrendjén, nevelési stílusán múlik. Vannak, akik szigorú álláspontot képviselnek, és úgy gondolják, hogy egy 10-12 éves gyermek még kicsi a műkörmökhöz, míg mások úgy vélik, hogy a divathoz, sminkhez és ékszerekhez hasonlóan ez is csak ártalmatlan módja annak, hogy kreatívan kifejezhesse magát. 

Mennyi idősen engedjük, hogy műkörme legyen a gyereknek?

Ezeket gondold át, mielőtt igent vagy nemet mondanál:

  • Valóban szükség van-e a műkörömre? Meggyőzhető-e a gyermek arról, hogy más alternatívát keressetek helyette? Csak alkalmi jelleggel viselné azt? (pl. ballagáson, esküvőn)
  • Hallgassuk meg a szakember véleményét is! Alkalmasak-e egyáltalán a gyermek körmei arra, hogy ráépítsen egy mesterséges anyagot?
  • A műköröm készítés egy hosszabb, időigényes folyamat. Vajon végig tudja-e ülni fegyelmezetten a procedúrát?
  • Elég érett-e ahhoz, hogy kellő figyelmet fordítson a körmök higiéniájára és karbantartására?
  • Nem fog-e gondot okozni neki a mindennapokban?

Mit mond a szakember?

Egy nagy tapasztalattal rendelkező kézápoló-műkörömépítő kérdésünkre elmondta, hogy a munkáját felelősségteljesen végző műkörmös 16 év alatt csak szülői beleegyező nyilatkozattal épít körmöt. Tapasztalatai szerint egyébként az első épített köröm általában a ballagásra szokott készülni, itt már a nagylányosodás vágya is hajtja a tiniket.

Arra kérdésünkre, hogy mit javasol a fiatalabb korosztály számára, a leoldható lakkzseléket javasolta, amik leginkább a tartós körömlakkhoz hasonlítanak és 2-3 hétig is kitartanak. Ez jó megoldás lehet azoknak, akiknek vékonyabb, töredezésre hajlamos a természetes körmük, vagy nagyon rágják. Ezeket akár már 12-13 éves kortól is el lehet készíteni.

Mennyi idősen engedjük, hogy műkörme legyen a gyereknek?

Kockázatok és mellékhatások 

Bár egy jól megválasztott szakember által felrakott, szakszerűen elkészített műköröm nem károsítja a saját körmöt, egy fejlődő szervezet esetében számolni kell azzal, hogy allergiás reakciókat (a körömágynál jelentkező irritáció, égő érzés, duzzanat) válthatnak ki a körömépítéshez használt anyagok – emelte ki a megkérdezett szakértő.

Elsősorban a műkörömépítés alapanyagi közé tartozó metil-metilakrilátok veszélyeire figyelmeztet, de gyermekeknél az is előfordulhat sajnos, hogy allergiás kontakt dermatitisz alakul ki.

Külön ki kell térni a lehetséges sérülések (beakadás, szakadás, ütődés) megnövekedett kockázataira is, amelyek bakteriális vagy gombás fertőzések melegágyává válhatnak, illetve – súlyosabb, elhanyagolt esetben – akár orvosi beavatkozást is igényelhetnek.

Fotó: Getty Images