A beszédfejlődés korai szakasza az észlelés, amikor a baba figyel a hangokra. Körülbelül 7-8 hónapos korban a babák jórészt gügyögnek, de ez még nem jelent valódi beszédet. A valódi kommunikáció az, amikor tudatosan megpróbálják kifejezni magukat értelmes szavakkal, amelyeknek a jelentésével tisztában vannak. Ez valamikor 9 és 14 hónapos kor között következhet be, de fontos tudni, hogy hatalmas egyéni eltérések lehetnek, amelyek nem jelentik azt, hogy később bármilyen probléma adódik majd a beszédkészséggel. Azaz nem sokat jelent önmagában az a tény, hogy az egyik gyerek már egyévesen beszél, míg a másik csak másfél évesen.
A babák fejlődésének fontos állomása, amikor felismerik a saját nevüket. Ez valamikor féléves kor környékén következik be (lehet, hogy kicsit előbb és az is, hogy később valamennyivel). Nyilván segítség ebben az, ha gyakran szólítjuk a nevén, mindig ugyanazon és nem használunk hol ilyen, hol olyan becézéseket, amelyekkel csak összezavarhatjuk.
Valamikor a 20.hónap környékén nyelvi robbanás jellemző: óriási mértékben fejlődik a szókincs, kétszavas mondatokat mond, képes kifejezni egyszerű kívánságait és ekkor már a saját nevük is megjelenhet a kimondott szavak között. A beszédfejlődés fontos mérfölköve, amikor már idegenek számára is teljesen érthető a kisgyerek beszéde, ez valamikor – fontos hangsúlyozni most is, hogy nagy egyéni eltérések mellett – 3-4 éves korban következik be.
A beszédfejlődést azzal segíthetjük, ha sokat beszélünk a babához, egészen pici korától, sőt, magzati kortól kezdve. Serkenthetjük azzal, ha énekelünk, mondókázunk, mesélünk, de ennél több fejlesztésre valójában nincs szükség.
Kép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu