Kisgyerek

Ne tanítsd arra, hogy egye meg az utolsó falatig

Nagyobb eséllyel hízik el a gyerek, ha arra tanítják, hogy meg kell ennie az összes ételt a tányérról.
2016. Március 15.

Nem kell megenni az utolsó falatig!

Sok gyereknek azt tanítják, hogy mindent meg kell enni, ami a tányérjukon van. Sokan még felnőttként is e szerint viselkednek és az utolsó falatig megesznek mindent. Egy kutatás azonban arra jutott, hogy azok, akik mindig megesznek mindent, ami a tányérjukra kerül, magasabb testtömeg-index (BMI) kockázatnak vannak kitéve.

A kutatást a Liverpooli Egyetemen végezték: azt vizsgálták, hogy összefügg-e az utolsó falatig elfogyasztott étel jelensége és a magasabb testtömeg-index. A 385 végzős egyetemi diákon végzett kutatásból – amelyben a hallgatókat étkezési szokásaikról faggatták – az derül ki, hogy igen, van összefüggés: azok, akik mindig mindent megesznek, sokkal nagyobb valószínűséggel magasabb BMI-vel rendelkeznek, mint azok, akik hagynak valamit a tányérjukon.

A tanulmány a European Journal of Clinical Nutrition című szaklapban jelent meg.

Azt is vizsgálták a kutatásban, hogy ez a szokás eredeztethető-e a szülők gyermekkorban gyakorolt neveléséből, azaz abból, hogy a tányéron lévő összes ételt fogyasszák el a gyerekek illetve arra is kiterjedt a kutatás, hogy azok, akik így tesznek, motivációjukban fellelhető-e az élelmiszer pocsékolástól való félelem.

“Mivel a tányér kiürítése valószínűleg nem adaptív magatartás a jelenlegi, elhízást ösztönző környezetben, a tányér mindenkori kiürítésére irányuló tendencia vagy “norma” fontos szerepet játszhat annak magyarázatában, miért segíti elő néhány környezeti tényező, például a nagy ételadagok vagy a kalóriadús étel a túlzott táplálékfogyasztást” – mondta Dr. Eric Robinson, kutató. További kutatások irányulnak majd arra, hogy van-e longitudinális hatása a tányér kiürítésének a hízásra.

De mi van a tányér méretével, vajon befolyásolja-e az elfogyasztott étel mennyiségét? A Cornell Food and Brand Lab kutatása szerint igen, befolyásolja: a kisebb tányér kevesebb elfogyasztott ételt, kevesebb adagot is jelent. Olyan részleteket is megtudhatunk a kutatásból, hogy ha a tányér területét a felére csökkentjük, akkor 30 százalékkal kevesebb ételt fogunk megenni. Ugyanakkor az evés csökkenése csak abban az esetben valósul meg a kisméretű tányérokkal, ha magunknak adagoljuk az ételt.

Kapcsolódó cikkeink: