Kisgyerek

Vashiányos vérszegénység terhesség alatt: kik veszélyeztetettek?

A babavárás idején jelentősen megemelkedik a szervezet vasszükséglete, de sokszor a vas várandósság nélkül normálisnak tekinthető szintjét sem mindig sikerül csupán a táplálkozással biztosítani. 
2024. Szeptember 04.

A vas minden életkorban és életszakaszban fontos mikroelem a szervezet számára, terhesség idején azonban még inkább, mivel a hiánya a szüléshez érve akár vérszegénységet is okozhat.

Vashiányos vérszegénység terhesség alatt: kik veszélyeztetettek?

Fotó: Getty Images

Fontos a jó kezdet

Sajnálatos tény, hogy a legtöbb nő úgy esik teherbe, hogy a szervezete vasellátottsága nem megfelelő, így a várandóssággal megnövekedett vasigény tovább ront a helyzeten.

A babavárás során a vasszükséglet leginkább a második és a harmadik trimeszterben fokozódik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a fogantatás előtt vagy az első három hónapban nem kellene ügyelni a kellő vasbevitelre.

Ha egy leendő édesanya szervezete nem kapja meg a számára szükséges vasat, fennáll a terhességi anémia, azaz a vérszegénység kialakulásának veszélye.

Kik a leginkább veszélyeztetettek?

A várandósság önmagában is megnöveli a szervezet vasigényét, ez azonban az alábbi esetekben tovább fokozódik: 

  • ha a reggeli rosszullétek rendszeresen együtt járnak hányással,
  • ha rövid időn belül legalább kétszer volt terhes a kismama,
  • ha eleve vasszegényen táplálkozik, így is kezdte a terhességet,
  • ha ikerterhessége van.

Nem véletlen tehát, hogy a védőnők és az orvosok külön felhívják a várandós nők figyelmét a vasbevitel jelentőségére, és nem hangsúlyozhatják elégszer a várandósvitaminok, illetve szükség esetén az extra vaspótlás fontosságát sem.

Vashiányos vérszegénység terhesség alatt: kik veszélyeztetettek?

Fotó: Getty Images

Vérszegénység terhesen

A várandósság alatt jelentkező anémia leggyakoribb, de korántsem egyetlen oka a vashiány. Állhat a hátterében folsavhiány, a B12-vitamin hiánya, vérveszteség vagy valamilyen örökletes betegség is.

A terhesség alatti vérvizsgálatok már a kezdeti szakaszban rávilágíthatnak arra, ha az édesanya szervezete nem jut elegendő vashoz, ugyanakkor néhány tünet is felhívhatja erre a figyelmet. A gond csak az, hogy ezek a tünetek gyakran vashiány nélkül is együttjárhatnak a terhességgel. 

A vérszegény kismamák gyakran panaszkodnak fáradtságra, gyengeségre és szédülésre, kialakulhat sápadtság, fázékonyság, indokolatlan belső feszültség, alvásproblémák, fejfájás, illetve bizonyos esetekben látásprobléma és fülzúgás is beárnyékolhatja a boldog babavárást.

Kevesen tudják, hogy terhességi vérszegénységet jelezhet az is, ha a terhesség alatt furcsa dolgokat kíván meg a kismama: van, aki a jeget, mások az agyagot vagy épp a virágföldet szeretnék megkóstolni, ami normál körülmények között természetesen eszükbe sem jutna.

A vashiányos vérszegénység kezelése

Ha bebizonyosodik, hogy az édesanya vashiányos vérszegény, szinte biztos, hogy az orvos javasol vagy felír olyan vaskészítményt, amely helyreállítja az egyensúlyt. 

Az adagolást több tényező is meghatározza, általánosságban elmondható, hogy napi 60-120 mg vasat javasol a szakember. Az orvos utasítását mindenképpen be kell tartani, mert az ajánlottnál több vas bevitele akár problémát is okozhat.

A vashiányos vérszegénységgel küzdő kismama malmára hajtja a vizet, ha a vaskészítményt éhgyomorra veszi be és friss narancslével nyeli le, ez utóbbi ugyanis bővelkedik C-vitaminban, ami támogatja a vas felszívódását.

Kerülendő viszont a kávé és a tea a vaskészítmény kísérőjeként, akárcsak a tej, amely a benne lévő kalcium miatt hátráltathatja a vas beépülését.

Azt, hogy a várandósság alatti vaspótlás meghozza a várt eredményt, a hemoglobin szintjének rendeződése jelezheti a laborértékekben, a vaspótlást azonban sokszor még ezután is tanácsos folytatni, az orvos javaslatait követve.

Vashiányos vérszegénység terhesség alatt: kik veszélyeztetettek?

Fotó: Getty Images

Ijesztő, de ártalmatlan mellékhatás

Minden bizonnyal a védőnő és az orvos is elmondja a kismamának, hogy a vaspótlók szedésének hatására egészen sötétre, már-már feketére színeződhet a széklet, ami semmi rosszat nem jelent.

Megeshet az is, hogy a vasbevitel megemelése székrekedéssel jár együtt, ez azonban olyan módszerekkel ellensúlyozható, mint a rostban gazdag táplálkozás vagy a rendszeres szilvafogyasztás.

A vaspótlással egyidejűleg kialakulhat gyomorégés, jelentkezhet hányinger vagy hányás, illetve ritkább esetben hasmenés.

Érdemes szakember tanácsa alapján olyan vaskészítményt szedni, amelyet megfelelően magas napi dózisban, az egész terhesség és szoptatás alatt tud a kismama szedni. Nemkívánt mellékhatás vagy a szedéssel járó kényelmetlenség esetén ajánlott inkább keresgélni, váltani másik készítményre, mint idő előtt abbahagyni a vaspótlást.

Nyitókép: Getty Images