Számos tünete van annak, ha nem termelődik elegendő progeszteron a szervezetben. Lássuk, melyek ezek.
Milyen szerepe van a progeszteronnak?
A progeszteron az egyik legfontosabb női hormon, sárgatest hormon néven is ismerhetjük. A progeszteron a termékeny korú nők petefészkében termelődik, az ovulációban is résztvevő LH (luteinizáló) hormon hatására.
A progeszteron hormonnak fontos szerepe van a menstruációban, a teherbe esésben és a terhesség megtartásában is. Progeszteron hiányában nincs tüszőrepedés, nincs beágyazódás, így a meddőség egyik oka lehet.
A progeszteron hormon szintje nem állandó: a menstruációs ciklus ideje alatt változik. Az ovuláció előtt és a menstruációs ciklus kezdetén szintje alacsony, az ovulációt követően szintje növekedni kezd, 6-8 nappal az ovuláció után éri el a hormon szintje a csúcsot. Ha létrejön a terhesség, akkor nem is esik vissza a progeszteron szintje.
Amennyiben alacsony a progeszteronszint, felborul a szervezet egyensúlya (pontosabban az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya), túlsúlyba kerül az ösztrogén hormon termelődés és ez számos területen okoz problémát.
- Kapcsolódó: 5 hormon, amit minden nőnek ismernie kell
A progeszteronhiány jelei
A teherbe esési nehézség mellett még számos tünet utalhat a progeszteron hiányára. Ezek a leggyakoribb jelek:
- menstruációs problémák: rendszertelen, túl hosszú vagy éppen rövid ciklusok, erős PMS tünetek, barnázás, pecsételő vérzés a menstruáció előtt
- vetélés
- meddőség
- teherbe esési nehézségek
- migrén, gyakori fejfájás
- száraz bőr
- pattanások
- töredezett körmök
- csökkent libidó
- fáradtság, koncentrációs nehézségek
- hízás, lassú anyagcsere
- hangulatingadozások
- alvászavarok
- PMS
- mellfeszülés
- szédülés
A progeszteronhiány okai
A progeszteronhiánynak számtalan oka lehet, pl. PCOS, inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés, de okozhatja stressz, elégtelen testmozgás, menopauza, nem megfelelő táplálkozás.
A progeszteronhiány egyszerű vérvétellel ellenőrizhető. Általában gyógyszerrel kezelhető a probléma.
(Cikk forrása: healthline.com, endokrinkozpont.hu)