De hogyan történik pontosan ennek a folyamata?
Mi is az a megtermékenyülés?
A megtermékenyülés azt jelenti, amikor a hímivarsejt egyesül a női petesejttel, és egyetlen sejtet alkotnak. A terhesség felé ez az egyik első lépés. A megtermékenyülés a petevezetékben történik.
Ahhoz, hogy a spermium találkozzon a petesejttel, hosszú és megerőltető utat kell megtennie. Először el kell jutnia a hüvelyből a méhszájhoz/méhnyakhoz, majd a méhen keresztül a petevezetékig kell úsznia. Ha az egy szerencsés hímivarsejt odaér a petesejthez, behatol a belsejébe, és megtermékenyíti. Az újonnan megtermékenyített petesejt – amit zigótának neveznek -, a petevezetékből a méhbe jut, ahol remélhetőleg beágyazódik a méhfalba, és a terhesség hónapjai alatt kisbabává fejlődik.
Mikor és mennyi idő alatt történik a megtermékenyülés?
Ahhoz, hogy a megtermékenyülés megtörténhessen, megfelelőnek kell lennie az időzítésnek és a feltételeknek. Viszonylag rövid az időtartam a ciklus folyamán, amikor megtörténhet a megtermékenyülés – csak az ovuláció körüli néhány nap alatt lehetséges, amit termékenységi ablaknak neveznek.
Előfordul, hogy a hímivarsejt időzítése rossz, és túl korán vagy túl későn érkezik ahhoz, hogy találkozzon a petesejttel. De az is megtörténhet, hogy a spermium nem abba a petevezetékbe került, amelyben a petesejt van (egy adott hónapban a petesejt általában csak az egyik petevezetékben van jelen).
A megtermékenyülés nem következik be közvetlenül szex után. A leggyorsabb spermiumnak egy akár óra is lehet, amire eléri a petesejtet, a teljes megtermékenyülés folyamata pedig több órát is igénybe vehet.
Az együttlétet követően fél órával az ondó megalvad a hüvelyben, és olyan fizikai akadályt képez, amely megakadályozza, hogy a spermiumok nagyon messze, rossz irányba vándoroljanak. Ez a védelem 30 percen belül megszűnik, amikor újra folyós lesz az ondó. Azok a hímivarsejtek, amelyek addig nem jutottak át a méhszájon, elpusztulnak a hüvely nagyon savas közegében.
Azok a hímivarsejtek, amelyek eljutnak a következő lépéshez, a méhnyakcsatornáig, biokémiai változásokon mennek keresztül, és felveszik azt a sebességet, ami szükséges a méhen és a petevezetéken való átúszáson. A méhnyakcsatornában található méhnyaknyák segíti a spermiumok hatékony haladását, amikor egy nő a legtermékenyebb.
- Kapcsolódó: Így növelheted a teherbeesés esélyét
Azok a hímivarsejtek – több százan vannak -, amelyek elérik a petesejtet, még mindig versenyeznek egymással – a cél először átjutni a petesejt kemény külső rétegén, áthatoljon a membránon, hogy elérje a citoplazmát, és felszabadítsa a saját genetikai állományát. Miután egy bejutott, a petesejt azonnal egy kémiai reakción megy keresztül, ami megakadályozza, hogy további hímivarsejtek is bejussanak. Ezután a két sejt kromoszómái egyesülnek, és hivatalosan is megtörténik a megtermékenyülés.
Mennyi ideig életképesek a hímivarsejtek?
A hímivarsejtek 72 órán keresztül maradhatnak életben a női reproduktív traktusban (bizonyos esetekben akár 5 napig), de a petesejt élettartama sokkal rövidebb, csupán 12-24 óráig él az ovulációt követően, így a termékenységi ablak ezután bezárul abban a ciklusban.
Forrás: whattoexpect.com