5 rostdús tipp székrekedésre
A székrekedésnek számos oka lehet, de maga a probléma mindig csupán tünet. Előfordul, hogy hormonális okok állnak a háttérben, pl. csökkent pajzsmirigy-működés vagy a hasnyálmirigy betegségei, de lehet, cukorbetegségtől is. Okozhatja még a tüneteket a Parkinson-kór vagy gyógyszerek mellékhatása is. Sokszor lelki eredetű okok húzódnak meg a háttérben, vagy a stressz, a rohanó, a mozgásszegény, rendszertelen életmód.
Az első, amivel nagyon sokat tenni tudunk a székrekedés ellen a folyadékbevitel: napi három liter folyadék elfogyasztása már önmagában is segítséget jelent.
A mozgás mellett nagyon lényeges a rostban gazdag táplálkozás. Napi legalább 30 gramm rostot kellene fogyasztania egy felnőttnek, de ennek csupán töredékét visszük be a szervezetünkbe.
Mit együnk?
1. Rengeteg zöldség
Lehetőleg héjjal együtt próbáljunk meg nyers zöldségeket enni mindennap. Köretként a rizs vagy krumpli helyett együnk zöldségeket húshoz, halakhoz, sajtokhoz. A rántotta mellé együnk paprikát, paradicsomot, kukoricát. Együnk a szendvicsünk mellé idény zöldségeket. Nassoljunk nyers sárgarépát, készítsünk dip-et (sajtmártás, fokhagymás-tejfölös, tojáskrémes) és nyers zöldségeket mártogassunk bele.
2. Sok-sok gyümölcs
A gyümölcsök is rostban gazdag élelmiszerek. Nyersen, de akár párolva is ehetjük őket: a szilva, az eper, a málna, a dinnye és a barack különösen hatásos székrekedés ellen. Gyümölcsöket köretként is ehetünk húsok mellé. És ne feledkezzünk meg a lekvárokról és aszalt gyümölcsökről sem.
3. Gabona
A búza- vagy a zabkorpa, és a teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk megindítják a bélmozgást. Készítsünk pirítóst fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű kenyérből. Teljes kiőrlésű vagy korpával gazdagított gabonákból készület keksz, pogácsa is.
Kóstoljuk meg a fehér rizs helyett a barnát, és ismerkedjünk meg a kuszkusszal és a bulgurral. Nagyon finom köreteket lehet villámgyorsan elkészíteni belőlük.
4. Joghurt és korpa keverék
Az igazi segítséget jelenthet a natúr vagy akár gyümölcsjoghurtba kevert korpa is, együk ezt reggelire.
5. Lencse, árpa, bab és borsó
Kevésbé elterjedt alapanyagok, pedig nagyon egészségesek. A lencsével, árpával felturbózhatjuk a rakott ételeket. Babból és borsóból számtalan féle létezik, kísérletezzünk velük is. Dúsíthatjuk a salátát is úgy, hogy főzött, ízesített babbal, borsóval. Csicseriborsóból készíthetünk humuszt vagy fasírtot (falafel) is.
+1 Gyógyteák
Székrekedés ellen hatásosak a gyógyteák is: a csalán, a csipkebogyó, málnalevél vagy az ezerjófű.
Kapcsolódó cikkeink: