Terhesség

Az anya és a magzat sejtjei így kommunikálnak egymással

Kutatók szerint ennek a kommunikációs rendszernek a segítségével monitorozni lehetne a magzat méhen belüli állapotát.
2019. Augusztus 24.
Az anya és a magzat sejtjei így kommunikálnak egymással

Az anya és a magzat közötti kötelék semmihez sem fogható, a terhesség kilenc hónapja alatt bensőséges kapcsolat alakul ki közöttük. Így teljesen elfogadható az, hogy valamiféle kommunikáció van az anya és magzat között, létezik egy közös, saját nyelvük.

A Texasi Egyetem Orvosi Osztályának (UTMB) kutatói foglalkoztak az anya-magzat között kommunikációval, a várandós anya sejtjei hogyan kommunikálnak a magzattal. Az eredményektől azt várják, hogy egy olyan non-invazív módszert lehetne kifejleszteni a jövőben, amellyel megfigyelhető lenne a magzat méhen belüli állapota.

A tanulmány szerint a terhesség alatt az anyai és a magzati sejtek folyamatosan kommunikálnak egymással az úgy nevezett exoszómának nevezett kis struktúrák segítségével.

Korábbi kutatásoknak köszönhetően ma már tudjuk, hogy a magzat exoszómái jelzik az anya testének, hogy a magzat teljesen érett állapotba került, készen áll a megszületésre, így beindítva a szülési folyamatot.

“Mindezek alapján arra törekedtünk, hogy többet tudjunk meg ennek a kommunikációs rendszernek a mértékéről annak érdekében, hogy új módszereket fejlesszenek ki a magzat megfigyelésére és támogatására méhen belül” – mondta Ramkumar Menon, az UTMB egyetemi docense.

A kutatásban egérkísérleteket folytattak. Annak érdekében, hogy megkülönböztessük a magzati és az anyai exoszómák közötti különbséget, az egerek bizonyos exoszómafehérjéit fluoreszkáló vörös és zöld színűre festették meg. A kutatásban arra jutottak az exoszómák izolálása és monitorozása során, hogy az anya-magzat kommunikáció jelzi a magzat egészségét, fejlődését, azaz a magzat ezt kommunikálja az anya felé. Ennek mérése pedig lehetővé tenné a jövőben például a koraszülések megelőzését.

A kutatók a következő három évben ennek az új megközelítésnek járnak utána, ezzel áttörést várnak a koraszülések kezelésében. Azt remélik, hogy a sejtkommunikációval kapcsolatos megfigyeléseik olyan áttöréshez vezetnek, amely elősegíti az anya és a magzat egészségét.

(Cikk forrása: thebump.com)

Kapcsolódó cikkeink: