Terhesség

Étvágytalanság terhesség alatt: mi okozza és mit tehetsz ellene?

Bár sokaknak a várandósság hónapjaiban meg szokott nőni az étvágyuk, van, aki éppen az ellenkezőjét tapasztalja. Mire érdemes figyelni?
2023. Január 17.
kismama nem akar enni
Mi lehet az étvágytalanság oka? (Kép forrása: Getty Images)

A várandósság alatt teljesen normális, ha ingadozik az étvágyad, hiszen a tested számos változáson megy keresztül, írja a Healthline. Számos tényező lehet hatással arra, ha egy kismamának nincs étvágya. Ilyen lehet például a hányinger és hányás – a kutatások szerint a leptin és a hCG hormonok szintjének az ingadozása a terhesség alatt csökkent étvágyhoz és több rosszulléthez vezethet.

A portál szerint többek között olyan okok is befolyásolhatják az étvágyat, mint bizonyos mentális egészségi állapotok, köztük a szorongás és a depresszió, a nagyfokú stressz, bizonyos gyógyszerek szedése, a gyomorégés, a terhességgel összefüggő íz- és szaglásváltozások, a B12-vitamin és a vas tápanyaghiánya, vagy éppen a baba elhelyezkedése miatti kényelmetlenség. Ha aggódsz az étvágytalanság miatt, érdemes erről beszélned az orvosoddal is.

A What to Expect portál trimeszterenként foglalkozik a leggyakoribb okokkal az étvágytalanság hátterében. Az első trimeszterben a terhességi rosszullétet és hányást említik, mint gyakori okot. Míg a második trimeszterben sok kismama étvágya visszatér – ahogy elmúlnak a rosszullétek –, sőt, akár nagyobb étvágyat is tapasztalnak, azonban van, aki még mindig émelyeg, és emiatt étvágytalan, de szintén gyakori ebben az időszakban a teltségérzet és légszomj (a növekvő baba és méh miatt), ami negatívan befolyásolhatja az étvágyat. A várandósság utolsó harmadában az émelygés már nagy valószínűleg elmúlt, és ha az étvágy helyre is állt, a növekvő méh miatt mégis néhány falat után megtelve érezheted magad. Ennek az oka az, hogy a méh kevés helyet hagy más szerveknek, köztük a gyomornak is. Ezt pedig tovább ronthatja a gyomorégés és a székrekedés is.

Mire érdemes figyelni, ha nincs étvágyad?

Ha étvágytalanságot tapasztalsz, a megfelelő tápanyagbevitel érdekében érdemes a következő ételeket előnyben részesítened, ha teljes étkezésnyi fogásokat nem is bírsz elfogyasztani:

  • fehérjében gazdag harapnivalók: főtt tojás, görög joghurt, pirított csicseriborsó, sajt sós keksszel, vékonyan felszeletelt sül pulyka, csirke, vagy sonka
  • könnyű, rostokban gazdag zöldségek: édesburgonya, zöldbab, bébirépa, spenót
  • egyszerűbb, édes harapnivalók: friss bogyósgyümölcsök, zabpehely, szárított gyümölcs hideg tejtermékkel, például túróval, joghurttal, cottage cheese-zel
  • szénhidrátok: quinoa, barna rizs, tészta, burgonya
  • levesek és folyadékok, turmixok

Próbálkozz meg a kisebb adagú, gyakoribb étkezésekkel, és kerüld a fűszeres, nehéz, zsíros ételeket. Ha amiatt nehéz enned a második, illetve a harmadik trimeszter során, mert a gyomrodat nyomja a növekvő baba, érdemes lehet állva enned.

Ügyelj arra is, hogy az orvos által javasolt terhesvitamint is vedd be rendszeresen.

Ha időnként tapasztalsz étvágytalanságot vagy bizonyos ételeket nem fogyasztasz szívesen a terhesség alatt, ha megfelelő a súlygyarapodás és a magzat is megfelelően növekszik, valószínűleg nincs ok az aggodalomra. Ha azonban rendszeresen kihagyod az étkezéseket, és több mint egy napja nincs semmi étvágyad, illetve ha krónikus vagy hosszan tartó étvágycsökkenést tapasztalsz, azt jelezd az orvosodnak.

Források: healthline.com, whattoexpect.com