Fehérje a vizeletben a terhesség alatt – Mit jelez?
Ha a kismama vizeletében fehérjét mutatnak ki, akkor általában a vizsgálat megismétlését javasolják, mert előfordulhat, hogy például hüvelyváladék keveredett a vizeletbe. Ha azonban ismét fehérjét mutat ki a vizsgálat a vizeletben, akkor az súlyos betegség egyik első tünete is lehet.
Ha a vizeletben megjelenő nagy mennyiségű fehérje jelenik meg, akkor fennáll a gyanúja a preeklampsziának.
A preeklampszia kizárólag a terhességgel összefüggő jelenség, ami a fehérjevizelés mellett magas vérnyomással és esetenként ödéma kialakulásával is együtt jár. A probléma enyhe, középsúlyos és súlyos formában jelentkezhet.
A fehérjevizelés szempontjából elkülöníthetünk enyhébb és súlyosabb eseteket, aszerint, hogy mennyi fehérje van a vizeletben. A határérték a 300 gramm/literes napi ürítés – e felett már proteinúriáról beszélünk. 500 gramm/liternél középsúlyos, még magasabb értékeknél pedig súlyos fehérjevizelésről van szó.
A preeklampszia egy másik elnevezése az EPH gesztózis, ahol az E betű az ödémát, a P a fehérjevizelést, a H pedig a magas vérnyomást jelenti (az Edema, Proteinuria és a Hypertension szavak rövidítéséből). A három jellemző tünet közül az ödéma tekinthető a legkevésbé veszélyesnek – ez önmagában még nem jelent kóros állapotot. Kóros állapotról kizárólag akkor van szó, ha a vizenyő magasvérnyomással, illetve fehérjevizeléssel is társul.
A preeklampszia általában a szülést követően magától elmúlik. A várandósság alatt mindez azonban veszélyes mind az anyára, mind a magzatra nézve. Valóban súlyos esetben akár a terhesség megszakítása is szükségessé válhat annak érdekében, hogy meg lehessen menteni az anya életét.
A preeklampszia – nagyon súlyos formájában – rángásokat okozhat, amit eklampsziának neveznek. A rángógörcs-rohamok következtében drasztikus mértékben csökken a magzat oxigénellátása, de ilyenkor már nemcsak ő, hanem a kismama is életveszélyben van. Hasonló rohamok szerencsére csak a preeklampsziás anyák körülbelül 1%-ánál fordulnak elő.
A preeklampszia rizikófaktorai a magas vérnyomás, a dohányzás, a cukorbetegség, az idült vesebetegség, az idősebb anyai kor, a fokozott véralvadási hajlam, korábbi preeklampszia, az anya családjában előforduló hipertónia, cukorbetegség és preeklampszia.
Kapcsolódó cikkeink: