Terhesség

Idő előtti burokrepedés

A magzatburok rendszerint a szülés során, a tágulási szak végén, a kitolási szak előtt reped meg, ekkor folyik el a magzatvíz.
2007. Szeptember 04.

Idő előtti burokrepedés

Előfordulhat, hogy a kismama még nem érez összehúzódásokat, csak arra lesz figyelmes, hogy csurog valami a lába között. Ha a baba feje még nem illeszkedett be a medencebemenetnél, a kizúduló magzatvíz előresodorhatja a köldökzsinórt, ami veszélyeztetné a magzat oxigénellátását. Ez szerencsére igen ritkán fordul elő.

Ha otthon, váratlanul történik a burokrepedés, nem lehetünk biztosak abban, hogy a fej beilleszkedett-e, ezért értesíteni kell a mentőket, akik fekvő helyzetben szállítják kórházba a kismamát. Ha a fájástevékenység megindulása előtt reped meg a burok, idő előtti burokrepedésről beszélünk. Ez a terhesség folyamán bármikor előfordulhat – a koraszülések fele, az összes szülések tíz százaléka indul idő előtti burokrepedéssel.

Ha a magzat érett, és a burokrepedést követően megindulnak az összehúzódások, a magzat természetes úton, beavatkozás nélkül megszületik. Az orvos figyelemmel kíséri a méhösszehúzódásokat, a várandós testhőmérsékletét, az esetleges fertőzés tüneteit. Szükség lehet antibiotikumos védelemre, a szülés felgyorsítására, a nyitott magzatburok ugyanis nem jelent védelmet a magzat számára, a hüvelyből baktériumok juthatnak be hozzá, különösen akkor, ha a burokrepedést követően több hüvelyi vizsgálatot is végeznek.

Ha a méhtevékenység hat órán belül nem indul be, a legtöbb kórházban oxitocin-infúzióval vagy a méhszájra felvitt prosztaglandinhormon-tartalmú zselével segíti az orvos a szülési folyamatot. Ennek eredménytelensége esetén gyakran császármetszéssel végződik a szülés.

A burok több rétegből áll, erős és rugalmas, idő előtti megrepedését gyakran gyulladás okozza, ennek következtében ugyanis meggyengül az ellenálló képessége. A méhnyakgyulladást hosszú ideig tünetmentes, nemi úton terjedő Chlamydia, Gonorrhoe baktériumok okozzák. A várandósság elején és szükség esetén többször is ezért fontos a hüvelykenet vizsgálata. Ha fertőzésre utaló jeleket találnak, a partnert is kezelni kell. Az idő előtti burokrepedést a méhszáj korai megnyílása, a túl sok magzatvíz és az ikerterhesség is okozhatja.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Kismama magazin