Onnantól kezdve, hogy meglátjuk a két csíkot azon a bizonyos teszten, végleg felnövünk. Már nemcsak magunk miatt kell felelősségteljesen viselkednünk, hanem a magzatunk érdekében is. Innentől kezdve szinte minden, amit csinálunk, az mindkettőnkre kihat, hiszen egy test vagyunk. Meg kell gondolnunk a mozgást, az étkezést, a pihenést, a tisztálkodást… minden egyes részletét aszerint mérlegelve, hogy vajon jó-e nekünk, de főként: jó-e a fejlődő kis életnek.
Ideális esetben persze a két dolog – a magzat jólléte és az anya jólléte – egybeesik. Vagyis ami jó az anyának, az jó a babának is. Szép lenne, de azért néha kell élnünk lemondásokkal, tudjuk jól például, hogy vannak tiltott ételek, italok és tevékenységek. Ugyanígy mérlegelnünk kell akkor is, ha valami gondunk van, amire megoldást keresünk. Vajon az a megoldás a babának is jó?
Vegyünk például egy gyakori panaszt: a súlyos fáradékonyságot, aluszékonyságot, ami a legtöbbeknél a várandósság elején jelentkezik. Mit tehetünk ellene, olyasmit, ami egyszerre épít minket és leendő babánkat is úgy fizikailag, mint lelkileg? Ami nem viszi, hanem inkább hozza az energiát, ami nem visel meg túlságosan minket?
Egy drasztikus életmódváltásnak nem ekkor van itt az ideje, de azért finomhangolásokat végezhetünk. Ami az egészséges étkezést illeti, arra bármikor átállhatunk, akkor is, ha a terhességünk előtt – kis túlzással – chipset habzsoltunk kólával. Ám a diétával és a sporttal már más a helyzet. A szakemberek azt mondják, ha addig e területeken nem jeleskedtünk, ne most kezdjük el sanyargatni magunkat, és ez fordítva is igaz: ha eddig szigorúan éltünk, ne most engedjük el magunkat. A legjobb ezúttal különösen a középút: törekedjünk a lehető legegészségesebb életmódra, de úgy, hogy az ne legyen megterhelő testileg, nehezen bírható lelkileg.
Lássunk néhány tippet tehát ennek jegyében az életerő, az energikusság megtartására vagy visszaszerzésére, de előbb lássuk, vajon miért lesznek sokan olyan mérhetetlenül gyengék az első hónapokban!
Az elsődleges gyanúsított a progeszteron. Ennek a hormonnak a szintje jelentősen megnő ilyenkor, és tulajdonképp mindent felborít. Ez az az állapot, amikor azt érzed, hogy akár állva el tudnál aludni bárhol. De fáradttá tehet a sokaknál előforduló vashiány, vérszegénység is.
Jó hír, hogy a legtöbbeknél a 2. trimesztertől javul a helyzet, sőt, vannak, akik ilyenkor kicsattannak a rengeteg energiától. (Később persze újra „belassul” a kismama, hiszen egyre nagyobb súlyt cipel.
Mit tehetsz addig is azért, hogy erősebbnek, energikusabbnak érezd magad?
Egészséges ennivalók
Nincs nagy csoda, körülbelül azt kell követned, amit terhesség nélkül is javasolnak a dietetikusok: zsírszegény, rostban gazdag étrend sok vitaminnal, kevés fehér liszttel és cukorral. A tilos ételek-italok listáját ekkorra már biztosan ismered…
Mozgás
Nem tilos, sőt, kimondottan javasolt, ha óvatosan végezzük. Minden attól függ, hogy előzőleg milyen fokon sportoltunk – ahhoz képest kell visszavenni, de semmiképpen sem kell hirtelen leállni minden edzéssel. És fordítva: ha semmit nem mozogtunk, akkor természetesen ne kezdjünk maratont futni, ám egy kis torna, gyaloglás nem árt a magzatnak. Abban megoszlanak a vélemények, hogy milyen tempójú edzésig szabad elmenni, mennyire lehet növelni a pulzusszámot, illetve szabad-e súlyt emelni. Egy biztos: az óvatosságból nem lehet baj. Ha eleve sportos életmódot folytattunk, akkor feltétlen konzultáljunk edzővel ez ügyben.
Vitamin- és ásványianyagbevitel
Kézenfekvő lenne a tanács, hogy egyen a kismama sok zöldséget, gyümölcsöt, amit nyilván meg is tesz, ugyanakkor nehezen lehet manapság annyi és annyiféle alapanyagot elfogyasztani, ami mindent – ásványi anyagokat, nyomelemeket, vitaminokat, alapvető tápanyagokat – megad, amire a fejlődő magzatnak szüksége van, méghozzá a megfelelő arányban és mennyiségben. Élelmiszereink sajnos ma már nem annyira gazdagok ezekben, hogy egy-egy napi adag fedezni tudja a mintegy másfélszeresére nőtt szükségletet). Ezért a legbiztosabb az, ha választunk egy speciálisan a kismamák számára kifejlesztett vitaminkészítményt, ami végig támogatja mindkettőnk szervezetét. Amire biztosan szükségünk lesz: folsav a vérképzéshez és sejtosztódáshoz, Omega-3 zsírsavak az agyműködéshez és látáshoz, D3-vitamin az egészséges csontozathoz és az immunrendszer normál működéséhez, vas a vérsejtképződéshez, a fáradtság csökkenéséhez.
Pihenés
Kézenfekvő dolog, de nem lehet elégszer elmondani. Hiszen sokan igyekeznek minél több mindent – munkákat, bevásárlást, babaszobát – befejezni még a szülés előtt, vagyis nem igazán kímélik magukat. Pedig érdemes hallgatni a testünkre, és ha csak tehetjük, aludjunk többet a szokásosnál! Igen, lehet szunyókálni napközben is, ha mód van rá. Sokan tanácsolják ilyenkor, hogy „most aludj, mert most még tudsz”, persze mi, akik ezen már túlvagyunk, csak mosolygunk, hiszen azt a fáradtságot bizony nem tudjuk előre kipihenni, ami fél év múlva vár majd ránk…
Sok folyadék
Igen, még több vizet kell innunk, mint korábban. Ugyanakkor nem egyszerű a feladvány, hiszen éjjelente még akkor is egyfolytában a vécére járunk, ha nem iszunk meg este egy jó bögre teát. Igyekezzünk a napi folyadékot este hatig bevinni, de addig bátran hidratáljunk!
De az örök jó tanács, ami mindig iránymutató lehet: figyeljük magunkat, testünk és a baba visszajelzéseit – rá fog minket vezetni a helyes életmódra.
A Gravida Optima olyan komplex várandósvitamin, amely nélkülözhetetlen ásványi anyagokat, vitaminokat és omega-3 zsírsavakat tartalmaz. Az étrend-kiegészítőt már a babatervezés időszakában érdemes elkezdeni, folyamatos szedése ajánlott a várandósság alatt, egészen a szoptatás végéig, a megnövekedett tápanyagigény kiegészítésére. A várandósvitamin többek között folsavat és metilfolátot, D-vitamint, vasat és cinket is tartalmaz. Laktóz- és gluténmentes, cukorbetegek is fogyaszthatják. (X)
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot. A készítmény nem szolgál betegség kezelésére, gyógyítására. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! Gyermek elől elzárva tartandó!
Forgalmazó: Richter Gedeon Nyrt., székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21., www.gedeonrichter.com
Gravida Optima étrend-kiegészítő. Mellékhatás / Nemkívánatos esemény bejelentése es a biztonságos alkalmazással összefüggő kérdés esetén elérhetőség: +36 1 505 7032; [email protected]. A termek alkalmazásával kapcsolatos információkról a [email protected] címen érdeklődhet.
Document ID: KEDP/DAE7TG, Lezárás dátuma: 2023.09.14.
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott vegyes étrendet és az egészséges életmódot. A készítmény nem szolgál betegség kezelésére, gyógyítására. Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépje túl! Gyermek elől elzárva tartandó!