Terhesség

Így mulaszd el véglegesen az aranyeret!

Habár a megelőzésért is sokat tehetünk, most ahhoz adunk tippeket, hogy hogyan szabaduljunk meg az aranyértől hatékonyan.
2016. Október 31.

Így mulaszd el véglegesen az aranyeret!

Előírás szerint rostdúsan táplálkozunk, legalább napi 8 pohár vizet megiszunk, mégis mindennapos kínokat élünk át az aranyerünk miatt? A szerencsésebbek megússzák egy kis viszketéssel, mások azonban ülni sem tudnak a fájdalomtól. Elhisszük, hogy ciki, de ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk, mindenképp forduljunk orvoshoz!

– Huzamosabb ideig (egy-két hétnél tovább) fennálló vérzés

– Változó színű (sötétvörös vagy fekete) vér

– Elhúzódó fájdalom

Az esetek többségében szerencsére otthon is sikeresen kikúrálhatjuk magunkat. Ebben segítenek a következő tippek:

1. Wc papír helyett bidé vagy nedves törlőkendő

Fontos, hogy ha már kialakult a probléma, ne ingereljük tovább a fájdalmas területet azzal, hogy nagyvécézés után száraz wc papírral hosszasan törölgetjük a fenekünket. Elég néhány törlés, majd inkább használjunk bidét. Ha nincs ilyesmink otthon, a kád szélére ülve le is zuhanyozhatjuk, vagy beszerezhetünk erre a célra nedves törlőkendőt. Ez utóbbi esetében különösen jó választás a varázsmogyoró gyógynövény-kivonattal átitatott törlőkendő, mely csillapítja a vérzést, nyugtat és segít az erek összehúzásában is.

2. Hideg zuhany, jeges pakolás

Az esti vagy reggeli zuhanyzásunk végén folyassunk hideg vizet a végbélnyílásunkra. Ez nagyon jól összehúzza az ereket, így az aranyér is szépen visszahúzódik. Készíthetünk otthon jeges pakolást is magunknak: egy zacskóba pakoljunk jégkockákat, egy vékonyabb anyagba burkoljuk be, majd tegyük az aranyérre néhány percre. Ha nagyon kellemetlen vagy fázni kezdünk, hagyjuk abba a borogatást.

3. Lenmag éhgyomorra

Reggel ébredés után keverjünk össze két teáskanálnyi őrölt lenmagot két deci meleg vízzel, majd hörpintsük fel! A lenmag rendkívül jó hatással van az emésztésre, megelőzi a székrekedést (ami az aranyér egyik legfőbb okozója), ráadásul a májat is tehermentesíti, tisztítja. Tehetjük joghurtba, szórhatjuk salátára, de akár a reggeli pirítósunkra szánt lekvárral is összekeverhetjük. Fogyasszuk rendszeresen!

4. Ne erőlködjünk!

Felejtsük el a mellékhelyiségben trónolást, és soha ne nyomjunk túl erősen székletürítés közben. Várjuk meg az ingert, és csak akkor menjünk vécére, akkor viszont ne halogassunk! A legjobb, ha kialakítunk egy szokást, hogy mindig azonos időben (pl. reggel, étkezés után) megyünk vécére, és erre adunk magunknak kellő időt (ne kelljen rohannunk, senki ne sürgessen ilyenkor). Persze, kisbabával egy kicsit nehezebb ezt megoldani, de próbáljuk meg addig lefoglalni egy új játékkal, vagy kérjük meg a párunkat, hogy figyeljen rá. Ha várandósok vagyunk, és még dolgozunk, akkor pedig keljünk egy picit előbb, hogy erre feltétlenül maradjon idő a reggeli rutinunkban.

5. Helyes vécézés

Sokan a helyes vécézési szokásokkal sincsenek tisztában. Ahelyett, hogy szögegyenes háttal ülve újságot lapozgatnánk (ezt amúgy is felejtsük el, hiszen épp most mondtuk, hogy ne időzzünk hosszasan a vécén), helyezzünk egy kis sámlit magunk elé, amire kényelmesen feltehetjük a lábunkat, majd hajoljunk előre, így a bélcsatorna a megfelelő szögbe kerül, a végtermék pedig egyenes utat kap a távozásra. Ez tulajdonképpen a guggolás imitálása, ami valójában a legmegfelelőbb pozíció lenne erre a célra (csak kissé nehezebb kivitelezni a wc csészén imbolyogva). Így elkerülhetjük az erőlködést, ergo a kínzó aranyeret is.

6. Csak semmi illatosat, színezettet!

Kizárólag olyan termékeket vásároljunk az alsó fertályunkra, ami illat- és színezékmentes. Értjük ezt elsősorban a wc papírra, de a nedves törlőkendőre, krémekre vagy intim mosakodókra is. Ezek a mesterséges kemikáliák felesleges plusz irritációnak teszik ki az érzékeny területet, amire semmi szükségünk.

7. Mozogjunk – de nem mindegy, hogy mit!

A rendszeres mozgás nagyon fontos a székrekedés és aranyér megelőzésében, arról azonban kevesebb szó esik, hogy melyek azok a sportok, amiket a már meglévő aranyér (vagy kialakult hajlam) esetén nem szerencsés végezni. Ilyen a futás, erős hasprés/hasizom gyakorlatok, és az olyan mozgásformák, ahol nagyon erőlködni kell pl. súlyemelés. Ezeket természetesen a terhesség alatt sem végezhetjük, és szülés után is jobb mellőzni őket. Szintén kerüljük a cipekedést különösen várandósan, de a szülés utáni felépülési időszakban is.

A Kegel-gyakorlatokat viszont terhesség előtt, alatt és után is érdemes végezni heti rendszerességgel a záróizmok edzettségéért. Ha már kialakult az aranyér, még jobb, ha napi szinten gyakoroljuk ezeket.

8. Gyógynövényes ülőfürdő, gyógynövény tea

Készíthetünk magunknak kamillás-zsályás-útifüves ülőfürdőt is, ami szuperül enyhíti a panaszokat, nyugtatja, gyógyítja az irritált területet. Belsőleg pedig a legjobb a kamilla-, a cickafarkfű- és citromfű tea fogyasztása. A cickafarkfű teát a terhesség első három hónapjában azonban inkább kerüljük.

Kapcsolódó cikkeink aranyér témában: