Terhesség

Ízületi fájdalmak terhesség alatt

Mivel a terhesség alatt több nedv kering a testben, így nagyobb nyomást is gyakorol az idegekre és az inakra. Emiatt bizonyos mértékű duzzadást tapasztalhatunk a végtagokon.
2011. Május 06.

Ízületi gyulladás terhesség alatt

Ízületi fájdalom? Így könnyebb!

  • Pihenjen sokat, és kerülje a stresszt!
  • Figyeljen a testtartására, és ügyeljen arra, hogy ne terhelje meg magát feleslegesen!
  • Ha a földről készül felvenni valamit, inkább hajlítsa be a térdét, mint hogy csípőből hajoljon előre!
  • Inkább üljön, mint álljon!
  • Jót tesz a rendszeres úszás és a gyengéd otthoni masszázs, mindkettő enyhítheti az ízületi fájdalmakat.

Csuklóalagút-szindróma

Az alagútszindróma lényege, hogy vizenyősödés keletkezik a csuklóban, és ez zsibbadást okoz az ujjakban és a kézfejen. A panasz a szülés után rendszerint megszűnik.

Tippünk: Masszírozza és tornáztassa kézfejét, az ujjait és a csuklóját, hogy csökkenjen a felgyülemlett folyadék mennyisége.

A szeméremcsonti ízület kóros fellazulása

A többi ízülethez hasonlóan a szeméremcsont is fellazul a várandósság idején, hogy a medence átmérője szüléskor alkalmazkodhasson a születendő baba fejméretéhez. Ha a fellazulás kóros mértékű, a szeméremcsont tájékán enyhe, vagy akár egészen kínzó fájdalom is jelentkezhet a tartófunkció csökkenése, illetve az ízületi porc károsodása miatt. Gyulladás és járásképtelenség is kialakulhat. A baba születése után enyhülnek a panaszok.

Tippünk: Ne üljön szétterpesztett lábbal, vajúdás és szülés idején kerülje a felhúzott, terpesztett lábtartást és a hanyatt fekvést. Legelőnyösebb a térdelő pozíció vagy a szülősámli használata.

A keresztcsont és a csípőcsont közötti ízület fájdalma

A hormonális eredetű ízületi lazaság hatását a has növekvő súlya is fokozza: megváltozik a testtartás, ahogy a csontok, ízületek terhelése is. A keresztcsont és a csípőcsont közötti ízület fellazulása fájdalmat és járászavart okozhat.

Tippünk: Jó hatású lehet a hát- és gyorsúszás, a vízi torna, ahol kisebb nyomás nehezedik az ízületekre. Erős fájdalom esetén csak a pihentetés segít.

Hát- és derékfájás

A hátizmokra nagyobb nyomás nehezedik a méh növekvő mérete miatt. A gyors testsúlynövekedéssel nem tud mindig lépést tartani az izmok tartóereje. A fájdalom leggyakrabban a derék tájékán jelentkezik, de a hát középső, illetve felső részén sem ritka, ahogy a nyak és a vállak környékén sem. A fájdalmat a megváltozott testegyensúly és a terhességi hormonoktól fellazult ízületek is okozhatják.

Tippünk: Hordjon alacsony sarkú, de nem teljesen lapos cipőt! Kerülje az emelgetést, és ne görnyedezzen naphosszat! Kerülje a homorítást, ne tolja előre a hasát!

Bordatáji fájdalom

A hónalj és a derék közötti, bordáknál jelentkező fájdalom oka, hogy a bordákhoz rögzülő rekeszizmot, illetve a hasizmot megnyújtja a növekvő méh. A várandósság vége felé a magzat mozgásai is fájdalmat okozhatnak a mellkas alsó felében.

Tippünk: Végezzen nyújtógyakorlatokat vállra és belső combra, ezek enyhíthetik a kellemetlen érzést.

Hasi fájdalom

A hasüregben jelentkező, szúró fájdalom általában az izomzat változásaival, illetve a méh növekedésével függ össze, és csak ritkán jelez komoly problémát. Említse meg orvosának is, különösen, ha szűnni nem akaró, erős fájdalmat érez.

Tippünk: Gömbölyödjön magzati pózba, és próbáljon lazítani.

Lábszárgöcs

Az egyes görcsök csak néhány percig tartanak, ám annál fájdalmasabbak. A panaszt a megnövekedett súly és a sóháztartás felborulása okozza.

Tippünk: Amint beáll a görcs, próbáljon talpra állni, vagy fekvő testhelyzetben talpát a falnak feszíteni. A lábfejét húzza maga felé, sarkát pedig nyújtsa ki. Megelőzésként fogyasszon lefekvés előtt banánt, mandulát.

A szülészorvos szemével

Dr. Bábinszki Ágota szülész-nőgyógyász:

A babavárás hónapjaiban folyamatosan változik testtartásunk, hiszen az egyre növekvő magzatnak el kell férnie valahogy. Ráadásul a hormonok lazítják az ízületi szalagokat, így a szülés közeledtével rugalmasabb lesz a csontok közötti összeköttetés. Az általános ízületi fájdalmak ezekből a változásokból fakadnak, de az esetek többségében szerencsére nincs szó nagy bajról. Igyekezzenek kitapasztalni, milyen mozdulatra, terhelésre jelentkezik a kellemetlen érzés, és célszerű ezeket kerülni.

Az ízületek fellazulása bármelyik ízületet érintheti, hol enyhébb, hol súlyosabb formában. Nekem például a csuklóízületem lazult ki annyira, hogy rendszeresen kificamodott, már az is elég volt, ha beszélgetés közben kicsit hevesebben gesztikuláltam. Ilyenkor szó nélkül visszahelyeztem, és ment minden tovább. Ez az állapot csak fél évvel a szülés után rendeződött!

Apró kellemetlenségekkel szinte minden kismamának számolnia kell, de azt fontosnak tartom, hogy akinek ismert reumatológiai, ortopédiai problémái vannak, még a teherbeesés előtt vizsgáltassa ki magát, és készüljön róla röntgenfelvétel is, így könnyebb megítélni a terhesség alatti problémákat. Az előzetes vizsgálati eredmény például gerinc- és csípőtáji fájdalmaknál, deformitásnál jelent sokat, és a szülés módjának megválasztásánál is segítséget nyújthat.

Munkám során a csuklóalagút-szindrómával és a szeméremízület fellazulásával találkozom a leggyakrabban. Ez utóbbinak súlyosabb formája, ha szétválik a szeméremízület. Régebben feltételezték, hogy ennek kockázatát fokozza a nagy magzati súly, a rohamos szülés, az anya életkora, hogy hányadszor szül, és például a vákuumos szülésbefejezés. Azonban az elmúlt öt évben cáfolták ezeket a feltételezéseket. Nemrégiben olvastam, hogy a szétválás gyakorisága 1:300 és 1:30 000 között váltakozhat. Érdekes, hogy a skandinávoknál és a feketéknél is gyakoribb az előfordulása, itthon szerencsére ritkább.

Ami a szülést illeti, a szakirodalom szerint a fellépő panaszok nem indokolnak egyértelműen császármetszést. Óvatosabb nekifutás, kíméletesebb szülésbefejezés azonban indokolt lehet. Általában nem kell tartani erősebb fájdalomtól sem. Ritka kivételek persze adódnak, ilyenkor főleg a szeméremízület és a gerinc legalsó szakaszának fájdalma fokozódhat.

Ez epidurális érzéstelenítéssel megszüntethető, akár a szülést követő napokban is. Azt még hozzá kell tennem, hogy a farokcsont néha el is törhet szülés közben, de ez legtöbbször csak utólag, a fájdalom jelentkezésekor derül ki. Ez természetes velejárója lehet a szülésnek, és könnyen gyógyul, bár rengeteg kellemetlenséget okoz az első időkben.

Mit javasol a szakorvos?

Dr. Ormos Gábor reumatológus szakorvos, manuálterápiás szakember:

Általános mozgásszervi panaszokkal nyugodtan forduljunk gyógytornászhoz. Manapság egyre többen járnak terhestornára, s ez minden kismamának előnyére válik. Ha már korábban is voltak mozgásszervi panaszai, és arra speciális tornát végzett, ne hagyja abba, sőt egészítse ki terhestornával. Ebben az esetben azonban nem elég csak gyógytornászhoz fordulni, fel kell keresni egy reumatológust vagy ortopéd szakorvost.

A csípőficamosok esetében például szinte mindig állapotromlás figyelhető meg a várandósság idején. Gerincsérv, csigolyacsúszás vagy a gerincferdülés valamilyen formája és ízületi gyulladás esetén a gyógyszeres kezelést reumatológus szakemberrel kell megbeszélni. Ugyanakkor az a baj, hogy a legtöbb fiatal nő mozgásszegény életet él, ezért gyengébb a mozgató- és tartórendszerük. Amint kiderül a terhesség ténye, fontos lenne azonnal elkezdeni a terhestornát.

Azonban panaszok esetén kímélő életmód, sok fekvés szükséges. A hajszolt életmód kifejezetten kártékony. Tudomásul kéne venni, hogy a fájdalom túlterheltséget jelent, és a legszelídebb gyógymód a kímélés. Ha erre odafigyelnének a kismamák, nagy valószínűséggel elkerülnék a kellemetlenségeket, illetve kevésbé szenvednének tőlük. Hasznos lehet a tartást biztosító fehérneműk és gyógyászati segédeszközök használata. Az otthon végzett masszázs kifejezetten hatásos, mert a férjtől nem pusztán fizikai, hanem érzelmi támogatást is kapnak a kismamák.

Nem szabad kettő helyett étkezni, mert a túlsúly fokozza a bajokat! Sajnos tudomásul kell venni, hogy a terhesség alatt létrejött ízületi károsodások nem szűnnek meg automatikusan a szülés után. Léteznek ugyan különféle gyógymódok, de véleményem szerint az igazi megoldás az ízületvédelem.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Kismama magazin