Terhesség

Mire figyeljünk, ha hatásosan szeretnénk a vasat pótolni

Milyen az ideális vaspótló készítmény, mire kell figyelni, ha jól szeretnénk pótolni a vasat: összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
2022. Január 03.
A vas(III)-polimaltóz-komplexnek nincsenek emélésztőszervi mellékhatásai  Fotó: Getty Images

Ahhoz, hogy a vaspótlás hatékony legyen, megfelelő mennyiségű elemi vasat kell bevinnünk a szervezetünkbe. Ez azonban korántsem egyszerű feladat. Az egyes készítmények között ugyanis lényeges különbségek lehetnek vastartalmukat, felszívódásukat és mellékhatásaikat tekintve.

Hol szerezzük be a vaspótló készítményeket?

Szögezzük le rögtön, hogy a drogériákban, bevásárlóközpontokban beszerezhető vastartalmú étrend-kiegészítők (pezsgőtabletták, szirupok, multivitaminok) többsége alkalmatlan a vaspótlásra vagy a vashiány megelőzésére, mindössze a hagyományos étrend kiegészítését szolgálják és többnyire olyan vasvegyületeket tartalmaznak, amelyek a hasznosulás szempontjából nem igazán ideálisak. Érdemes tehát alaposan áttanulmányozni az adott, vaspótlásra szánt készítmény címkéjét. Válasszunk ellenőrzött, jobban hasznosuló vasat tartalmazó gyógyszertári terméket!

Mire figyeljünk, amikor vaspótláshoz keresünk készítményt?  

Fontos, hogy a vaspótlónk elegendő mennyiségű elemi vasat tartalmazzon. Az étrend-kiegészítőkön fel kellene tüntetni az elemi vastartalom mennyiségét is, de ha csak a vas-só tartalmat találjuk, akkor érdemes tudnunk, hogy abból csak 20-30 százaléknyi az elemi vas.

A vas kétféle formában található meg a készítményekben: kétvegyértékű – vas(II) -, illetve három vegyértékű – vas(III) – formában.

A vas(II)-szulfátról tudni kell, hogy nagyjából ötödrésze csak az elemi vas, aminek ráadásul csak töredéke szívódik fel (ezek az ún. ferro-vaspótlók). Mivel a WHO napi 30-60 mg elemi vas és 0,4 mg folsav bevitelét javasolja terhességben a vas- és folsavhiány megelőzésére, ezért mindig ellenőrizzük, hogy mennyit kell bevennünk az adott vaspótlóból ahhoz, hogy elérjük az ajánlott napi célértéket!  

A vas-szulfát tartalmú készítmények bevételének időzítése is odafigyelést igényel, mert a felszívódást tovább ronthatják a különféle étel- és italösszetevők, valamint az egyidejűleg szedett gyógyszerek, étrend-kiegészítők.

Mire figyeljünk a használatukkor?

A vas(II)-sók biológiai hasznosulását ronthatják a gabonafélékben található fitátok, valamint a tea-, kávé- és tejfogyasztás is. Itt kell megemlíteni, hogy ha olyan étrend-kiegészítőt választunk, ami kalciumot és magnéziumot is tartalmaz, akkor sajnos tovább nehezíthetjük az egyébként is csekély vasfelszívódást, de a savlekötők ugyancsak beleszólnak a vas felszívódásába. 

A jobb hasznosulás érdekében a vas(II)-szulfát tartalmú készítmények bevételét elsősorban az étkezések között időszakra kell időzíteni (2 órával az étkezés előtt vagy után javasolják a gyártók), és érdemes C-vitamint is szedni melléjük, mert az aszkorbinsav segíti a felszívódásukat.

A vaspótlás kellemetlen mellékhatásai

Sokan idő előtt abbahagyják a vaspótlást, ugyanis a vas-szulfát gyakran okoz székrekedést vagy hasmenést, hányingert, émelygést és hasfájást. Ha a készítményt éhgyomorra vettük be, akkor a tünetek többször és súlyosabban is jelentkezhetnek, ez pedig különösen emberpróbáló lehet azoknak a várandósoknak, akik reggeli rosszulléttel küszködnek az első trimeszterben. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, érdemesebb hatékonyabb és kedvezőbb mellékhatás-profillal rendelkező készítményre váltani!

Miért érdemes vas(III)-polimaltóz komplexet választanunk?

A vas(III)-polimaltóz-komplexet tartalmazó készítmények a vas(III)-iont polimaltóz komplexhez kötött formában tartalmazzák, terápiás hatásuk ugyanakkor a vas (II)-sókéval azonos.

Ebből az egyedülálló kémiai szerkezetből adódik az, hogy a vas szabályozott módon szívódik fel, káros szabadgyökképződés nélkül. Ez lassabb, ugyanakkor biztonságosabb folyamat. Ennek a formulának a felszívódását és hasznosulását ráadásul nem befolyásolják a táplálékaink, sem a szedett gyógyszereink, étrend-kiegészítőink. Sőt, amennyiben étkezés során vesszük be, a komplex hatóanyagból még javul is a vas felszívódása.

A vas-polimaltóz komplex további előnye, hogy segítségével jól kiküszöbölhetőek a kellemetlen emésztőszervi mellékhatások is, emiatt a vas-polimaltóz szedését kisebb arányban hagyják abba a felhasználók a hagyományos vaspótlókhoz képest. A biztonságosság tekintetében is jobban teljesít ez a formátum, hiszen csak annyi vas szívódik fel belőle, amennyire szüksége van a szervezetnek és nem szükséges külön C-vitamin bevétellel sem támogatnunk a készítményben lévő vas felszívódását.

A vas-polimaltóz komplex folyamatos, hatékony és biztonságos vaspótlást tesz lehetővé a várandósság és a szoptatás ideje alatt is.

További cikkek a témában: