Dohányzás és stresszmentes otthon
A dohányzás olyan súlyos szövődmények kockázatát is növeli, mint a halva születés, a vetélés, a méhe kívüli terhesség és a koraszülés. A várandós nők számára éppen ezért szigorúan tilos a dohányzás, de a passzív dohányzás is káros lehet, ezért javasolt az apukának is felhagynia a cigarettázással – ha máshol nem, legalább otthon.
- Kapcsolódó: Ezt csinálja a dohányzás a magzattal
A terhesség alatti stressz és szorongás is ártalmas lehet a magzatra nézve, és ha az apuka túl sokat idegeskedik, az az anyukát is stresszessé teheti. A kispapának érdemes stresszcsökkentő tevékenységekbe kezdenie, esetleg egy új hobbyt kipróbálnia. A baba érkezése miatt az apukát is aggodalmakkal töltheti el számtalan dolog, tarthat attól, hogy változik a párkapcsolatuk a gyermek születése után, és attól is, milyen új feladatok, teendők lesznek a kis jövevény körül. Érdemes ezekről az aggodalmakról beszélgetniük a párjukkal, hiszen a leghatékonyabban a kommunikációval oldhatják fel ezeket a félelmeket, és a közös tervezgetéssel.
- Kapcsolódó: 5 apás aggodalom
Ha jelentkeznek a szimpátia tünetek
Gyakori jelenség az első babás, leendő apukáknál, hogy szimpátia tüneteket tapasztalnak, mint az étvágy változása, az emésztési zavarok, a hányinger vagy a fáradtság. Ezekről jó ötlet beszélni az orvossal, de nem érdemes elfeledkezni a lelki okokról sem. Nem csak a leendő anyukának van szüksége támogatásra, hanem az apukának is, és az aggodalmak is előidézhetik ezeket a fizikai tüneteket. Érdemes egy baráttal beszélgetni, aki nemrég lett apuka, ő biztosan jó tanácsokat tud majd adni. Ha jelentkeznek a tünetek, akkor jó ötlet az is, ha valamilyen tevékenységgel próbálja azokat elterelni a kispapa, mint a vacsora megfőzése, vagy besegítés a házimunkába, amit a leendő anyuka nagyon fog értékelni.
Türelem a partnerrel szemben
A terhességi hormonok hatására a kismama hangulata igazán ingadozó lehet, és néha nagyon érzelmessé, ingerültté válhat. Az apukának ilyenkor türelmesnek kell lennie vele, és segíthet, ha ő maga is megismeri, milyen folyamatok zajlanak éppen. Nem szabad ezeket a hangulatingadozásokat személyeskedésnek venni, valójában a kismama nem szeretné őt megbántani.
Jelenlét a kezdetektől
Az anyukának hatalmas támogatás, az apukának pedig jó felkészülés, ha az összes vizsgálatra elkíséri a kismamát. Az egyes aggodalmak oldásában segíthet az is, ha ezeken az alkalmakon felteszi a kérdéseit az orvosoknak, akik elmondják neki, milyen fizikai és érzelmi változásokon megy majd keresztül a párjuk. Az ultrahangos vizsgálatok, a baba szívhangjának meghallgatása, a rúgások megtapasztalása pedig mind olyan esemény, amelyek a kötődést is erősítik a pocaklakóval.
(Cikk forrása: smartparenting.com.ph)