Ennek jó oka van. A háton fekvő helyzet a legkevésbé hatékony vajúdási és szülési pozíció. Minden pozíció hatékonyabb és jobb a háton fekvésnél, egyszerűen a gravitáció miatt.
A szabad vajúdási és szülési pozíció megválasztása alapvető kéne, hogy legyen, sőt az is, hogy erre bátorítsák a kismamát. A vajúdás során a pozíciók váltogatása is szükséges lehet, hiszen a vajúdás különböző szakaszai, eltérő pozíciót igényelhetnek.
Az alábbi vajúdási pozíciók segíthetnek abban, hogy a vajúdás haladjon, a fájdalom csillapodjon.
Állva vagy sétálva. A függőleges pozíciónak kedvez a gravitáció. A medence nyílik, a baba lefelé mozoghat a szülőcsatornában. Sétálni inkább a vajúdás kezdeti szakaszában szoktak a kismamák. A fájások alatt támaszkodj a falnak vagy a partnerednek.
Ringatózva. Az előre-hátra ringatózás lehetővé teszi a medencéd mozgását, és arra ösztönzi a babát, hogy leereszkedjen.
Guggolva. Ezt a pozíciót valószínűleg csak a vajúdás végén vagy magának a kitolásnak a során fogod használni. Az álláshoz hasonlóan a guggolás is a gravitációt hívja segítségül, miközben megnyitja a medencét, hogy a babának több helye legyen.. A guggoláshoz használhatod a partneredet (valószínűleg egy kicsit ingatag leszel, ezért minden támogatásra szükséged lesz), vagy használhatsz egy rudat, amelyet a szülőágyhoz rögzítenek (a rúdra támaszkodva nem fáradnak el a lábaid guggolás közben).
- Kapcsolódó: Lila vonal jelezheti a vajúdás előrehaladását?
Ülve. Az ülés – az ágyban, a partnered karjaiban vagy egy szülőlabdán – enyhítheti az összehúzódások okozta fájdalmat, és lehetővé teszi, hogy a gravitáció segítse a babát. Az ülés a medence kinyílását is elősegíti, és sokkal könnyebb pozíció, mint hosszan guggolni.
Lehajolva vagy térdelve. Az előre dőlés – például az ágyon egy párna fölé hajolva – vagy egy széken térdelve nagyon hasznos lehet, mert ez arra ösztönzi a babát, hogy előre mozogjon, és leveszi a nyomást a hátról. Alternatív megoldásként a partnered vállára is támaszkodhatsz.
Négykézláb. Ez a pozíció lehetővé teszi, hogy medencebillentéseket végezz, miközben partnered masszírozhatja a hátad vagy a derekad. Sok anya szereti ezt a pozíciót választani, mivel ez megnyitja a medencét, és a gravitációt használja a baba lefelé tereléséhez.
Oldalt fekve. Jobb, mint a háton fekvés, mert nem nyomja össze a test vénáit, az oldalfekvés jó választás akkor is, ha túl fáradt vagy a guggoláshoz vagy az üléshez. Az oldalfekvés jó szülési pozíció is lehet – segíthet lassítani a túl gyors szülést (igen, van ilyen is), valamint enyhítheti a fájásokat.
A legkényelmesebb vajúdási pozíció az a pozíció, amelyben te a legkényelmesebben érzed magad. Kutatások szerint nincs egyetlen pozíció, amely a legjobb lenne mindenki számára. Ennek ellenére vannak olyan pozíciók, amelyek bizonyos vajúdási helyzetekben különösen hasznosak lehetnek:
Vannak-e kockázatai bármelyik pozíciónak?
A háton fekvés veszélyeztetheti a baba vérellátását – ezért sem ajánlott.A félig ülő vagy oldalfekvés csökkentheti a kockázatot, miközben neked is kényelmes és a baba is biztonságban lesz.A vajúdás során az orvos vagy szülésznő megállapíthatja, hogy bizonyos vajúdási pozíciók változásokat okoznak a baba szívritmusában. Ha ez a helyzet, akkor megkérhetnek arra, hogy változtass pozíciót, ami gyakran változást hoz a vajúdás menetében is.
- Kapcsolódó: Evés, ivás a vajúdás alatt – Szabad vagy nem?
Vannak vajúdási pozíciók, amelyek megkönnyítik a szülést?
Orvosi tanulmányok elemzése azt mutatja, hogy a függőleges testhelyzetek – állás, járás, guggolás és ülés – körülbelül egy órával és 22 perccel rövidíthetik meg a szülés első szakaszát. A tanulmányok azt is mutatják, hogy azok a nők, akik a vajúdás egy részét függőleges helyzetben töltik, kisebb valószínűséggel szülnek császármetszéssel.Ne feledd, a vajúdás során olyan pozíciót vegyél fel és annyiszor váltogasd, ahogy neked jó, ahogy te komfortosnak, hasznosnak érzed. Az a legjobb pozíció, ami számodra a legjobb.(Cikk forrása: whattoexpect.com)