A prolaktin nevű hormon az agyalapi mirigyben termelődik. Legfontosabb és legismertebb szerepe a szoptatásban, a tejelválasztásban van, de lényeges hatást gyakorol a reproduktív funkciókra, befolyásolja az immunrendszer működését, sőt a viselkedést is. Termelődését elsősorban az ösztrogén- és a dopaminhormon szabályozza. Az ösztrogén növeli a felszabadulását, a dopamin pedig éppen ellenkezőleg, gátolja a prolaktin termelődését, vagyis minél magasabb a dopamin szintje, annál kevesebb prolaktin termelődik.

Fotó: Getty Images
A prolaktinhormon mindig jelen van a szervezetünkben, nőknél és férfiaknál egyaránt, noha általában a terhesség, szoptatás, valamint a női termékenység során hallunk róla leginkább. Mindkét nemnél meddőséget, valamint szexuális zavarokat okozhat a prolaktin szintjének normálértéktől való eltérése.
Mennyi a prolaktinszint normál értéke?
A prolaktin szintje ingadozó: egy napon belül is, valamint nőknél a menstruációs ciklust követve is változik. Éjjel a legmagasabb az értéke és reggel a legalacsonyabb, terhesség és szoptatás alatt pedig a normálérték akár tízszerese is lehet. A prolaktin mennyiségére hatással van a stressz – ilyenkor megemelkedik –, valamint az életkor is.
Nők esetében a normálérték 2,8 – 29,2 µg/L (59 – 619 mIU/L), terhesség során 9,7 – 208,5 µg/L (206 – 4420 mIU/L), menopauza utáni időszakban 1,8 – 20,3 µg/L (38 – 430 mIU/L. Férfiaknál a normál tartomány 2,1 – 17,7 µg/L (44 – 376 mIU/L).
Amikor túl alacsony a prolaktinhormon szintje
A prolaktinhiány viszonylag ritka és jellemzően a nőknél okoz panaszokat: szoptatási nehézséget a csökkent tejtermelődés miatt. Mivel a férfiak esetében a prolaktinhiány megjelenése panaszmentes, ezért sokszor valószínűleg nem is derül ki, hogy az érintettek prolaktinszintje alacsony.
Amikor túl magas a prolaktinhormon szintje
Azt már láttuk, hogy terhesség és szoptatás során megemelkedik a szintje, ám ha nem erre az időszakra tehető a túltermelődés (hiperprolaktinémia), akkor számos következménye lehet. A hiperprolaktinémia tünetei lehetnek nők esetében:
- menstruációs zavarok – kimaradó vagy szabálytalan menstruáció, vagy a menstruáció teljes hiánya (amenorrhoea), PMS;
- meddőség – a magas prolaktinszint gátolhatja a peteérést;
- vetélés – különösen a terhesség első 12 hetében;
- tejcsorgás – tejkiválasztás az emlőkből;
- csökkent libidó – a szexuális vágy csökkenése vagy teljes elvesztése;
- hüvelyszárazság, fájdalmas szex;
- fejfájás és látási zavarok;
- súlygyarapodás;
- izzadás;
- sápadtság;
- idegesség, feszültség;
- erőteljes szőrösödés.
A magas prolaktinszint a férfiaknál is különféle problémákat okoz:
- súlygyarapodás;
- izzadás;
- idegesség;
- libidó csökkenése;
- tejcsorgás (igen, a férfi emlőből is!);
- merevedési problémák;
- impotencia;
- meddőség.
Mi az oka a magas prolaktinszintnek?
A túl magas prolaktinszintnek számos oka lehet, de legfőképpen a krónikus stressz áll a háttérben. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos gyógyszerek (például antidepresszánsok, antipszichotikumok), egyéb betegségek (májbetegség, vesebetegség, pajzsmirigy alulműködés, anorexia) váltják ki a túlzott prolaktintermelést. Sokáig jóindulatú daganatos elváltozás következményének tulajdonították a prolaktin fokozott termelődését, de valójában a stressz az, ami miatt az agyalapi mirigy a nagyobb mértékű hormontermelés szükségessége miatt kis göböt képez.
A prolaktin-túltermelés kezelése, tünetcsökkentés
Minden esetben a kiváltó ok és a jellemző panaszok határozzák meg a kezelést is. Általában gyógyszeres kezelés javasolt a hormonszint csökkentésére. A szülés utáni, szoptatás alatti hüvelyszárazság alapvetően a hormonszintek normalizálódásával rendeződik, de addig is ajánlott hüvelyi hidratáló készítmények használata a szövődmények megelőzése és a szexuális együttlétek kényelmessé tétele érdekében.
Így előzhető meg a prolaktin túltermelődése
Bár nem mindig előzhető meg, életmódbeli változtatások segíthetnek csökkenteni a kockázatot:
- stresszkezelés – a stressz csökkentése például relaxációval, jógával vagy meditációval;
- elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás;
- gyógyszerhasználat felülvizsgálata;
- az étrend megváltoztatása;
- B6-, E-vitamin, cink szedése.