Terhesség

Szülés után: mikor eshetsz újra teherbe?

Szoptatás alatt nem eshetek teherbe! Még nem menstruálok, így biztosan nem leszek terhes! - még mindig tartják magukat ezek a tévhitek. De mi az igazság? Mikor foganhat meg a kistesó a szülés után? Mit javasolnak az orvosok, mennyit érdemes várni?
2018. Október 20.
Szoptatás alatt is teherbe lehet esni

A legtöbb esetben általában a szülés után hat héttel “engedélyezi” a nőgyógyász a házaséletet, de nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy valaki azonnal teherbe is esik (ugyanakkor nem lehetetlen). A fogantatáshoz ugyanis peteérés szükséges, azt pedig, hogy mikor történik ez meg a szülés után először, lehetetlen megjósolni, az időpont egyénenként nagyon változó lehet. A peteérés egyik csalhatatlan jele a menstruáció, és ez részben igaz is, hiszen a nem megtermékenyített petesejt (a méhnyálkahártyával együtt) távozik a testből.

A legtöbb nő a szülés után 45-94 nappal kezd újra menstruálni, ez azonban függ például attól is, hogy szoptat-e az anya vagy sem. A szoptatás miatt eltolódhat ez az időpont. Fontos azonban tudni, hogy a peteérés már jóval az első szülés utáni menstruáció előtt megtörténhet, vagyis annak ellenére teherbe eshet valaki, hogy még nem menstruál. Emellett azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások komoly hatással lehetnek a menstruációs ciklusra, és sok nőre jellemző, hogy a szülést követően hosszabb-rövidebb időre rendszertelenné válik a ciklusa.

Terhesség szoptatás mellett? Nem kizárt!

Az egyik legmakacsabb tévhit, hogy a szoptatás “tutibiztos” fogamzásgátló módszer. Az valóban igaz, hogy a szoptatás jelentős mértékben csökkenti az ovuláció esélyét, de csak ebben nem szabad bízni. Emellett bizonyos feltételeknek is teljesülnie kell, például a kisbabát igény szerint és kizárólagosan szoptatni kell, és nem telhet el 4-6 óránál több két szoptatás között. Erre nagyobb az esély 6 hónaposnál fiatalabb babáknál. Ezekben az esetekben a szoptatás mintegy 98 százalékos megbizhatóságú fogamzásgátlási módszer lehet. Hat hónaposnál idősebb csecsemőknél, vegyesen táplált kisbabáknál, vagy ha az anya újra elkezdett menstruálni, a hatékonysága jelentősen csökken. Ha tehát valaki még nem szeretne kistestvért, akkor egyéb módszereket is kell alkalmazni a fogantatás megelőzésére.

Mennyit várjunk a tesóval?

Van, aki a kis korkülönbségre esküszik, más a nagyobbat tartja a családja számára megfelelőnek – a szakemberek szerint ha túlságosan gyorsan követi egymást két terhesség, annak bizony komoly veszélyei lehetnek. A terhesség és a szülés után az anya testének regenerálódnia kell, főként akkor, ha komplikációkkal is szembe kellett néznie. A WHO ajánlása szerint a legbiztonságosabb, ha 24 hónapot várunk, mielőtt újra próbálkozni kezdenénk, de érdemes erről egyeztetni a nőgyógyászunkkal, szülésznőnkkel vagy a védőnővel.

(Forrás: medicalnewstoday.com)

Ezt is érdemes elolvasni: