Terhesség

Szülés utáni problémák, amelyekről érdemes tudni

Noha a következő, ijesztő szülés utáni komplikációk ritkák, nem szabad figyelmen kívül hagyni a figyelmeztető jeleket. Kezelés nélkül ezek a problémák ugyanis akár életveszélyesek is lehetnek!
2019. November 27.
Szülés utáni problémák, amelyekről érdemes tudni (Fotó: iStock)

Szülés utáni vérzés

Figyelmeztető tünetek: súlyos, egyre erősödő vérzés (óránként akár több betétet is átáztatunk).A szülés utáni vérzés gyakori szövődménynek számít, de még így is igencsak ritka – a frissen szült anyukák 5%-át érinti. Előfordulhat közvetlenül a szülés után, de akár egy hónappal később is. Azok a nők, akiknél császármetszést végeztek, vákuum vagy csipesz segítségével hozták világra a babát, ikerterhességük volt, elhúzódott a vajúdásuk, illetve túl vékony testalkatúak vagy elhízottak, nagyobb az esélyük arra, hogy szülés után vérzést tapasztalhatnak. Ez a probléma életveszélyes lehet kezelés nélkül, így aki erre gyanakszik, forduljon orvoshoz mihamarabb!Ahogy az anyukákat hazaküldik a kórházból a szülés után, vérzésük egyre enyhébb lesz – akinél növekszik a vérzés mennyisége, vagy akár 1-2 héttel később jelentkezik bővebb vérzés, annak valószínűleg problémás vérzése van. A szülés utáni közvetlen vérzést okozhatja, hogy a méh nem tud rendesen összehúzódni, míg a későbbi vérzés hátterében állhat méhfertőzés, vagy akár visszamaradt placenta is.

Visszamaradt méhlepény

Figyelmeztető tünetek: láz, bő vérzés, alvadékos vérzés, alhasi görcsök.Ennél az állapotnál a méhlepénynek az a része, amelyet a gyermek születése utáni fél órában ki kellene tolnia az édesanyának, a szülés után a méhben marad. Ennek lehet az oka, hogy a méh nem húzódott össze annyira, hogy a placentát ki tudja lökni, hogy a méh bezáródik, mielőtt a teljes placenta átjutna rajta, illetve hogy a méhlepény nem tud magától leválni, ezért manuálisan el kell távolítani. A legtöbb orvos megvizsgálja, nem-e maradt szülés után fent a méhlepény egy része, azonban a visszatartott szövetdarabokat sokszor nehéz felismerni. A főbb tünetek, mint a láz, az erős vérzés és a fájdalom, már a szülést követő 24 órában jelentkeznek. Ha valóban visszatartott méhlepényről van szó, kézi vizsgálat után eltávolítják manuálisan a placentát, nem sokkal a szülés után, de ha később észlelik, akkor gyakran operációra van szükség.

Szülés utáni szepszis

Figyelmeztető tünetek: 38 Celsius fok feletti láz, hidegrázás, kimerültség, szédülés, rossz közérzet. Jelentkezhet húgyúti fertőzés és emlőgyulladás is.A szepszis félelmetes betegség, ugyanis előrehaladott állapotban a szervezet elkezd leállni, és hamar életveszélyes stádiumba kerülhet a páciens. A szepszist számos szülés utáni fertőzés okozhatja: húgyúti fertőzés, hólyagfertőzés, mell-, vér- vagy akár méhfertőzések is, ha nem kezelik ezeket, illetve ha ezek nem reagálnak jól az antibiotikumra. A szepszis esélyét növeli a káros baktériumokkal való érintkezés esélye a szülés során.A leggyakoribb oka a hólyagfertőzés, amely után a baktériumok bekerülnek a véráramba, és méhfertőzést okoznak. A szepszis miatt a beteg állapota nagyon hamar válhat kritikussá, nagyon magas lázzal járhat, a vizelet elmaradásával, vérnyomáscsökkenéssel.

Epidurális fejfájás

Figyelmeztető tünetek: erős, migrénszerű fejfájás, amely ülő vagy álló helyzetben súlyosbodik, fekve jobban tolerálható.A fejfájás nem ritka tünet szülés után, amikor az anyuka fáradt, kialvatlan, azonban a nagyon erős fejfájás, amely nyaki fájdalommal, émelygéssel, a fényre való érzékenységgel jár együtt, valószínűleg epidurális fejfájás. A problémát 100 nőből nagyjából 1 tapasztalja. A fejfájást az epidurális érzéstelenítés okozza, amennyiben a szúrás miatt nyomáskülönbség alakul ki a gerincvelő folyadékban. Ez általában akkor jelentkezik, amikor az anyuka elhagyja a kórházat, de akár 2-3 nappal később is kialakulhat. Míg néhányaknál a fájdalomcsillapító is hatékony, addig vannak olyanok is, akiknek a saját vérükből kell visszafecskendezni a gerincfolyadékba, hogy növeljék a nyomást, illetve alvadékot hozzanak létre, hogy így akadályozzák meg a szivárgást. Ez azonnal megszabadít a fejfájástól.

Mélyvénás trombózis

Figyelmeztető tünetek: vörös, duzzadt láb, légszomj, mellkasi fájdalom, fájdalom légzés közben, fokozott pulzusszám.A keringési rendszerbe kerülő vérrögök jelentik az egyik legnagyobb veszélyt a nőkre a terhesség során, nagyjából az első 6 hétben. Azonban azoknál, akik 35 év felett szülnek, dohányoznak, cukorbetegek, sokáig kell ágynyugalomban lenniük szülés után, például a császármetszés miatt, vagy elhízottak, azoknál nagyobb a véralvadási zavar kockázata szülés után is. A vérrögök azért lehetnek nagyon veszélyesek, mert ha a tüdőbe kerülnek, tüdőembóliát okozhatnak, amely életveszélyes lehet.

Epekövek, az epehólyag betegségei

Figyelmeztető tünetek: súlyos, szívrohamszerű fájdalom a jobb oldali felső borda alatt vagy a mellkasban, nehéz légzés, hányinger, hányás.A frissen szült anyukák nem feltétlenül gondolnák azt, hogy epehólyag-problémát észlelhetnek, pedig a kis jövevény érkezését kísérheti ez a meglepően fájdalmas komplikáció is. Az epehólyag a terhesség alatt lelassul az emésztőrendszerrel együtt, amely elakadással is járhat együtt a szervben. A terhességgel együtt járó magas ösztrogénszint ugyanis megbonthatja az epehólyagban termelt enzimek egyensúlyát, melyek a zsírok lebontását segítenék elő – ennek hatására pedig epekövek alakulhatnak ki, illetve az epehólyag megduzzadhat, főként étkezés után. Ebben az esetben a köveket, illetve akár az epehólyagot is el kell távolítani, mert kezeletlenül komoly fertőzést okozhat, vagy az epehólyag repedését.

HELLP-szindróma

Figyelmeztető tünetek: fejfájás, homályos látás, fájdalom a mellkas jobb oldalán és a has felső részén, emésztési zavarok, erős puffadás.A preeklampszia, azaz a terhesség során kialakuló magas vérnyomás és magas vizeletfehérje által jelzett állapot gyakoribb probléma, amely jól kezelhető. Azonban ennek van egy kevésbé ismert, életveszélyes változata is, a HELLP-szindróma, amely során a vörösvértestek szétesnek, a vérlemezke-szám csökken, és magasra szöknek a májenzimek értékei. A HELLP-szindróma megszűnik, amint az anya világra hozza a babát, sok esetben sürgősségi császárral, de szövődményei lehetnek, melyet a szülés utáni hétben jelentkezhetnek: okozhat akár stroke-ot, vérzést a májban, és ödémásodást a végtagokban.

A-csoportos Streptococcus fertőzés

Figyelmeztető tünetek: láz, hidegrázás, erős izzadás, zsibbadás, állandó szomjúság, növekvő fájdalomérzet, rossz közérzet.A fertőzés, melyet húsevő baktériumként is ismernek, nagyon ritka, azonban nagyon veszélyes: gyorsan okozhat szepszist, és akár halált is. Azok a nők, akiknél több a szülés közbeni beavatkozás, mint a csipesz használata a medencevizsgálatoknál, a vákuum használat, a Foley-katéter alkalmazása, illetve össze kell varrni a sérülésüket, fokozottan ki vannak téve a kockázatnak. Mivel a betegség tünetei viszonylag általánosak számos más betegségnél, így nehéz időben felismerni. A fertőzés antibiotikummal kezelhető, de néhány esetben az elhalt szövetek amputációjával jár.(Cikk forrása: todaysparent.com)Kapcsolódó írásaink: