Terhesség

Vigyázz, teherbe eshetsz spirál mellett is, ha ez történik!

Az egyik legbiztosabb eszköz, de azért nem száz százalékos.
2022. Szeptember 09.

A spirál, ez a méhen belüli fogamzásgátló eszköz 99%-ban hatékony a terhesség megelőzésében. De mint minden módszernek, ennek is megvan a maga hibaszázaléka, vagyis ha ritkán is, de előfordul, hogy valaki teherbe esik a használata mellett. .

Hogy hogyan történhet meg ez, arról Dr. Amy Addante nőgyógyász beszélt a theskimm.com weboldalnak.

A spirál vagy IUD (intrauterin eszköz) a hosszú hatású, reverzibilis (vagyi visszafordítható) fogamzásgátlás egyik formája. A horgony alakú eszközt a méhbe helyezik be, és akár tizenkét évig a helyén hagyható.

Ma már kétféle spirál létezik: hormonális és nem hormonális. A hormonális IUD progesztint bocsát ki. Úgy fejti ki a hatását, hogy megvastagítja a méhnyak nyálkahártyáját, elvékonyítja a méhnyálkahártyát, lelassítja a petevezetéken belüli csillókat (amelyek eredetileg segítenek a petesejtnek a méhbe jutni), és néha megakadályozzák az ovulációt. A nem hormonális IUD pedig rezet tartalmaz, ami mérgező a spermiumokra. Így képes megakadályozni a petesejt megtermékenyülését.

“Az IUD a reverzibilis fogamzásgátlás egyik leghatékonyabb formája – mondja Dr. Addante. – Ám semmi nem holtbiztos. Egy fizikai akadály azonban (mint az óvszer) extra védelmet nyújthat. Mindezek miatt rendkívül ritka, hogy valaki spirállal teherbe essen. Az eszköz meghibásodási aránya körülbelül 0,1–0,8%, attól függően, hogy milyen fajtát használunk.

Teherbe esés így leginkább csak akkor fordul elő, ha a spirál nem a megfelelő helyzetben van behelyezve, esetleg az idők során elmozdul, mondja a szakértő, ez általában a behelyezést követő néhány hónapon belül történik.

Abban a valószínűtlen esetben, ha valaki a helyén lévő IUD mellett esik teherbe, tipikus tüneteket fog észlelni. Mint a fájó mellek, a menstruáció elmaradása és a fáradtság. A méhen kívüli terhesség tünetei viszont: kismedencei fájdalom, pecsételő vérzés, ájulás…

Ha bármelyik megtörténik, az első lépés az, hogy azonnal forduljunk orvoshoz, aki igazolni tudja a feltevésünket.

Spirál mellett gyakrabban fordul elő méhen kívüli terhesség, mert az eszköz lelassítja a csillóműködést, és így a petesetj véletlen a petevezetékbe ágyazódik. Ilyen esetben mindenképp meg kell szakítani a terhességet.

Ha azonban normál terhesség jött létre, és azt az illető meg akarja tartani, akkor eltávolítják a spirált, hiszen az növeli a vetélés vagy méhen belüli fertőzés kialakulásának kockázatát. Esetenként azonban előfordul, hogy az eltávolítás csak növeli a veszélyeket, ilyenkor inkább a helyén hagyják az eszközt, és jobban figyelemmel kísérik a várandósságot.

Címlapkép: Getty