Természetes jelenség, hogy a bőrünk másképp viselkedik és „érzi magát” a hideg és a meleg időszakban. (Igazából a hőmérséklet csak egy a tényezők közül, amelyek befolyásolják a bőrünk állapotát például a stressz-szintünk, a hormonjaink, a bőrápolóink vagy az egészségi állapotunk mellett, ám elég jelentős tényező.) Ám mindez igazából csak akkor tűnik fel, ha valamilyen kellemetlenséggel jár. Ami pedig annak a jele, hogy nem vagy nem eléggé tud megbirkózni az időjárás-változás illetve az adott évszak nyújtotta körülményekkel, és egy kis extra odafigyelésre, támogatásra van szüksége.
A Woman and Home dr. Derrick Philips bőrgyógyászt idézi, aki szerint a „winter skin jelenség” az alábbi tüneteket takarja (vagyis a tél és az azzal járó időjárási és életmódbeli változások ezeket a tüneteket okozhatják):
- Szárazságérzet
- Feszülés
- Fakó bőrszín
- Szürkés bőrfelszín
- Láthatóbbá váló apró ráncok
- Rozácea tüneteinek felerősödése
- Ekcéma fellángolása
Leginkább azok szenvednek a tél bőrükre gyakorolt negatív hatásaitól, akiknek alapvetően száraz a bőre – és az atópiára hajlamos, ekcémás bőrű gyerekekre ilyenkor különösen oda kell figyelni. A száraz, atópiás bőr meggyengült külső védőrétegét a kinti hideg és a lakások száraz, fűtött levegője tovább gyengíti, és emiatt a bőr még érzékenyebbé válik, és fogékonyabbá a fertőzésekre, gyulladásra. De nem kizárólag a száraz bőrtípusba tartozóknál lehet ez probléma, a zsíros bőrt is érinthetik a téli kellemetlenségek. Lássuk, hogyan érdemes kezelni azokat.
1. Száraznak és durvának érzed a bőröd
Oda kell figyelni a hidratálás mellett a lipidpótlásra is, speciális barriervédő arc-és testápolókkal, kézkrémekkel érdemes puhítani és ellenállóbbá tenni a bőrt – a ceramidos termékekkel érdemes egy próbát tenned, ahogy a shevajas készítmények is jók lehetnek. Ügyelni kell arra is, hogy ne mosd az arcod, sem a testedet túl hosszan, túl forró vízzel vagy túl erőteljes tisztító anyagokkal. Használj kíméletes, olajos tusfürdőt, gyengéd, krémes vagy géles, esetleg olajos, balzsamos, tejes arclemosót.
2. Fakónak tűnik a bőröd
Ha más problémád nincs, csak a bőröd üdeségét „vette el” a tél, akkor egy kis vérkeringés-serkentés meg némi hámlasztás helyre hozhatja a dolgot. Minden jót tehet, ami keringésfokozó: gyengéd arcmasszázs, koffeines arcápoló, élénkítő hatású C-vitaminos termék. Segíthet még, ha odafigyelsz a D-vitamin pótlására, és heti 1-2 alkalommal használhatsz AHA-savas hámlasztót. Óvatosan szoktasd hozzá a bőrödet, tartsd be a használati utasítást szigorúan, és másnap mindenképp tegyél fel fényvédőt.
3. Feszül, húzódik a bőröd
Ezt leginkább a dehidratáltság, vagyis a nedvesség hiánya okozza (ezzel szemben a bőrszárazság hátterében az elégtelen faggyútermelés áll). Ha krémezés után megnyugszik és kellemesebb érzetű a bőröd, akkor egyértelműen ez a helyzet. A megoldás?
- Igyál sok folyadékot
- Használj hialuronsavas szérumot
- Erre mindig tegyél fel gazdagabb hidratáló krémet, ami segít a bőrnek megtartani a nedvességet
4. A bőröd szürkés, esetleg finoman hámlik
Ez főként sötét tónusú bőr esetén fordul elő: a fakóság szürkés színt ad az arcnak, a szárazság pedig enyhe hámlás formájában is észrevehető. Gyakran látható például a könyöknél, ahol durvább a bőr és kevesebb a faggyúmirigy. Hidratálás és barriervédelem, valamint rendszeresség és alaposság a bőrápolásban sokat javíthat a helyzeten. Krémezz reggel-este, és ha kimész a hidegre, az arcodat előtte is kend be. A testedre érdemes extraszáraz bőrre való testápolót használni, vagy kipróbálhatsz testolajat, testvajat is.
Szuper testápolókat mutatunk száraz bőrre, a cikk a galéria után folytatódik
5. Ráncosabbnak látszik a bőröd
Ez is a dehidratáltság miatt van – de önmagában a hialuronsav nem oldja meg a helyzetet. Szükség van olyan gazdagabb hidratálóra, amely bent tartja a bőrben a nedvességet. Sokat segíthet az is, ha odafigyelsz a táplálkozásodra: igyál elegendő folyadékot, fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, és pihenj eleget.
+1. A bőrpanaszaid felerősödnek
A fellobbanó ekcéma vagy a felerősödő rozácea gyakori télen. Ha van már szakember által kialakított rutinod illetve a fellángolások esetén használandó termékeid, akkor vesd be őket. Ha azonban nem javulnak a tünetek, akkor ne habozz felkeresni a szakértőt. Ahogy akkor is, ha a szokásosnál erősebben jelentkeznek a panaszok, a megszokottnál jóval tovább tartanak, vagy új tünet jelenik meg a már ismertek mellett.
Ha sikerül rendbe hozni a bőrödet, az alábbi dolgokra figyelj oda, hogy megelőzd az újbóli belobbanást:
- Ne fűtsd túl erősen a lakást
- Ha nagyon száraz a levegő, párásíts
- Ha nagyon hideg van kint, viselj kesztyűt, sapkát takard el az arcod
- Kend be a bőrödet, mielőtt kimész a hidegre
- Óvd a bőrödet a naptól, használj fényvédőt
- Ne dohányoz, ne fogyassz alkoholt, kerüld a nagyon fűszeres ételeket
Forrás: womanandhome.com