Alig várjuk már a tavaszt, pedig van még jó néhány hét a télből. Addig is, amíg megérkezik az enyhébb idő és elkezd kizöldülni, kivirágozni a természet, a ma már bárhol könnyen beszerezhető kis cserepes virágok segítségével megelőlegezhetjük magunknak a tavaszt. Jó nézni, ahogy napról napra növekednek és bontják ki a szirmaikat a virágok – a gyerekek számára is szórakoztató és tanulságos dolog közelről megfigyelni egy virág életciklusait, részt venni a gondozásában. Választhattok a legnépszerűbb jácint, nárcisz vagy tulipán mellett hóvirágot, tavaszi tőzikét, krókuszt vagy fürtös gyöngyikét. És hogy mi legyen a növénykékkel azután, hogy elnyíltak, abban Katona Zsuzsanna dísznövénykertész segít.
1. Gondozd ügyesen
Hogy minél tovább gyönyörködhessetek a színpompás tavaszi virágokban (és amelyiknek van, annak az illatában is), a szakértő szerint legjobb minél hűvösebb helyen tartani őket, és csak visszafogottan öntözni. Meleg helyen, erős napfényben hamarabb nyílnak, de hamarabb el is virágoznak a kis cserepesek.
2. Készítsd fel a pihenőre
És mi legyen a virághagymával, gumóval azután, hogy a virág már elfonnyadt? Amikor az utolsó virágot is elengedi a növény szára és nem látsz már új bimbót, hagyd abba az öntözést. Várd meg, hogy a zöld levelek megfakuljanak, megsárguljanak majd elszáradjanak, ne vágd le őket. Ezzel biztosítod, hogy a bennük lévő nedvesség és tápanyag a hagymákba szivárogjon vissza, míg ha levágod a hajtásokat, azzal a következő évben nyíló virágtól veszel el energiát.
3. Keresd meg a helyét
Ha van kiskerted, ahová ki tudod ültetni a hagymát, azt a fagyok elmúltával meg is teheted – de virágozni újra majd csak egy év múlva fog. De elteheted a hagymákat száraz, hűvös, sötét helyre őszig, és akkor is kiültetheted. (Ha többféle hagymát is tárolsz őszig, kipróbálhatod, hogy faszénporba forgatod őket – ez fertőtlenítő hatású, és segít, hogy a hagyma jobban ellenálljon a betegségeknek.)
4. Teleltesd ügyesen
Ha azt szeretnéd, hogy jövőre ugyanúgy a lakásod dísze legyen a virág, akkor a sötét, hűvös helyen való pihentetést követően (úgy fél év múlva) dugd cserépbe, és tedd be a hűtőbe vagy 2 hónapra. Ahhoz ugyanis, hogy újra kihajtson a növénykéd, hideghatásnak kell érnie a hagymát. Ha ez megvolt, akkor sötét, meleg helyre vidd a cserepet, és kezdd el locsolni, amíg meg nem jelennek a friss hajtások. Akkor pedig már viheted is a fényre.
5. Virágozzon mindenkinek
Ha saját kerted nincs, de a házatoknak van kiskertje, parkja, akkor oda is kiültetheted a fentiek szerint a hagymát, de némi odafigyelést és esetleg utánajárást igényel a megfelelő hely kiválasztása. Ha van, aki gondozza ezt a területet, akkor legjobb, ha őt kérded, hol lenne a legjobb helye. Mert ha nem ismered a közös kert növényösszetételét, és olyan helyre ásod, ahol évelő növény van, akkor mindkettő sérülhet. Illetve aki ismeri a növénykéd fényigényét, ezt figyelembe véve tud neki megfelelő helyet javasolni.