A nyaralás alatt bőven belefér, hogy ne azon kattogj, hogy áll a hajad. De azért nem árt egy pici odafigyelés a vakáció közben, és egy kicsivel több utána, hogy ne viselje meg a fürtjeidet a nyár. A kevesebb formázás miatt ugyan kapnak a szálak egy kis pihenőt, ám az extra UV-dózis, a sós víz, a klóros víz, egyáltalán bármilyen víu, amiben megmerülsz szárítja, gyengíti. Ahogy a szél, az izzadás, a sapkaviselés és a megszokott hajápoló rutin felborulása is hozzá teszik a magukét a gyengítő, károsító hatásokhoz. Hogy megelőzd a töredezést és megőrizd a hajad jó állapotát, az alábbi trükköket vetheted be.
1. Ne vágasd le
Legalábbis ne nyáron. Az évszakváltás sokkal jobb alkalom a frizuraváltásra, ugyanis mivel a hajvéget éri a legtöbb károsító hatás, jó, ha ezt az a rész kapja, amitől 1-2 hónap múlva úgy is meg akarsz majd szabadulni.
2. Figyelj a fésűdre
Ha régi, sérült eszközzel fésülöd a hajadat, azzal tovább fokozod a töredezést. Ahogy azzal is, ha nem a megfelelőt választod: túl sűrű fogút vagy nem bontáshoz tervezettet használsz a kifésüléshez. Ha van egy jó bontókeféd, azzal az egész fésülködés-hajmosás-hajszárítás folyamatot gyorsabbá és kíméletesebbé teheted.
3. Ne gumizd szorosan!
A túl szoros, nem jó minőségű, esetleg fém illesztést tartalmazó hajgumi felsértheti, károsíthatja a szálakat. Ha mindig ugyanúgy, ugyanott fogod össze a hajadat, akkor azon a részen, ahol a gumi szorítja, könnyebben sérülhetnek a szálak.
4. Tegyél rá pakolást
Ha van egy kis pihenőidőd a nyaraláson, vagy tudsz szánni rá hajmosás után 15 extra percet, akkor turbózd fel a hajad állapotát egy jó pakolással. Nagyon fontos, hogy törülközőszáraz hajra vidd fel, különben nem lesz elég hatékony. Hagyd fenn legalább az ajánlott hatóidő idejére, de akár 15-20 percig is rajta maradhat. Utána egy kis vízzel masszírozd át, hogy könnyebb legyen lemosni, majd alaposan öblítsd le.
Szuper töredező hajra ajánlott pakolásokat gyűjtöttünk össze, válassz közülük. A cikk a galéria után folytatódik.
5. Vigyázz rá éjjel
Ha sokat forgolódsz, izzadsz éjjel – és ez a nyári melegben ugye gyakran megesik, akkor jó, ha összefogod a hajadat, így kevésbé károsodik. Fond össze lazán, és óvatosan gumizd össze puha hajgumival, vagy kontyold lazán a fejtetődön selyem hajgumival.
6. Figyelj a táskádra
A strandtáska pántja, a válltáskád szíja vagy a bevásárlótáska nagy füle, amikor a válladra veszed őket, jól megtéphetik a hajadat, ha beszorul alá. Az izzasztó hőségben az ide-oda tapadó tincsekkel ez könnyebben megesik – vigyázz ezzel, amikor felveszed a táskádat.
7. Szárítsd kíméletesen
Jó, ha nyáron van alkalmad szabad levegőn szárítani a hajadat, hogy kíméld egy kicsit az extrém hőhatástól. Ám arra figyelj, hogy a levegőn szárítás nem egyenlő a napon szárítással – az UV-sugárzás alaposan igénybe veszi a hajat. Ha sokat vagy a napon, és ott is szárad meg a hajad, fürdések után alaposan öblítsd ki, és használj rá UV-szűrős spray-t vagy krémet.
8. Bontogasd finoman
Ha van egy jó fésűd, szerezz be mellé egy fincsi hajolajat is – nagyban megkönnyíti a haj kifésülését. Főleg akkor fontos ez, ha könnyen gubancolódó, száraz fürtjeid vannak. Ha még nedvesen egy pici olajat teszel a végekre, sokkal könnyebben ki tudod majd fésülni,és a szálak tovább megőrzik majd puhaságukat és hidratáltságukat.
9. A balzsam kötelező
Ha pakolást feltenni nincs is időd, a balzsam minden mosás után kötelező. Itt most a samponos hajmosásra gondolunk, amit minden átsrandolt nap után végezz el. És akkor is, ha nem csobbantál, de nagyon megizzadtál mondjuk városnézés közben. A balzsamból nem kell túl sok, viszont várd meg a megadott hatóidőt (ez 1-2-3 perc általában), és ne öblítsd le azonnal. Jó, ha óvatosan, vizes hajra való kefével belefésülöd az ápolót a hajadba, mielőtt öblítesz.
10. Fésüld lentről
Nagyon nem mindegy az sem, hogyan fésülöd: kezdd alulról, és ahogy egy sávot kibontottál, haladhatsz feljebb. Ha fejtetőnél kezded a kifésülést, jó nagy csomók alakulhatnak ki, amiket tényleg csak durva fésülés árán tudsz majd kibontani.