Trend

A legjobb trükkök hajmosáshoz – neked és a gyereknek

Ha igazán szép, dús, egészséges hajat szeretnél, akkor hajmosásnál az apróságokra is érdemes odafigyelni, a leggyakoribb hibákat pedig mindenképp kerülni.
2024. Január 23.
anyuka és kislánya hajmosás, fürdés, tusolás után, törülközőbe csavart fejjel
Fotó: Getty Images

Van, amikor egy hajmosásnyi énidő is luxusnak tűnik, de azért ezt a teendőt muszáj rendszeresen beszorítanod a rengeteg dolgod közé. És ha már muszáj, akkor csináld jól – lehet, hogy 1-2 perccel több időbe kerül, de a hajad meghálálja! Nézzük, milyen hibákat nem érdemes elkövetni a hajmosás során.

1. Ne használj túl sok sampont

Valójában sokkal kevesebb elég belőle, mint gondolnád, és a nagyobb mennyiségű sampon nem garantál automatikusan tisztább hajat, sőt! Ha gyorsan „felcsapsz” a homlokodra egy nagyobb adag sampont, majd azt próbálod eloszlatni, nem lesz olyan hatékony a tisztítás, mint amilyenre szükség lenne. Sokkal jobb ötlet vagy a tenyeredben, vagy pohárban, csőrös flakonban kicsit higítani a sampont, és úgy eloszlatni. Könnyebben felhabzik és kevesebb elég belőle.

Tipp gyerekeknek: Ugyanígy jó ötlet higítani a sampont, főleg hosszú hajú kislányoknál. Könnyebb megoldani, hogy mindenhová jusson belőle.

2. Moss kétszer

Ha igazán tiszta hajat és fejbőrt szeretnél, kétszer kell megmosnod: először fellazítod a szennyeződéseket, lerakódásokat, zsírt, majd öblítés után a második mosással távolítod el tökéletesen. Ha mindennap hajat mosol, akkor persze nincs erre szükség, de a mindennapos hajmosás valójában nem jó sem a hajadnak, sem a fejbőrödnek – igyekezz ritkítani!

Tipp gyerekeknek: A piciknél, ha nem nagyon piszkos (mondjuk homokos, földes) a hajuk, elég lehet egyszer samponozni, de ha mondjuk alaposan teleszórta a fejét homokkal a kicsi, vagy belekente a fél ebédet, akkor jobb, ha kétszer megmosod. Kamaszoknál is nagyon fontos, hogy álljanak át a kétszeri mosásra, főleg, ha sok stylingterméket, zselét, vaxot, habot használnak.

3. Ne legyen túl meleg a víz

A legjobb a kézmeleg, de általánosságban az is igaz, hogy inkább hűvösebb legyen, mint túl meleg. A forró víz szárítja a fejbőrt és a szálakat is, míg a hűs, de nem hideg (főleg utolsó öblítésként alkalmazva) segít lezárni a hajszálakat fedő szarulemezkéket, aminek köszönhetően csillogóbb lehet a frizurád. Ha hideg vízzel öblítesz, akkor előtte a fejbőrödet langyossal öblítsd át, a hideg pedig csak a hajhosszra menjen.

Tipp gyerekeknek: Fontos, hogy langyos, kellemes legyen a víz, a meleget a fejbőrükön még melegebbnek, kellemetlenebbnek érezhetik, ahogy a hideg is extrán kellemetlen nekik, elveheti a kedvüket a hajmosástól (még azt a keveset is, ami volt).

4. Masszírozz finoman

Lehet, hogy jól esik jó alaposan átmasszírozni-vakargatni a fejbőrödet, azonban figyelj arra, hogy ezt óvatosan, ujjbeggyel tedd, és ne túl erősen. Az erőteljes dörgölés, vagy még inkább a körömmel kaparás megsértheti a víz hatására felpuhult fejbőrt, ami később problémákat okozhat. Szóval legyél gyengéd.

Tipp gyerekeknek: Finoman masszírozd át a fejbőrüket, dús vagy hosszú hajú kicsiknél figyelve arra, hogy a sampon minden részen eljusson közvetlenül a fejbőrhöz is. (A tarkó kritikus rész, itt általában dúsabb a haj, nehezebb megtisztítani a fejbőrt is.)

5. A balzsam kötelező

Ha csak nem pár centis a hajad, balzsamra minden mosásnál szükséged van. Ápolja a szálakat, puhábbá teszi őket, hidratálja, simítja és segíti a kifésülést – nem érdemes kihagyni. Nem kell túl sokat használni belőle, nem lesz tőle hatékonyabb. A hatóidő általában 1-2 perc – jó, ha egy picit tudsz várni, mielőtt leöblíted, úgy jobban ki tudja fejteni az ápoló hatását.

Tipp gyerekeknek: Gubancos hajú a kislányod? Lehet, hogy a balzsam segít, viszont ez még egy kis extra időt és extra öblítést igényel, amiért nem biztos, hogy rajong a gyerek. Ha nagyon utálja a hajmosást, akkor válassz inkább olyan sampont, amely segíti a kifésülést és gátolja a gubancolódást, és mosás után tegyél rá ápolót – kiöblítést nem igénylő balzsamot, fésülést könnyítő spray-t vagy olajat.

6. Fésülj óvatosan

Amíg hat a balzsam, átfésülöd a hajad? Jó ötlet, de legyél óvatos közben! Vizesen sérülékenyebb a haj, és ha túl erősen akarod kibontani a gubancokat, akkor komoly károkat okozhatsz. Csak finoman, gyengéden, lassan haladj vele, lentről felfelé.

Tipp gyerekeknek: Göndör vagy könnyen gubancolódó hajú gyerekek tincseit vizesen könnyebb kibontani, de kifésülés előtt mindig tegyél rá valamilyen fésülést könnyítő olajat, szérumot, spray-t. A kádban, mosás közben inkább ne küzdj ezzel, se neki, se neked nem lesz jó élmény, és nagyon elhúzza az általában amúgy sem kedvelt procedúrát.