Leégés
Ha kétéves kor alatti gyermeknek vásárolunk napozószert, érdemes arra is figyelni, hogy ne tartalmazzon tartósítószereket, színező- és illatanyagokat. Ha a babának mégis sikerülne leégni, hűvös zuhanyozással enyhíthetünk a fájdalmon, majd fújjuk be az érintett területet bőrnyugtató sprayvel. Ha hólyagos az égés, csak tiszta vizet használjunk. A klasszikus házi szereket, például tejfölt, olajat, vajat, zsírt ne tegyél az égett testfelületre. Igyekezz hűsíteni a bőrt hűvös zuhannyal, hideg borogatással!
Milyen a jó napozószer?
– fényvédő hatású és photostabil
– magas faktorszámú
– vízálló, de a homokszemcsék sem tudják ledörzsölni
– védőanyagai a nap hatására sem bomlanak el
– lipidekben gazdag (tej- vagy krémszerűt válasszunk)
– véd az UVA- és UVB-sugarak ellen is
– hypoallergén
– hidratál
Napszúrás
Ha túl sokáig, fedetlen fejjel tartózkodik csemeténk a napon, könnyen beszerezhet egy kiadós napszúrást.Ilyenkor vérbőség, vizenyő alakul ki az agyban, ami fejfájással, szédüléssel, hányingerrel, hányással, lázzal járhat. Hűvös, sötét szobában fektessük őt le, borogassuk, bőven kapjon kissé lehűtött folyadékot. A bő folyadékpótlás egyébként is érvényes a nyár egészére. Különösen a gyerekekre kell odafigyelni, mert ha belefeledkeztek a játékba, nem foglalkoznak a szomjúsággal.
Nagy kánikulában az egyébként csak anyatejjel táplált csecsemőket is kínáljuk meg lehűtött, forralt vízzel vagy gyakrabban kell őket szoptatni. Az anyatej ugyanis mindig alkalmazkodik a baba igényeihez, most inkább lesz szomjoltó, mint kalóriadús, tápláló.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Baba Magazin