Család

Ezeket gondold át, mielőtt telefont veszel a gyerekednek

Mikor lehet a gyereknek telefonja? Amikor készen áll rá. Na de honnan tudhatod ezt? Gondold át az alábbiakat, hogy könnyebb legyen a döntés, megkaphatja-e az annyira vágyott telót.
2024. November 22.
kislányok telefont használnak, játszanak, csetelnek

Fotó: Getty Images

Amíg kicsi, nincs rá igazán szüksége, de ez nem akadályozza meg abban, hogy a füledet rágja egy telefonért a gyerek, hogy például játszhasson, mesét nézhessen rajta. Ilyenkor még viszonylag könnyű nemet mondani, ha te nem érzed helyénvalónak, hogy telefont kapjon. De mikor már mondjuk önállóan jár haza az iskolából vagy edzésre, az osztály nagy részének már van, és nem akar kimaradni a közös csetelésből, akkor már a legtöbb szülő elgondolkodik azon, valóban eljött-e annak az ideje, hogy telefon kapjon a kiskamasz. Sem nevelési szempontból, sem anyagilag nem könnyű döntés. Ha te is ebben a helyzetben vagy, mutatunk néhány gondolatot, kérdést a Childmind Institute gyűjtését tovább gondolva, ami segíthet dűlőre jutni a kérdésben.

1. Mennyire jellemző rá, hogy elhagyja a holmiját?

Egy telefon túl nagy érték ahhoz, hogy ott felejtse valahol vagy kiessen a zsebéből. Ha még nagyon nem tud a cuccaira vigyázni, és folyton elveszik valamije, akkor bizony nem elég érett még arra, hogy telefont hordjon magával.

Tipp: Lehet ez egy jó ösztönző: akkor kaphat telefont, ha látszik, hogy tud vigyázni a dolgaira, nem veszíti el a ruháit, iskolai vagy edzős cuccait.

2. Milyen gyakran mond olyan dolgokat, amiket aztán később megbán?

Ha bekerül olyan csoportba, ahol üzengetnek, csetelnek egymással, akkor bizony nem mindegy, hogyan kommunikál, mennyire tudja szabályozni a megnyilvánulásait, mennyire hajlamos megbántani másokat azzal, hogy gondolkodás nélkül kimondja, amit gondol. A gyerekek nem különítik el nagyon határozottan a szóbeli és az írott kommunikációt, és nem feltétlenül érzékelik, mennyire bántóak lehetnek másoknak a meggondolatlanul kimondott szavak. Ha a gyereked hajlamos előbb beszélni, reagálni, mint gondolkodni, akkor még nem biztos, hogy csetcsoportban van a helye.

Tipp: Mindenképp beszélgessetek arról, hogy milyen hatása lehet annak, ha megbántunk mást, vagy rosszat mondunk róla. Hozd fel a témát, és segítsd, hogy a gyereked bele tudja élni magát mások helyzetébe.

3. Mennyire érzékeny?

Itt arra gondolunk, hogy mennyire könnyen bántódik meg azon, amit mások mondanak neki, menyire veszi a szívére, ha bántják. Ez az előző pont fordítottja: a gyerekcsoportokban, főleg, ha nincs szülői vagy tanári ellenőrzés, előfordulhat szurkálódás, verbális adok-kapok, rosszabb esetben zaklatás, bullying is. Ha a gyereked nagyon érzékeny, sérülékeny, akkor gondold meg alaposan, mielőtt telefont kap, és csatlakozhat egy ilyen csoporthoz.

Tipp: Jó, ha kezdetben van felügyelet az ilyen csoportokban, és ha valami durvaság vagy bántó dolog történik, az időben kiszűrhető. De arra is bátorítsd a gyerekedet, hogy ahogy a való életben, úgy a csoportban való jelenléte esetén is szóljon neked, a barátjának, egy tanárnak, rokonnak, nagyobb testvérnek, ha őt bántják, piszkálják, vagy ha ő tapasztalja, hogy valakit bántanak, cikiznek.

iskolások mobiloznak

Kép: Getty Images

4. Mennyire könnyű betartatni vele a képernyőidő korlátokat?

Ha alig tudod „lefeszegetni” a telefonodról vagy a tabletről, akkor valószínűleg még nem kellene telefont adni a kezébe. Te vagy a szülő, te határozod meg a szabályokat, de ha nagyon nehéz még neki ezekhez alkalmazkodnia, ha nem tudja elfogadni, hogy nem lehet korlátlanul telefonozni, tabletezni, akkor egyszerűen nem alkalmas még arra, hogy saját telefonja legyen, amit bármikor használhat.

Tipp: Persze a saját telefon nem kell, hogy azt jelentse, hogy innentől a kezéhez nő, és bármikor nyomkodhatja. Ugyanúgy meg kell lennie a képernyőszabályoknak telefon esetén is – de ha az ilyen típusú szabályok betartása alapvetően nehéz neki, lehet, hogy „gyúrni” kell még erre egy kicsit, mielőtt rászabadul egy saját telefonra.

5. Miért akar telefont?

Csak játszani és netezni szeretne? Vagy a barátokkal együtt játszani, kapcsolódni? Vagy az egyedül közlekedés elkezdéséhez lenne rá szükség? Beszélgess vele erről, próbáld megérteni, hogy mire vágyik, miért kell neki annyira az a telefon.

Tipp: Ha életkorhoz vagy valahogy időhöz kötöd, mikor kaphat telefont, megkönnyítheti neki a várakozás idejét, ha érzi, hogy figyelsz rá, érdekel, hogy miért akar telefont, mire szeretné használni, miket akar nézni rajta. Legyél nyitott, érdeklődő, és még véletlenül se minősítsd negatívan azt, amiről épp mesél neked. Gondolj csak bele: nyit feléd, elmondja azt, amire a legjobban vágyik, te pedig lehúzod azt a játékot, amivel nagyon szeretne játszani, vagy leszólod a zenét, aminél menőbbet ő nem tud épp elképzelni. Ne tedd tönkre a bizalmát, legyél nyitott arra, amit mondani, mutatni akar neked.

Fontos: nálad az irányítás

Ha megszületik a döntés, hogy telefont kap a gyerek, az alábbi dolgokra érdemes odafigyelni, és jó előre tisztázni.

  1. A telefonon ugyanúgy be kell állítani az életkor alapján a korlátozásokat, mint a tableten, laptopon. Ez legyen az első dolgotok, mielőtt a kezébe kapja.
  2. Legyen tiszta, hogy neked (nektek) hozzá kell férned a telefonhoz, tudnod kell a jelszavakat, belépési kódokat, és ezeket tilos a tudtod nélkül megváltoztatni.
  3. A képernyőidő kontrollálható is, vagy figyelhető, ha szeretnél ebben nagyobb szabadságot adni neki.
  4. Rögzítsétek azt is, mik azok a helyzetek, időpontok, amikor nem lehet telefonozni, például elalvás előtt az ágyban, közös étkezések alatt, vagy ami még nektek fontos.

Nem fegyelmezési eszköz

Egy-egy vita, veszekedés hevében könnyű a telefon elkobzásával fenyegetni vagy „zsarolni” a gyereket – de nem igazán hatékony. Vagy lehet, hogy az első egy-két alkalommal az, de utána visszaüthet, és csak elmérgesítheti a konfliktust – ebben a cikkben olvashatsz arról, miért nem jó a telefon elkobzásával fegyelmezni a gyerekeket. Legfőképp akkor nem, ha nem vagy nagyon következetes szülő, és gyakran megesik, hogy nem tartod be a fenyegetéseidet – a telefonnal való huzavona nagyon nem lesz jó hatással a kapcsolatotokra.

Forrás: Instagram.com/childmindinstitute