Dr. Józan Gyöngyitől, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyászától megkérdeztük, hogy mikor kell a panasszal orvoshoz fordulni, illetve mit lehet ilyen esetekben tenni.
Sok nőt érint szülés után
Az akaratlan vizeletszivárgás már a terhesség során megjelenhet, ám az esetek többségében ez a szülés után megszűnik (akkor már lekerül a nyomás a hólyagról). Ellenben, ha a gyermek világrajövetele után lép fel a panasz, esetleg nem múlik (sőt) érdemes komolyan venni, ugyanis sokáig is elhúzódhat, ráadásul megfelelő kezelés nélkül akár tartóssá is válhat. Sajnos sok nő nem fordul orvoshoz a panasszal, pedig kb. minden harmadik, negyedik nő tapasztalja.
Mi okozza a szülés utáni vizeletszivárgást?
A szülés utáni inkontinenciának több oka is lehet. Ilyen például az, hogy a vajúdás során sipolyok keletkeznek, de az is gyakori, amikor a medencefenék izmai a terhesség során a rájuk nehezedő nyomás miatt túlságosan meglazulnak, esetleg meg is repednek. Ezeken kívül előfordulhat az is, hogy a nehéz szülés miatt hólyagsérv alakul ki.
A probléma gyakran a szülés után pár héttel elmúlik, ám ha a gyermekágyi időszak után (szülést követő 6-8 hét) is fennáll, érdemes orvoshoz fordulni!
Hajlamosító tényezők
- 40 év feletti szülés
- Elhúzódó vajúdás
- 4kg-nál nehezebb baba
- Ikerterhesség
- Kismama túlsúlya, várandósság során nagyobb súlygyarapodás
- Hüvelyi szülés
- Vákuum, gátmetszés
- Többszöri szülés
Inkontinencia típusa
- Stressz inkontinencia: nyomásgyakorlás során fellépő vizeletszivárgás (pl.köhögés, tüsszentés)
- Sürgősségi inkontinencia: az érintett hirtelen erős vizelési ingert érez. A vizeletet nem minden esetben tudja tartani
- Kevert inkontinencia: az előző kettő egyben
- Reflex inkontinencia: idegrendszeri károsodás miatt nem érez vizelési ingert az illető
Szülés után általában stressz inkontinencia áll fenn.
Milyen műtéti megoldások léteznek?
Első lépésként ellenőrizni kell, nem áll-e fenn kismedencei gyulladás, mivel, ha igen, akkor antibiotikumos kezelés szükséges. A szakemberek emellett egyöntetűen azt ajánlják, hogy a panasz esetén mindenképp a medencefenék izmainak megerősítésével (pl. Kegel torna) kell a kezelést megkezdeni- ez gyakran már önmagában meg is oldja a problémát (főleg ún. stresszinkontinencia esetén hatásos). Hatására ugyanis javul a terület keringése, erősödnek az izmok, ráadásul a regeneráció is felgyorsul. 3 hét rendszeres tornával igen jó eredmények érhetőek el.
Amennyiben 3 hónap után sem javul a probléma, illetve, ha eleve súlyosabb, akkor műtéti megoldás javasolt. Ekkor a cél lehet a húgycső és a húgyhólyag által bezárt szög visszaállítása (ez a szög nehéz szülés következményeként megváltozhat), de nem ritka, amikor kialakult hólyagsérv okozza a problémát, így annak műtéti kezelése válik szükségessé.
Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ sebész-nőgyógyásza elmondta, hogy milyen eljárást kell pontosan alkalmazni, azt az inkontinenciát kiváltó ok határozza meg: eszerint lehet sérvháló beillesztése, szalagplasztika, lézeres műtét, hólyag felfüggesztése is.
Forrás: Nőgyógyászati Központ