Norvégiában ötvenezer kismamát kérdeztek arról, hogy viszonyulnak a munkájukhoz, családjukhoz, partnerükhöz. Ezt összevetették betegségeikkel, alkoholfogyasztási és dohányzási szokásaikkal. Nem meglepő módon a partnertől kapott támogatás mértéke mutatta a legszorosabb összefüggést a mentális egészséggel.
Azok a nők, akik legkevésbé voltak boldogok párjukkal, nagyobb eséllyel szenvedtek depressziós tünetektől. A betegségek és a munkahelyi problémák szintén fokozták a szülés előtti lelki zavarokat, éppúgy, mint a korábbi évek alkoholproblémái. Azok a nők, akik boldogok voltak párjukkal, jobban kezelték a mindennapi stresszhelyzeteket, munkahelyi nehézségeket, a pénzhiányt vagy a többi stresszt okozó helyzetet, mint például a költözéseket vagy betegségeket. Az idősebb édesanyák pszichésen jobban viselik a terhességet, a fiataloknak több volt a nehézségük. Míg a szülés utáni depresszió lehetősége ma már a köztudatban van, kevésbé ismert, hogy a várandósság idején is előfordulhat hasonló.
Kövesd nyomon magzatod fejlődését és a 9 hónap történéseit
Terhességi hetek szolgáltatásunk
segítségével. „Ha nem ismerjük fel és kezeljük a terhesség alatti lelki zavarokat, azok a gyerekre is kihatnak, és generációkat átívelő problémákká válnak” – véli Gun-Mette Røsand, a norvég Közegészségügyi Intézet munkatársa “A szülésre felkészítő tanfolyamoknak ki kell térniük a partnerkapcsolati kérdésekre is, és azokra a nőkre, akik nem kapnak kellő támogatást párjuktól, még több figyelmet kell fordítani”. A közlemény a BMC Public Health című szaklapban jelent meg.
Ezek is a témához kapcsolódnak:
6 ok, amiért érdemes a terhesség alatt is fittnek maradni
Forrás: Medipress