Kamasz

A csapatsport előnyei és veszélyei

Milyen előnyei lehetnek annak, ha valamilyen csapatsportot űz a gyerek? És mi az, amire érdemes lehet figyelni?
2022. December 05.
csapatsport
(Kép forrása: Getty Images)

Amellett, hogy a csapatsport egy olyan elfoglaltság, ami rendszeres testmozgást biztosít a gyerekeknek, és a mentális egészségre is jótékony hatással lehet, a szociális fejlődésre is jótékony hatással lehet.

Milyen előnyei lehetnek a csapatsportoknak?

A Psychology Today portálon Jenny Perkel klinikai pszichológus foglalta össze a csapatsportok előnyeit és veszélyeit. Ugyan megterhelő lehet egy csapatsport esetén a játékszabályok megtanulása és a szükséges készségek fejlesztése, de a sport kitartásra taníthat, és növelheti az ellenállóképességet. Amellett, hogy segít fittnek maradni és erősebbé válni, a legtöbb csapatsport nagymértékben javítja a motoros mozgásfejlődést, az egyensúlyt és a koordinációt is.

A sportolás gyakran kimerítő, és együtt járhat konfliktusokkal, kudarcokkal, a hibázás kockázatával, időnként akár annak az érzésével, hogy nem vagyunk rá képesek, viszont építheti az önbizalmat és az önbecsülést is, hiszen lehetőséget ad a tanulásra és új készségek elsajátítására.

Ez a legtöbb gyerek számára önmagában is kifizetődő, de a csapatsportok a csapatmunkáról és a másokkal való együttműködésről, a közös munkáról is értékes leckét adhatnak. Ha valaki jó csapatjátékos, abból nem csak a sportpályán tud profitálni, hanem az élet más területein is.

A csapatsport segítheti a kritikai gondolkodási készségek fejlődését is, ahogy azt a Scary Mommy is kiemeli. Hiszen minden játékhelyzet más, és a megoldáshoz figyelembe kell venni az ellenfeleket, az erősségeket és gyengeségeket, a taktikát.

Az edzések és a meccsek során gyakran kerülnek nehéz, problémás helyzetekbe a gyerekek, ami segíthet abban, hogy felismerjék ezeket a szituációkat, alkalmazkodni tudjanak a problémás helyzetekhez és dolgozzanak a megoldáson. Ez hozzájárulhat a kritikai gondolkodási készségek fejlődéséhez és a megküzdési készségekhez, amit az élet más területein is hasznosíthatnak, amikor kihívásokkal szembesülnek.

Szintén fontos lecke, amit a csapatban való sportolás adhat, hogy a kemény munka és az elhivatottság kifizetődő. Unalmas és fárasztó lehet gyakorolni azoknak a készségeknek az elsajátítását, amiket nehéznek találunk, de egyben önbizalmat is adhat, az elért eredmények pedig az önbecsülést is növelik.

A csapatsportok abban is segíthetnek, hogy a gyerekek megtanulják elfogadni a vereséget. Senki sem szeret veszíteni, de nagyon fontos tapasztalatot jelent megtanulni azt, hogyan lehet méltósággal veszíteni, és a kudarcból, a veszteségből tanulni. Emellett az érzelmek kontrollálásában is segíthetnek ezek a sportok, megtanulni konstruktív módon levezetni a csalódottságot. A sport frusztráló is lehet, főként az olyan meccseken, ahol valahogy sehogy sem sikerül gólt/pontot szerezni, vagy ha valamilyen igazságtalanságot tapasztalnak. A frusztráció és a düh átélése, ezek irányításának a megtanulása azonban nem csak a pályán lehet hasznos, de az élet más területein is.

Mire érdemes figyelni?

Perkel kiemeli azt is, hogy vannak, akik jobban kezelik a veszteséget, míg mások kevésbé. Azok, akik pszichésen sebezhetőbbek, a veszteségtől akár értéktelennek vagy haszontalannak is érezhetik magukat. Annak, akinek eleve törékeny az önbecsülése, ez akár egy kicsit sok is lehet. Ahhoz, hogy a sportpályán sikeresek legyünk, bizonyos fokú rivalizálásra és győzelem iránti vágyra is szükség van. Amikor megpróbáljuk legyőzni az ellenfelet, győztesen kikerülni a helyzetekből, az háttérbe szoríthatja az empátiát.

A szakember szerint a sportok agresszív oldalát sem szabad figyelmen kívül hagyni. A sport nem mindig biztonságos, és fennállhat az esélye a sérüléseknek is.

Forrás: psychologytoday.com, scarymommy.com