Kisgyerek

Erre figyelj, ha csokitojást veszel a gyereknek

Nálatok is hoz csokitojást a nyuszi? Az elsősegély-szakértő szerint nagyon nem mindegy, milyet.
2023. Március 31.
csokitojás húsvétra
Fotó: Getty Images

Az egyik legalapvetőbb ajándék, a húsvéti tojáskeresés alapeleme, de ha nem figyelsz, akár veszélyes is lehet a gyerekekre a csokitojás! Az ausztrál mentős, elsősegély-szakértő, Nikki Jurcutz egy nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmet.

Kicsiknek kicsit?!?

A Tiny Hearts nevű Instagram-oldal szakértő-szerzője szerint a tojás méretére nagyon fontos odafigyelni, ha kicsi gyerekeknek szánjuk meglepetésként. Az aprócska tojások ugyanis könnyen fulladást okozhatnak! A kisméretű, tömör, kerekded tojáskák, ha véletlenül egyben nyeli le őket a kisgyerek, pont olyan formájúak és méretűek, hogy elzárhatják a légutakat. És mivel tömörek, a nyálnak köszönhetően pedig tapadósak is, mind lenyelni, mind felköhögni nehéz őket a kicsik számára.

Ezt a fenti Instagram-videóban jól láthatóan érzékelteti úgy, hogy megmutatja, milyen „jól” illeszkedik a tojás a légcső-méretű csőhöz, és mennyire esélytelen, hogy a tömör csokoládé átjuthasson rajta. Ráadásul a kicsi gyerekek és a babák esetén jóval nagyobb a fulladás veszélye, mert egyrészt keskenyek a légutaik, másrészt a rágást-nyelést még csak tanulják.

 

Fulladásveszélyt jelentő ételek

Ezek az egyéb nassolnivalók jelenthetnek még extra veszélyt, ezért folyamatos odafigyelésre van szükség, amikor ilyet kóstoltatunk a kicsikkel.

– Dió, mogyoró

– Virsli, kolbász, hot dog

– Popcorn

– Mályvacukor, gumicukor

– Nagyobb gyümölcsök

Biztosabb megoldás

Amit ehelyett javasol a szakértő, az a vékony, könnyen összenyomható, törhető, üreges tojás. Ez könnyen kisebb darabokra nyomódik még akkor is, ha esetleg véletlenül egy nagyobb darabot nyel le egyszerre a kicsi, ezért sokkal kevésbé veszélyes számukra. (Pluszban arra se felejtsünk el figyelni, hogy a kibontásnál ne maradjon csomaglás-darabka a tojáson – ha a picik maguk akarják kicsomagolni a finomságot, ez azért könnyen megeshet.)

Van még néhány hasznos tanácsa Nikkinek hasonló esetekre:

  • A virslit, minikolbászt ne vágjuk kis karikákra, mert így könnyebben okozhat félrenyelés esetén légút-elzáródást.
  • Pici gyerekeket, babákat sose hagyjunk felügyelet nélkül enni.
  • 5 évesnél kisebb gyereknek ne adjunk pattogatott kukoricát.
  • A lufi nem jó játék piciknek, a kidurrant, leeresztett lufit pedig tilos náluk hagyni – a szájba jutott, véletlenül lenyelt lufidarabkák tapadós felületüknek köszönhetően könnyen elakadhatnak a légutakban.

Az alábbi videóban pedig egy fontos elsősegély-technikát mutat be a szakértő, amelyet félrenyelés esetén lehet alkalmazni.

Forrás: The Sun