Ha szívesen használsz a háztartásban természetes szereket, termékeket, és igyekszel a lehető legkevesebb vegyszert, gyógyszert, szintetikus anyagot alkalmazni, akkor nagyon jól jöhetnek szakértőnk, Molnár-Jilek Viktória természetgyógyász, fito- és aromaterapeuta tanácsai egy illóolaj-házipatika összeállításához. „Az alap patikafelszerelésünket már néhány alapanyagból is összeállíthatjuk, amiket egymással kombinálva számos problémát kezelhetünk gyerekek és felnőttek esetében egyaránt” – magyarázza a szakértő. Összegyűjtöttük, melyek az ok az illóolajok, amelyek a legalapvetőbb segítőid lehetnek kisebb sérülések, problémák esetén.
Levendula, az univerzális
Égési sérülésekre a legjobb választás, ilyen esetekben akár hígítás nélkül, tisztán felvihető a bőrre. Enyhíti a viszketést, csökkenti a bőrgyulladást, enyhe fertőtlenítő hatása is van. Csillapítja a fájdalmat és a bőrirritációt.
Teafa, a baciellenes
A teafa illóolaja széles spektrumú fertőtlenítő szer. Hígítatlanul szúnyogcsípés okozta viszketés ellen is használható. Gombás betegségekre és csípésekre is beválhat, pattanásokra is kenhető. Illetve utazás során akár a mosdó, vécédeszka gyors fertőtlenítésére is jó.
Fekete bors, az emésztéssegítő
Belsőleg alkalmazható olaj, amely serkenti az emésztőmirigyek működését, enyhíti mind a székrekedés, mind a hasmenés vagy az émelygés tüneteit. Emellett lázas állapotokban is alkalmazható. Adagolása a következő: 10 ml bázisolajba 4 csepp illóolaj 18 hónaptól 12 éves korig, 10 ml bázisolajba 5 csepp illóolaj felnőtteknek.
Gyömbér, a görcsoldó
Utazási rosszullétre, felfúvódásra, hasfájásra is alkalmazható, valamint görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása is van. Bázisolajba keverve masszírozhatjuk az érintett területre, vagy szagolgathatjuk is.
Hidrolátumok, a könnyen bevethetők
Aki esetleg kevéssé gyakorlott az illóolajok használatában, érdemes kipróbálnia a hidrolátumokat vagy virágvizeket, aromavizeket. Ezek az illóolajok lepárlása során keletkezett „melléktermékek”, amelyek egyébként nagyon jól használhatók, tartalmazzák az illóolajok hasznos összetevőit, de kevésbé koncentrált és vízben oldódód formában. Pumpás kiszerelésben nagyon egyszerű a használatuk, mind a levendulából, mind a teafából készült hidrolátum jó szolgálatot tehet sokféle helyzetben. (Bőrre fújva, nyugtatóként, fertőtlenítőként.)
Körömvirág, a gyulladáscsökkentő
Intenzíven ápolja a bőrt, kis mennyiségben is hatásos gyulladáscsökkentő. Segíti a sebgyógyulást, kis gyerekeknél is nagyon jól használható ápoló. Illóolajos keverékekhez nagyon jó bázisolaj.
Kis gyakorlattal az alábbi keverékek könnyen elkészíthetők, érdemes nyáron bevetni őket.
- Émelygés, hányinger, gyomorfájdalom, hasmenés ellen vagy ha hosszabb autóútra készülünk, esetleg elrontottuk a gyomrunkat: 10 ml körömvirágolajhoz adjunk 2 csepp feketebors- és 2 csepp gyömbérolajat. Masszírozzuk be vele finoman az érintett területet.
- Leégésre: 10 ml körömvirágolajban elkeverünk 8-10 csepp levendula illóolajat
- Rovarcsípésre: 10 ml körömvirág olajba tegyünk 3 csepp vietnámi eukaliptuszt, 2 csepp levendula illóolajat, 1 csepp teafa illóolajat.
- Strandra, mosdóba, kézfertőtlenítésre, lányoknak intim területre, lábra: 30 ml teafa hidrolátumba tegyünk 2-3 csepp teafa illóolajat. Használat előtt forgassuk meg a flakont, mert az illóolaj vízben nem oldódik. Fújjuk be az érintett testfelületet vagy fertőtlenítsük le a kilincset, deszkát.
Vigyázat, fényérzékenyít!
Aki szívesen használ illóolajokat, fontos arra figyelnie, hogy egyes olajok, például a citrusfélék illóolaja fényérzékenyítő hatású. Ha a bőrön alkalmazzuk őket, használat után még körülbelül 8 óráig ne érje a bőrt a napfény – vagy használjunk furokumarinmentes citrus illóolajokat, amelyek nem fényérzékenyítenek. Szintén biztonságosan használható még a bergamot bergapténmentes illóolaja.