Család

Ezt csináld, ha kiakasztottak a gyerekek

Ha úgy érzed, teljesen ki vagy borulva, és nem tudod összeszedni magadat, ezek az apró teendők segíthetnek.
2023. Szeptember 26.
anyuka ül a kanapén kiabáló gyerekek között
Fotó: Getty Images

Van, amikor türelmesen bírod, hogy ugráljanak a fejeden, máskor meg sokkal kevesebbtől is szakad a cérna és borul a bili. Mindenkivel megesik néha, hogy kiakad, netán kiabál a gyerekekkel. De jó lenne, ha minél ritkábban történne meg, ugye? Amikor úgy érzed, ordítani tudnál, jó, ha eszedbe jut néhány dolog az alábbiakból. Dr. Brooke Weinstein szenzoros és érzelmi regulációs tanácsadó tippjeiből válogattunk.

1. Lazítsd el az állkapcsodat

Vedd, észre, hogy a feszültség erősen koncentrálódik az állkapocs területére: összeszorítod az ajkadat, a fogaidat, talán még csikorgatod is őket. Az egész arcod, nyakad, vállad befeszül ettől – kezdd a lazítást az állkapcsod környékén. Engedd el a szorítást tudatosan.

2. Engedd le a válladat

Védekező helyzetben automatikusan felhúzzuk és előre görbítjük a vállakat. Ahogy akkor is, amikor menekülni vagy épp támadni készülünk – a stresszhelyzet üss vagy fuss reakciója (többek között) így jelenik meg testi szinten. Ha ezt tudatosan ellazítod, leengeded, azzal azt jelzed a testednek, hogy nem kell védekeznie, menekülnie vagy támadnia, kiengedhet.

3. Rázd le a kezedet

Mintha vizet ráznál le róla, és akár el is képzelheted, hogy ezzel a mozdulattal kirázod magadból a feszültséget.

4. Mozgasd a szemedet jobbra-balra

Azzal, hogy a szem izmainak segítesz ellazulni, rengeteg feszültséget tudsz oldani a testedben. És ha kevesebb a feszültség, nem fogsz robbanni, higgadt tudsz maradni, és könnyebben ura maradsz a helyzetnek.

5. Nyújtsd ki a nyelvedet és fújd ki a levegőt

A szapora és szabálytalan, kapkodó légzés fokozza a feszültséget és a stresszérzetet. Minden trükk jó, ami lassítja és egyenletesebbé teszi a légzés ritmusát, de még jobb, ha el tudod érni, hogy a kilégzésed hosszabb legyen a belégzésnél. Ideálisan négy ütemig tartson a be, majd 6 számolásig a kilégzés. A nyelv kinyújtása szintén az állkapocs körüli terület lazítását segíti – de egyébként viccesebbé is teszi az amúgy feszült helyzetet.

6. Válts hasi légzésre

Szuper, ha tudatosan a felületes mellkasi légzésből mély hasi légzésre tudsz váltani – segít lehiggadni vagy megőrizni a higgadtságot, normalizálja a légzést és ezzel csökkenti a stressz-szintet. A 3 mély lélegzet helyett sokkal jobb a három lassú lélegzet, legfőképp, ha az említett hasi légzést próbálod megvalósítani.

Gyakorlat teszi…

Tudd, hogy ezek az apró dolgok hatékonyak, de nem csodát tesznek – inkább csak segítenek abban, hogy a te kezedben maradjon az irányítás. Nem változtatnak meg mindent egy csapásra, és nem is biztos, hogy a következő nehéz helyzetben rögtön eszedbe jut alkalmazni őket. Ha viszont amikor rendben vagy, esetleg csak kicsit bosszantottad fel magad valamin, de nem annyira, hogy teljesen kiakadj, akkor is megcsinálsz belőlük egyet-kettőt, sokkal könnyebben épülnek be a szokásaid közé. Márpedig ez a cél: hogy felismerd, amikor kezdi elborítani az agyadat a köd, és ne menj tovább ezzel a düh-lendülettel, hanem lépj ki belőle, csináld másképp a dolgokat, mint eddig. Ne automatikusan haraggal, hanem tudatosan, odafigyelő szeretettel. Ne legyél szigorú magaddal, viszont légy kitartó, és előbb-utóbb érzed majd a változást.