Trend

5 dolog, amit fontos tudnod, ha folyton anyakontyban van a hajad

Csak megcsavarod, összegumizod a fejtetődön és kész is, nem zavarnak az arcodba lógó tincsek a mindennapi teendőkben. Tényleg praktikus a „gyeskonty” de a hajad nem biztos, hogy szereti.
2024. Február 27.
Kislány anyukájával a játszótéren, anyakonty
Fotó: Getty Images

Ha csak álom a szépen beszárított frizura, és néha bizony még egy hajmosás is a luxuskategóriába esik, akkor valószínűleg ismerős számodra az anyakonty vagy gyeskonty. A fejtetőn rögzített csavart vagy hajgumival visszahajtott kontyocska egy pillanat alatt megvan, eltereli a figyelmet arról, ha már nem ártana megmosni a hajadat, és praktikus is: nem lóg bele a babakajába, vagy nem kapja el folyton a picikéd, hogy jól megcibálja. Valóban nagy váltás, ha előtte szépen szárított-formázott loknikat viseltél, de nincs azzal semmi gond, ha egy ideig gyakran hordod így a hajad. Van az a fáradtsági szint vagy időhiány, amikor egészen mások a prioritások, a hajformázás épp nem élvez elsőbbséget – de nem lesz ez mindig így. Ám addig is van néhány fontos tudnivaló, amire érdemes odafigyelni, különben megsínyli a hajad a folyamatosan felcsavart-tűzött állapotot, és nehezebb lesz kihozni belőle a maximumot akkor, amikor majd már egy kicsit több időd lesz rá.

1. Finoman a gumival

Bármilyen frizurát viselsz, ha hajgumi kell hozá, akkor nagyon fontos, hogy jól válaszd meg a hajgumi minőségét. Ne legyen túl erős, szoros, mert úgy megtörheti a szálakat. De túl laza se, mert akkor állandóan igazgatni-húzogatni fogod a hajad, hogy feszesebbre igazítsd a copfot vagy kontyot, ami szintán nagyon nem tesz jót a tincseknek. Fontos, hogy ne fémrögzítős gumit használj – beleakadhatnak a szálak és megsérülhetnek. A befőttes gumit felejtsd el, ahogy minden olyasmit is, amit nm kimondottan a haj rögzítésére terveztek. Legjobb lenne, ha lenne időd-energiád a következő drogériás vásárlásod során beszerezni egy selyem vagy plüssbevonatú spirálos hajgumit – ez tökéletesen tart anélkül, hogy megtörné vagy gubancolná a szálakat.

Mutatunk pár tényleg hajkímélő hajgumit, válassz! A cikk a galéria után folytatódik.

Hairburst Satin Scrunchie selyem hajgumi
5 fotó megtekintése

2. Váltogasd a helyét

Valószínűleg reflexből csavarod mindig ugyanoda a hajadat, de sokkal jobban jársz, ha néha magasan a fejtetődön, néha a tarkódon, máskor a fülvonal magasságában rögzíted a hajadat. Ezzel elkerülheted, hogy mindig ugyanaz a szakasz terhelődjön, és a folyamatosan terhelt rész meggyengüljön, sérüljön. Semmivel sem több idő vagy energia, mégis óvod vele a frizurádat.

3. Vigyázz, ha húz

Felkontyolod, itt-ott picit húz, de legalább tart… aztán a nagy rohanásban meg is feledkezel arról, hogy feszül a fejbőröd. Pedig simán előfordulhat, hogy a később jelentkező fejfájásodnak, levertségednek, lehangoltságodnak ez is az oka! És ha rendszeresen előfordul, akkor pedig az adott területen akár hajritkulást is eredményezhet. Ha húz, feszít, kellemetlen, viszket, akkor nem jó az a konty. Szánj rá még egy fél percet, és csináld meg úgy, hogy kényelmes legyen! Akkor is legyél óvatos, ha hullámcsatokkal (is) rögzíted a kontyot, azok is tudják nyomni, feszíteni a fejbőrt, vagy ha figyelmetlenül helyezed el őket, meg is karcolhatják – a sérülés pedig jó behatolási kapu a kórokozóknak

4. Éjszakára bontsd le

Lehet, hogy csak bedőlsz a nap végén az ágyba, vagy a gyerekek altatása közben te is bealszol, de akkor se hagyd éjszakára ugyanúgy kontyban a hajad, ahogy nappal viselted. Tényleg csak 1-2 perc, de engedd ki a hajadat, fésüld meg (lehetőleg olyan kefét használj hozzá, ami jólesően masszírozza közben a fejbőrödet), és ha nem szereted alváshoz kibontva hagyni, akkor lazán fond össze, vagy nagyon lazán gumizd úgy, hogy ne nyomja a fejedet, ne húzza a hajadat és ne is törje a szálakat. Könnyebb lesz másnap kezelni, és még az alvásod is pihentetőbb lehet ettől a kis rituálétól.

5. Vizesen soha!

Csakis akkor kontyozd össze a hajadat, amikor már teljesen megszárad. Az enyhén nedves tincseket ne fogd kontyba. Nagyon lassan szárad meg alatta a haj és a fejbőr, és a hosszú ideig fennálló nyirkos környezet a legkevésbé sem tesz jót a fejbőrödnek. Ha így mész ki a hidegbe, akkor megfázhat a fejbőr, ami korpásodáshoz, hámláshoz vezethet. Ha éjjelre hagyod így, akkor sem jobb a helyzet a nedves felületen könnyebben szaporodnak el a kórokozók, a nem szellőző felület akár kellemetlen szagú is maradhat, a fejbőr egyensúlya, faggyútermelése felborulhat. A fejbőröd mindenképp legyen száraz, mielőtt elindulnál otthonról vagy kontyba fognád a hajadat, a hajhosszal lehetsz egy kicsikét (de nem nagyon) megengedőbb az utóbbi esetben.