Székrekedésről csak akkor beszélünk, ha a gyermeknek (nem a folyamatosan szoptatott csecsemőnek, akinek naponta ötször vagy éppen csak tíznaponta van széklete) négy napnál tovább “nem kell”, vagy ürüléke olyan kemény és szilárd, hogy kinyomása a gyermeknek fájdalmat okoz.
Az ok többnyire a helytelen táplálkozás. Túl kevés ballasztanyag, túl sok csokoládé vagy túl kevés folyadék megkeményíti a székletet. Ha az ürítés fáj, a kemény ürülék fájdalmas kis berepedéseket (fissurák) okoz a végbélnyíláson. A gyermek fél a következő vécére menéstől, és visszatartja a székletet. Végül a vastagbél túlzottan kitágul és érzéketlenné válik: a székletürítési reflex elvész, a széklet már csak akaratlanul ürül, és a végbélnyílás állandóan maszatos (ürülékkenődés), mivel a lágyabb ürülék a vastagbélben a kemény ürülékrögök mellett elfolyik. Krónikus székrekedéses gyermeknél ürülékhurka tapintható az alhas bal oldalán, és a has felfúvódott.
A székrekedés leggyakoribb tünetei
- Ritka, kemény, száraz széklet
- Fájdalmas székelés
- Hasgörcsök
- Étvágytalanság
Ha gyermeked székrekedéses, kérd ki az orvos tanácsát. Az orvos alaposan megvizsgálja a gyermeket: megtapogatja a hasat, kitapintja a végbelet, ultrahangos vizsgálatot végez. A szervi okok kizárása érdekében szükséges lehet a bél kontrasztanyagos vizsgálata. Ha szorulás oka lelki zavar, az orvos magatartástréninget, valamint a lágy széklethez szükséges házi szereket javasol. Adott helyzetben azonban pszichoterápiát is ajánlhat.
A cikk forrása Dr. med. Helmut Keudel-Dr. med. Barbara Capelle Gyermekbetegségek c. könyve.
Kapcsolódó cikkeink székrekedés témában: