Baba

9 trükk, hogy a babád jobban aludjon

Gyakran sírva ébred a kisbabád? Ezekkel a trükkökkel könnyebb lesz az alvás.
2023. Szeptember 29.
anya alvó babával
Trükkök a jó alváshoz

Az újdonsült szülők hamar rájönnek, hogy a csecsemők alvása nem mindig olyan békés. Valójában elég gyakori, hogy a csecsemők tiltakoznak, amikor leteszik őket. Sírva ébredhetnek fel néhány órával – vagy perccel – elalvás után. De vannak módok, amelyek segítségével a baba nyugodtabban szundikálhat.

Valóban, ha a baba egész éjszaka nyüzsög, az alvási ütemtervének átdolgozása megoldhatja a problémát. “Nincs olyan, hogy rossz alvó, csak rossz alvási szokások, és ezek általában visszafordíthatók” – mondja Ingrid Prueher, a Connecticut állambeli Fairfield gyermekgyógyászati központ tanácsadója és a Baby Sleep 911 videósorozat házigazdája.

Fontos tudni, hogy minden babának egyedi alvási mintája van. Irreális azt várni tőlük, hogy túl korán aludják át az éjszakát. A legtöbb csecsemő 6 hónapos koráig nem tud egyben 6-8 órát aludni, de megnövelheted a kisbabád alvási idejét, ha állandó rutinotok van, vagy ha megtanítod neki, hogyan nyugtassa meg néha önmagát.

Figyelj a biztonságos környezetre is, a csecsemőt szilárd és sima alvófelületen kell altatni, lehetőleg a saját kiságyában. Ne aludj vele, ellenőrizd a hálószobája hőmérsékletét!

Alakítsátok ki a lefekvés előtti rutint!

A kutatások azt mutatják, hogy a lefekvés előtti rutin kialakítása kulcsfontosságú lépés a baba alvásának elősegítésében. Körülbelül 30 perccel lefekvés előtt szűntesd meg a lakásban lévő zajokat, és kapcsold le a fényeket!

Az ingerek minimálisra csökkentése mellett bevezethetsz más nyugtató rituálékat, például meleg fürdőt, mondókákat vagy altatódalokat, valamint halk meséket.

Ne hagyatkozz a nyugtató módszerekre!

Próbáld meg álmosan, de még ébren letenni a babát. Ha ugyanis a kezedben alszik el, és úgy kerül az ágyába, akkor éjjel felébredve nem ismeri fel a környezetét, megijed, és téged fog hívni, nem altatja vissza magát egyedül. Ha álmosan tesszük le őket, akkor megtanulják megnyugtatni magukat – és ami a legfontosabb, visszaaludni.

Ne etesd csak azért, hogy visszaaludjon!

Az újszülöttek gyakran evés közben alszanak el – emiatt nem kell aggódnod – de ha a baba gyakran elalszik szoptatás közben, akkor azt gondolja, hogy ennie kell, hogy visszaaludjon.

A probléma leküzdése érdekében fokozatosan tedd korábbra az esti etetést, utána pedig térj vissza az esti rutinhoz egy nyugtató könyvvel és dallal, tedd le álmosan, de ébren! Lehet, hogy még fel kell kelned egy éjszakai etetéshez, de akkor az éhségről lesz szó, nem a nyugtatásról.

Ragaszkodj a korai lefekvéshez!

A baba elaltatásának mérlegelésekor az időzítés ugyanolyan fontos, mint a rutin. Néhány hónapos kor után a csecsemőkben megemelkedik a melatonin, egy álmosságot okozó hormon, amelyet a szervezet bocsát ki, amikor eljön az alvás ideje, ami azt jelenti, hogy készen állnak a korai lefekvésre, a naplementével összhangban.

A melatoninszint valahol napnyugta körül megemelkedik, de mivel a naplemente télen 4:30-tól nyáron 8:30-ig lehet, ragaszkodj az órához, és tedd le a babát este 7 és 8 óra között. Ha még világos van, zárd be az árnyékolókat!

Szüntesd meg a nappali nassolást!

Az alvás és a táplálkozás kéz a kézben járnak. Az első 8 hétben a babának két-három óránként kell igény szerint táplálkoznia. Ha óránként akar enni, előfordulhat, hogy nem eszik eleget minden alkalommal. Érdemes táplálkozási naplót vezetned.

“Ha az éjszakai etetés során 20 percig esznek, de napközben csak öt-tíz percig, akkor csak nassolnak” – mondja Prueher. – És nem töltik meg annyira a hasukat, hogy átaludják az éjszakát.

Másrészt, ha a baba jól eszik napközben, akkor körülbelül 2,5-3 hónapos korára négy-hat órás szakaszokat kell aludnia.

Vedd komolyan a szundikálást!

Egy jól kipihent gyerek jobban alszik, mint egy túlfáradt. Ez ellentmondásnak tűnik, de egyszerűen nem működik a szunyókálás kihagyása (vagy a baba késői alvása) abban a reményben, hogy tovább alszik éjszaka. Ez az oka annak, hogy a rendszeres nappali szunyókálás olyan nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a baba éjszaka aludjon.

Állítsd be a szunyókálási irányelveket!

3-4 hónapos korára a kicsinek hosszabb ébrenléti periódusai lesznek, és dolgozhat az alvási ütemterv szerint: egy reggel, egy kora délután és egy rövid késő délutáni alvás, ha szükséges. A szunyókálás remek alkalom arra, hogy gyakorold, hogyan tedd le a babát, hogy álmos legyen – teszi hozzá Prueher. Nem az éjszaka közepe van, így tisztábban gondolkodhatsz, beállíthatsz egy rutint.

Hagyd, hogy a babád megoldja!

Ha azonnal berohansz, hogy segíts a babádnak visszaaludni az első zajra, nehéz lesz megtörni a körforgást. Amikor hallod, hogy a baba nyöszörög, állj meg egy pillanatra és várd meg, hátha sikerül saját magának megoldania a problémáját.

Fejezd be az alvás túlgondolását!

Megértjük: ha nem alszol eleget, nem is vágysz másra, csak egy jó éjszakai pihenésre. De ha lehetséges, próbálj meg ellenállni annak a késztetésnek, hogy minden egyes este azon töprengj, hogyan altasd el a babát. „Az információs túlterheltség miatt a szülők milliónyi dolgot próbálnak ki, ami nem épít semmilyen következetességet vagy bizalmat” – mondja Prueher.

Bízzon az ösztöneiben, és adjon esélyt a választott technikáknak a működésre. Előfordulhat, hogy a babának több próbálkozásra (vagy napokra vagy hetekre) lesz szüksége, hogy megfelelő alvási szokásokat alakítson ki – de ha kitartó vagy, sikerülni fog. (VIA)