Baba

A szívnek sem tesz jót a kialvatlanság

A normálisan működő szív az alapja az általános egészségnek, az egészséges életvitel lehetőségének. A szív- és érrendszeri megbetegedések a vezető halálokok között szerepelnek, évente több mint 17 millió ember halálát okozva a világon.
2020. Augusztus 18.
A szívnek sem tesz jót a kialvatlanság (fotó: Getty Images)

A legtöbb ember olyan életmódot él, amely számos kockázatot jelent a szív egészségére nézve, éppen ezért különösen fontos, hogy tisztában legyünk a szívünk állapotával és azzal, hogy milyen módon tudjuk csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, a következmények súlyosságát. Szomorú adat, de 2018-ban hazánkban több mint 30 ezren haltak meg szívbetegségben.

Mit tehetünk szívünk egészségének megőrzése érdekében?

A szívünk egészségét veszélyeztető helytelen életviteli szokások közé tartozik többek között a kevés és rossz minőségű alvás is. A kialvatlanság olyan rövidtávú problémákat is előidézhet, mint koncentrációhiány, ingerlékenység vagy rossz közérzet. A European Journal of Preventive Cardiology szaklapban megjelent tanulmány szerint a kevés és rossz minőségű alvás a munkahelyi stresszel együtt növelheti a szív-és érrendszeri betegségek megjelenésének esélyét.

A gyakori éjszakázással járó kialvatlanság hosszútávon megterheli szívünket, amelyhez sokszor hozzáadódik a dohányzás és gyakori alkoholfogyasztás is. Az egészséges étkezés, rendszeres mozgás, mérsékelt alkoholfogyasztás és a dohányzás mellőzése mellett egyaránt fontos tényező szívünk állapotának befolyásolásában a rendszeres és kellőképpen pihentető alvásrutin kialakítása. Természetesen, ez egyénenként eltérhet, de javasolt a legalább 7 óra alvás betartása, mely idő alatt testünk regenerálódhat, méregteleníthet és még szépségünk és bőrünk fiatalságának megőrzését is segítheti.

Mi a pihentető alvás kulcsa?

A nyugodt alvás érdekében igyekezzünk kialakítani egy állandó lefekvési rutint, ne aludjunk vacsora vagy ebéd előtt napközbeni pihenésként, mert így csökkentjük éjszaka az alvással töltött órák számát és reggel nagy valószínűséggel fáradtan fogunk kelni.

Lehetőség szerint állítsunk be ideális hőmérsékletet– ez a legtöbb ember esetében a 20 Celsius – fokos szobahőmérséklet. Nyáron ezt nehéz tartani, ilyenkor elegendő lehet ha a kinti hőmérsékletnél pár fokkal hidegebbet állítunk be szobánkban.

Igyekezzünk lefekvés előtt 2-3 órával már nem enni és vacsoránk elfogyasztása során lehetőleg kerüljük a zsíros, megterhelő ételeket. Szintén kerüljük az esti órákban a koffein tartalmú italokat, csokoládékat és cukros üdítőket.

A pihentető alváshoz sokat segíthet a megfelelő matrac vagy fekvő felület kiválasztása, mely se nem túl kemény, se nem túl puha. Igyekezzünk gyakran cserélni ágyneműinket. Érdemes szükség esetén nagyobb összeget áldozni rá, – olyan anyagot válasszunk ki, mely nem irritálja bőrünket és optimális hőfokot biztosít számunkra egész este.

Mit tehetünk ha már tapasztaljuk a ritmuszavar jeleit?

A szívbetegségek egyik legfőbb jele a szívritmuszavar (aritmia), vagyis a szív szabálytalan verése. A szabálytalan szívverésnek számos oka lehet, különböző lehet az időtartama és az intenzitása is. Egy egészséges embernél egy néhány pillanatig tartó szabálytalan szívverés általában ártalmatlan, de ha ez a jelenség hosszabb ideig tart, vagy gyakran visszatér, akkor az akár súlyosabb betegségre is utalhat.

Vegyen részt rendszeresen kardiológiai szűrővizsgálatokon, hogy időben fény derülhessen az esetleges szívbetegségekre. A még korai fázisban felismert szívbetegség többféle szájon át szedhető készítménnyel kezelhető, karbantartható, súlyosbodása megelőzhető, a helyesen beállított gyógyszeres kezeléssel a beteg állapotának romlása megállítható, az elégtelenül működő szív megerősödhet és a szívelégtelenség tünetei jelentősen csökkenhetnek.

Forrás: Well PR Ügynökség