Baba

Ezt a 7 dolgot csekkold, ha a babát autóval viszed

Az autósülés az egyik legfontosabb biztonsági eszköz, de nagyon fontos odafigyelni, hogy megfelelőt válasszatok, és helyesen szereljétek be, illetve használjátok.
2022. Szeptember 05.
baba autosules

Mi mindenre érdemes figyelni, amikor autóval viszitek valahova a babát? A következő hibák a leggyakoribbak.

Az autósülés túl lazán vagy beszerelve

A biztonsági babaülés nem mozoghat 1-2 cm-nél nagyobb mértékben jobbra vagy balra, illetve előre-hátra, az öv nyomvonalán húzva. Teszteld le a gyerekülést úgy, hogy mindkét kezeddel megfogod az alját, és megpróbálod mozgatni. Ha túl laza az ülés, egy ütközés esetén a gyermek az első ülés háttámlájának csapódhat, és súlyos sérülése lehet az arcán vagy a fején.

Ilyen esetben nézzétek át újra az ülés beszerelési útmutatóját, és szereljétek be megfelelően az eszközt.

Túl laza a heveder

”Ha azután is, hogy becsatoltad a gyermeket az autósülésbe, még mindig össze tudod csippenteni a hevederek szövetét az ujjaid közé, akkor a heveder túl laza” – mondta el a Parents portálnak Stephanie Tombrello, a SafetyBeltSafe U.S.A. ügyvezető igazgatója. Ez azért veszélyes, mert egy baleset esetén a gyerek ki is eshet az ülésből.

Figyelj arra, hogy mindig megfelelően szoros legyen a biztonsági heveder, amikor az autósülésbe tetted a babát.

Túl hamar fordítjátok menetirányba a gyerekülést

A kisbabáknak szánt gyerekülések eleve úgy vannak tervezve, hogy menetiránynak hátra lehet beszerelni ezeket, így tudod belehelyezni a babát: erre azért van szükség, mert a gerincvelőt védő csontok még formálódnak, és a kisgyerekek feje viszonylag nagy a testükhöz képest, míg a nyakuk még gyenge. Ütközés esetén menetiránynak megfelelően utazva a feje előre billenhet, nagyon súlyos, akár halálos kimenetelű sérülést okozva. Amikor a gyermek menetiránynak hátrafelé van bekötve, a háta (a testének a legerősebb része) jobban fel tudja venni az ütközés erejét.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) ajánlása szerint a gyerekeknek addig kell hátrafelé fordulva ülniük az ülésben, amíg el nem érik az autósülés maximális magasság- vagy súlykorlátját. Az AAP korábbi ajánlása az volt, hogy 2 éves korig kell így szállítani a babát, kisgyereket, de az új ajánlásuk nem határoz meg életkort.

Nincs megfelelő szögben a hátrafelé néző autósülés

Teszteld le, hogy az autósülés megfelelő szögben lett-e beszerelve, hogy a gyermek feje ne tudjon előre billenni. A beszerelési útmutatóban nézd meg, hogy milyen az ülés dőlésszöge, és azt, hogy hogyan állíthatod be a dőlésszöget, ha szükséges.

Ez azért fontos, mert ha a hátrafelé néző ülés túlságosan előre dől, a baba testéhez képest aránytalanul nagy feje túlságosan előrebukhat, és elzárhatja a légútjait.

Az utósülés hevederének csatja rossz helyen van

A heveder mellkasi csatjának a baba mellkasának közepénél kell lennie, ezt minden becsatoláskor ellenőrizd. Ha rossz helyen van a csat, a hevederek könnyen lecsúszhatnak a baba válláról, ami azért is veszélyes, mert ütközéskor kieshet az ülésből.

A hevederek rossz helyen vannak

A legtöbb átalakítható autós gyerekülés három hevederrésszel van kialakítva. Az alsó két készlet a menetiránynak háttal, a felső pedig a menetiránynak megfelelő pozícióhoz. A legtöbb ülésen, ha előre néz, csak a legfelső résekben van extra megerősítés, hogy ütközéskor rögzítve legyen a heveder. Azonban gyakran úgy fordítják meg a szülők az ülést, hogy a hevedereket nem állítják be megfelelően.

Ellenőrizd az ülés útmutatója alapján, hogy ebben a helyzetben hogyan kell beállítani, beszerelni a hevedereket. Lehetséges, hogy az ülés dőlésszögét is át kell állítani, hogy egyenesebben ülhessen a gyermek az autóban.

A baba az autón kívül az autósülésben alszik

Egy, a Pediatrics folyóiratban 2019-ben megjelent tanulmány szerint az ülőeszközökben bekövetkezett csecsemőhalálozások 62,9 százaléka autósülésben történt, ezeknek több mint fele otthon, felügyelet mellett következett be.

Ha a gyermek a járművön kívül alszik az autósülésben, lecsúszhat benne, vagy az ülés felborulhat. A hevederek okozhatnak fulladást is. Csak az autóban használjátok az ülést, és ha a baba elbóbiskol út közben, vegyétek ki az ülésből megérkezéskor, és fektessétek le aludni ott.

Amit még fontos észben tartani, hogy az autós gyereküléseknek van lejárati ideje, hiszen a műanyag alkatrészek is öregednek, így idővel könnyebben törnek. Ezért ellenőrizd a lejárati időt is az ülésen, és ne használd az ajánlottnál tovább.

Felhasznált forrás: parents.com

Nyitókép forrása: Getty Images

Forrás: Gyerekszoba.hu