
Kép: Getty Images
A University College London (UCL) kutatói azt tanulmányozták, hogy hatással van-e a csecsemőkre, ha az édesanyjuk kommunikál velük az együtt töltött idő alatt és kiderült, hogy az anyák reakciója erősen befolyásolja a babák oxitocin szintjét. Az oxitocint gyakran nevezik „szeretet hormonnak”, mivel kulcsszerepet játszik a társas kötődésben, a bizalom kialakulásában és az érzelmi megértésben.
Játéktól az eredményig
A felmérés során 62 anya-baba párost figyeltek meg teljesen hétköznapi helyzetekben. Az anyák életkora 23 és 44 év között volt, míg a piciké 3 és 9 hónap között.
A kutatók azt elemezték, hogy az anyák hogyan kommunikálják le a babájuk viselkedését – például a gondolatait, érzéseit vagy vágyait, mindössze öt percnyi játék közben. Például, ha egy baba érdeklődést mutatott egy játék iránt, az anyák olyanokat mondtak, hogy „Ó, tetszik neked ez a játék” vagy „Izgatott vagy”, ezzel tükrözve a baba érzelmeit és reakcióit.
Ezt követően a babáktól nyálmintát vettek az oxitocinszint méréséhez, és az eredmények meglepőek voltak: azoknak a csecsemőknek, akiknek az édesanyja rendszeresen nyugtázta az érzelmeiket, szignifikánsan magasabb volt az oxitocinszintjük.
„Régóta ismert, hogy az oxitocin hormon szerepet játszik a bensőséges társas kapcsolatokban, beleértve az anya-gyermek kötődést is. Most először fedeztük fel, hogy az, milyen gyakran beszél az anya a csecsemő gondolatairól és érzéseiről, közvetlen kapcsolatban áll a baba oxitocinszintjével” – idézi a Mother.ly a kutatás vezetőjét, Dr. Kate Lindley Baron-Cohent.
Az egymásra hangolódás a legfontosabb
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a szülés utáni depresszióval küzdő anyák kisebb valószínűséggel utaltak babáik belső állapotaira, mint azok, akik nem tapasztalták meg a depressziót. Ez hangsúlyozza, mennyire fontos az anyai mentális egészség támogatása – nemcsak az édesanyák jóléte érdekében, hanem a babák szociális és érzelmi fejlődésének elősegítése miatt is.
„A tanulmány egy új pszichobiológiai kapcsolatot demonstrál anya és gyermeke között. Rámutat arra, milyen fontos szerepet játszanak az édesanyák gyermekük korai fejlődésében, és hogy a depresszióval küzdő édesanyákat hogyan lehet támogatni abban, hogy elősegítsék gyermekük társas fejlődését.”
Miért is számít mindez?
Az oxitocin jelentős szerepet játszik a baba érzelmi és társas fejlődésének formálásában a korai hónapokban. Azáltal, hogy egyszerűen elismered és visszatükrözöd a baba érzéseit és reakcióit, segíted az érzelmi stabilitását és a szociális érzékenységét. Így már tudományosan alátámasztott bizonyíték van arra, milyen hosszan tartó előnyei vannak az érzelmileg érzékeny szülői viselkedésnek.