Az anyatej folyékony arany, a baba első hat hónapjának tápláléka. A szoptatás azonban meglehetősen nagy kihívást is jelenthet: tejcsatorna-elzáródással, mellbimbó kisebesedéssel, esetleg a tej mennyiségének csökkenésével járhat. A szoptatási nehézségek főként az első időszakban jellemzőek.
A női szervezet – nagyon kevés kivételtől eltekintve – képes a tej termelésére és a szoptatásra. Ha már beállt a kereslet-kínálat, az anya túl van a kezdeti szoptatási nehézségeken, mégis csökken a tej mennyisége, akkor érdemes néhány tényezőt végiggondolni.
Az étrend és az anyatej színe
Az anyatej színe több mindenről is árulkodhat. Ha a színe sárgás, akkor azt jelezheti, hogy vitaminokban gazdag zöldségeket fogyaszt az anya, például sárgarépát, burgonyát. A kékes szín a szoptatás kezdeti szakaszában jellemző az anyatej színére. Ha vöröses-rózsaszínes árnyalatú az anyatej, akkor valószínűleg vért tartalmaz, az festi meg az anyatej színét, ezt megrepedt mellbimbó vagy apró seb okozhatja. Nem ártalmas a babára.
- Kapcsolódó: 11 elképesztő tény az anyatejről
Vashiány és az anyatej mennyisége
Időnként a csökkent anyatej mennyisége vashiányra utal. A tej mennyiségén kívül erre utal, ha az anya fáradt, szédül, fásult, gyakran fáj a feje, légszomj gyötri. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, ellenőriztessük a vas mennyiséget.
Mentális egészség és az anyatej mennyisége
A szülés utáni depresszió gyakran kihatással van az anyatej mennyiségére is. A depresszió alacsony oxitocin szintet eredményez szoptatás során, az anya pedig gyakran szomorúságot, irritációt él meg.
- Kapcsolódó: Az anyatej az, amit megeszel
Alváshiány és az anyatej mennyisége
Az anyatej csökkenését vagy eleve a kevesebb anyatej mennyiséget a kialvatlanság is okozhatja. Ez persze egy ördögi kör: a szoptató anya gyakran ébred éjszaka is, éppen a szoptatás miatt, kevesebbet alszik, kialvatlan, fáradt, emiatt pedig akadozhat az anyatej mennyisége. Egy megoldás van: kérjünk segítséget és aludjunk akkor, amikor a baba is alszik. A testnek muszáj feltöltődnie ahhoz, hogy képes legyen ellátni a babát anyatejjel.
(Cikk forrása: smartparenting.com)