Az anyatej összetétele
Az előtej és az anyatej biztosítja az újszülött sikeres alkalmazkodását az önálló, méhen kívüli élethez és egyben fedezi minden tápanyagigényét is. Az előtej ragadós sárgás folyadék, a terhesség utolsó harmadában már megjelenik a tejelválasztó mirigyekben (alveolusokban), és a szülés után még egy-két napig termelődik. Mennyisége viszonylag kevés, de igen sűrű. Nagyon magas az immunglobulin- és egyéb védőfaktor-szintje.
Az előtej kifogástalanul illik az újszülött speciális igényeihez. Az érett tejre jellemző összetétel a szülést követő 3-14 napon alakul ki. A szoptatás időtartama alatt hétről hétre változik a tej összetétele a fejlődő csecsemő igényeinek megfelelően.
Fehérjék
Az emlősök között az anyatejnek a legkisebb a fehérjetartalma. Ez a viszonylag alacsony fehérjeszint még így is magasabb, mint amennyire az újszülöttnek szüksége van, de ahhoz elég alacsony, hogy a baba veséjére ne rójon túl nagy terhelést.
Zsírok
Az újszülött és a csecsemő főleg a zsírból nyeri az energiát. A tej zsírkoncentrációja a késő délelőtti és kora délutáni órákban a legmagasabb. Egy szoptatáson belül is nagy különbség tapasztalható a zsírszintben. A szoptatás vége felé ürülő tejben 4-5-ször nagyobb a zsírkoncentráció, mint a szoptatás elején.
A szoptatás vége felé fogyasztott tej mennyisége ugyan már kevesebb, de jóval több energiát tartalmaz. Ezért sem helyes a túl rövid ideig tartó szoptatás vagy amikor az édesanya szoptatás közben túl gyorsan teszi át az újszülöttjét egyik melléről a másikra.
Szénhidrátok
A laktóz az anyatej legfontosabb szénhidrátja. Rendkívül fontos a megfelelő szénhidrátmennyiség bevitele, de ennek a feltételnek is eleget tesz a szoptatás.
Vitaminok
Az anyatej vitamintartalma szoros összefüggést mutat az anyai vitaminbevitellel. Az átlagosan jól táplált anya tejének a vízben oldódó vitamintartalma elegendő csecsemőjének. Vegetáriánus anyák tejének B-vitamintartalma alacsony lehet.
Ásványi anyagok
Az anyatejben az ásványi anyagok koncentrációja – kalcium, vas, foszfor, magnézium, cink, kálium, fluor – nem függ különösebben az anyai étrendtől. A női tejben ezek az anyagok alacsonyabb szinten vannak jelen, mint a tehéntejben vagy a tápszerben, de összetételük jobban alkalmazkodik az újszülött táplálkozási igényeihez.
Nyomelemek
Az anyatej nyomelemei, mint a réz, a kobalt, a szelén, a jód, a króm, a mangán, az alumínium nagyon fontosak. Koncentrációjuk a női tejben nem túl nagy, de felszívódásuk igen hatékony.
Immunológiai alkotóelemek
Az anyatej nem egyszerűen tápanyagforrás, hanem élő anyag, melynek immunológiailag aktív elemei is vannak. Nemcsak különleges védelmet nyújt a fertőzések és allergiák ellen, de a csecsemő saját ellenálló rendszerének a fejlődését is serkenti. Az anyai szervezetben jelenlevő minden egyes megbetegítő kórokozó ellen termelődött ellenanyag is kimutatható az anyatejben.
Az anyatej alkotó elemeinek megismerése bizonyítja, hogy a szoptatás pótolhatatlan és tökéletesen nem helyettesíthető mesterséges táplálással.
Kapcsolódó cikkeink anyatej témában:
- Élethosszig tartó védelmet biztosíthat a gyermeknek az anyatej
- Az anyatej az, amit megeszel
- Mi van az anyatejben?
Forrás: Anyák Lapja